منو
 کاربر Online
710 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فاطمه سیارپور 3 ستاره ها ارسال ها: 704   در :  جمعه 19 اسفند 1384 [19:46 ]
  منابع نفتی ایران باستان
 

همه چاههای نفتی که امروزه مورد مصرف است یکهزار سال پیش هم استفاده می شده و مصرف روزانه بالایی داشته است.

سابقه آشنایی بشر با نفت و قیر به روایت یافته های باستان شناسی و نوشته ها در ادبیات ایران و یونان عنوان سخنرانی "غلامحسین دانشی" پژوهشگر و استاد متالورژی دانشگاه صنعتی شریف بود.
دانشی نخست به یافته های باستان شناسان در زمینه نفت و قیر اشاره کرد:« در تپه سیلک کاشان وسایل زینتی از دوره هزاره سوم قبل از میلاد به دست آمده است که نگین آن توسط قیر محکم شده است. مهرهای خوزستان در 1600 سال قبل از میلاد هم از جنس قیر ساخته شده است. در اصل این مهرها مربوط به 3600 سال قبل است. در چغازنبیل هم که قدمتی سه هزار ساله دارد، ملات قیر قابل شناسایی است.
وی افزود: هرودوت در تاریخ خود به وجود نفت اشاره کرد و آورده است در فاصله هشت روز تا بابل رودخانه کوچکی به نام "ایس" دارای مقدار زیادی قیر بود. برای استخراج آن به جای سطل از یک مشک که توسط طناب به انتهای میله متصل است استفاده می شود. پلوتارک تاریخ نویس اسکندر هم گفته است بسوی بابل در حرکت بودیم که دیدیم شیار هایی را در روی زمین که از آن آتش خارج می شود.
این استاد دانشگاه ادامه داد: اسکندر در ایران نفت دید. مردم برای نشان دادن قدرت خود شیارهایی را در خیابان منتهی به قصر اسکندر حفر کردند که یک سمت آن به کاخ اسکندر و سمت دیگرش را به یکی از چاههای نفت وصل کردند و با آتش زدن چاه نفت شیارها تا کاخ شاه آتش گرفت.
او سپس به منابعی اشاره کرد که نام نفت را آورده است. سفرنامه ابودلف در 341 هجری به چشمه های نفت شیروان اشاره کرده است.
حمد الله مستوفی در نزهه القلوب در 740 هجری از سنگ قیر کرمان نام برده است.
حبیش بن ابراهیم بن محمد تفلیسی دانشمند قرن 6 از چراغ نفتی نام برده است.
دانشی سخنرانی اش را با مصرعی از شاهنامه فردوسی به پایان رساند که شاهدی بود از حضور نام نفت و قیر در این منظومه :« بپالود نفط سیاه از برش.»

  امتیاز: 0.00