منو
 کاربر Online
810 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  یکشنبه 21 اسفند 1384 [08:56 ]
  آلرژي و انواع آن
 

مقدمه

در بـرخـورد بـا گـربـه بـدنتان خارش می گیرد؟ جوراب های پشمیتان پوستتان را اذیت می کند؟ گردگیری که میکنید، نـاخـودآگـاه عطسه تان می گیرد؟ دیگر متعجب نباشید شما بدون اینکه خودتان بدانید آلرژی دارید.

آلرژی ها چطور عمل می کنند ؟

آلـرژی هـا عـکس الـعـمـل هـایـی حسـاس در بـرابر موادی هستـنـد کـه حـتـی مـمـکن اسـت کاملاً بی ضرر باشند و ربـطی هم به جنسیت و سن و نژاد ندارد. در عملیاتی که حـساس سـازی نـامیـده می شود، بدن فرد در مقابل یک ماده خاص پادتــن می سازد که به آلرژی تبدیل می شود. در نـتـیـجه هرگاه فرد با آن ماده خاص تماس می یابد، این سیـستم دفـاعی در مقابل آن واکنش منفی ایجاد میکند. ضد آلرژی ها در خون بدن هیستامین آزاد می کنند که آن هم مسائل جانبی دارد. به طور مثال، هیستامین غشای مخاطی بینی و چشم ها را آبدار و خارش آور می کند. همچنین آماس هایی سفید رنگ و خارش آور که کهیر نامیده می شوند در بدن ایجاد می شود.

با توجه به نوع آلرژی و قسمتی از بدن که درگیر آن است، علائم مختلفی از قبیل خارش پوست، چشم ها یا بدن، ایجاد کهیر و جوش های پوستی ، عطسه، سرفه، تنفس صدا دار، حالت تهوع و استفراغ ایجاد می شود. در نمونه هایی نادر حتی آلرژی های بسیار خطرناک و تهدید کننده مرگ نیز که آنافیلاکسیز نامیده می شوند هم اتفاق می افتد.

چه افرادی در خطر هستند؟

هر کسی می تواند هر زمانی دچار آلرژی شود. شیوع آلرژی در آمریکا تقریباً بین 9 تا 16 درصد است. هرچند، بعضی حساسیت های غذایی در کودکی (مثل تخم مرغ یا مرکبات) ممکن است با بزرگتر شدن توسعه یابد. عواملی از قبیل توارث، کودکانی که از شیر مادر تغذیه نشده اند، استفاده زود هنگام بعضی مواد آلرژی زا (مثل خوردن بادام هندی برای کودکان زیر 2 سال) می تواند پیش بینی باشد برای اینکه آیا شما دچار آلرژی می شوید یا خیر.

آزمایش آلرژی

پزشک شما می تواند به سادگی با انجام تست های آلرژی پوستی متوجه شود که آیا شما دچار آلرژی هستید یا خیر ولی 100 درصد قابل اطمینان نیستند. پزشک همچنین با خراش دادن قسمت کوچکی از پوست با سوزن تزریق مقدار بسیار کمی از آن آلرژی روی پوست به این نکته واقف می شود. در بعضی موارد آزمایشات خون هم می تواند برای شناسایی آلرژی های پرخطر و کشنده تر استفاده شود.

آلرژی های متداول

گرد و خاک

اگر به گرد و خاک آلرژی دارید، احتمالاً حساسیت شما به خاطر وجود کرم های خاکی می باشد. این کرم ها در لباسهای دور انداخته شده و بی مصرف که گرد و خاک منزلتان را سبب می شود رشد می کنند. همچنین این آلرژی ها از وجود مقدار زیادی خاک در مکان های تاریک و نمور مثل زیرزمین یا حمام هایی که درست ساخته نشده اند ایجاد می شود.

علائم

برای این آلرژی ها علائمی مثل عطسه، سرفه و تنفس های با صدا وجود دارد. ممکن است کسی با این آلرژی در هنگام گردگیری و تمییز کردن خانه حتی دچار آب ریزش و خارش چشم نیز شود. این آلرژی می تواند باعث ابتلا به آسم هم شود و در کل محیط نا مناسبی برای زندگی ایجاد کند.

درمان

برای جلوگیری از این مسئله همه فرش هایی را که به نظر گرد و خاک زیاد یا رطوبت در خود نگاه می دارند را با سنگفرش تعویض کنید. از بالش های ضدآلرژی استفاده کنید و ملحفه های تخت را مداوماً با آب داغ شستشو دهید.

تب یونجه و گرد

تب یونجه یا ورم مخاط بینی آلرژیک، آلرژی فصلی به حساب می آید که به خاطر وجود گرده های زیاد در هوا که از درخت ها، چمن، گیاهان و دانه ها ناشی می شود ایجاد میگردد. این آلرژی یکی از متداول ترین آلرژی ها به حساب می آید.

علائم

آبریزش و خارش چشم ها، عطسه، خارش گلو و دهان و در بعضی موارد آسم از علائم این آلرژی هستند. در فصول بهار و تابستان این آلرژی بسیار باعث دردسر است.

درمان

اگر کسی هستید که از اینگونه آلرژی های فصلی رنج می برید، بهتر است مراقب گرده های موجود در هوا باشید. همچنین پزشکتان ممکن است داروهای پروفیلاکتیک مثل رآکتین یا کلاریتین برایتان تجویز کند.

  • منبع: www.mardoman.com

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 21 اسفند 1384 [13:19 ]
  آلرژی بینی
 

تحقيقات نشان مي دهد، التهاب مخاط بيني ناشي از آلژي هاي فصلي مي تواند در طول همه ماه هاي سال ایجاد شده و افراد را با مشکل مواجه کند.

طبق نظریه ای که بین مردم رایج است، آلرژي هاي فصلي تنها در فصل بهار اتفاق مي افتد و شدت مي يابد، اما در عین حال پژوهش هاي جديد نشان مي دهد التهاب مخاط بيني ارتباط به فصل خاصي ندارد و به خصوص در افراد مبتلا به آسم نبايد ناديده گرفته شود. آمار ها نشان مي دهد كه از هر 10 فرد مبتلا به آسم 8 نفر از آلرژي هاي فصلي رنج مي بردند.

به اعتقاد پژوهشگران، عوامل مختلفي در بروز آلرژي هاي فصلي موثر است كه به فصل خاصي ارتباط ندارد و براي درمان اين دو بيماري به صورت همزمان استفاده از كورتيزون استنشاقي مي تواند، التهاب مجاري بيني و برونشيت ها را كاهش داده و درمان موثري محسوب شود.

از روزنامه هموطن سلام

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  سه شنبه 23 اسفند 1384 [19:02 ]
  چرا آلرژی یا حساسیت اتفاق می‌افتد؟
 

آلرژی یا حساسیت چیست؟

آلرژی، واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل مختلف است. کسانی که دچار حساسیت هستند، دارای سیستم ایمنی فوق هوشیار هستند که نسبت به مواد ظاهرا بی آزار موجود در محل زندگیشان، واکنشی بیش از حد معمول نشان میدهند. برای مثال گرده گیاهان، میتواند سیستم ایمنی شخص آلرژیک را طوری تحریک کند که گویی با یک خطر جدی روبرو شده است. حساسیت یک مشکل بسیار شایع است و تقریبا از هر ده نفر، دو نفر به نوعی از آن مبتلا هستند.

هنگام وقوع یک عکس العمل آلرژیک، چه اتفاقی روی میدهد؟

هنگامی که یک سیستم ایمنی افراطی در معرض یک ماده حساسیت زا قرار میگیرد، چند اتفاق می افتد:

1. بدن برای مبارزه با ماده مذکور، شروع به تولید نوع خاصی پادتن یا آنتی بادی (Antibody) میپردازد که IgE نام دارد.

2. آنتی بادیها به نوعی سلول خونی که مست سل mast cell نام دارد متصل میشوند. این سلولها در دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش، که محل اصلی ورود عوامل آلرژی زا است، فراوانند.

3. مست سلها با انفجار خود مواد شیمیایی مختلفی از جمله هیستامین histamine آزاد میکنند که عامل اصلی بروز بسیاری از علایم آلرژی است که از جمله این علایم میتوان به خارش گلو و آب ریزش بینی اشاده نمود.

اگر ماده حساسیت زا در هوا باشد، عکس العمل آلرژِیک در چشمها، بینی و ریه رخ میدهد و اگر این ماده خورده شود، عکس العمل آلرژیک در دهان، معده و سایر بخشهای دستگاه گوارش بروز میکند.

گاهی مواد شیمیایی تولید شده در بدن به قدری زیاد است که علایم بسیار حادی نظیر کهیر، کاهش فشار خون، شوک یا بیهوشی (شوک آنافیلاکسی) نیز به وجود می آیند.

علایم آلرژی کدامند؟

نشانه های آلرژی را میتوان به سه دسته خفیف، متوسط و حاد تقسیم نمود.
• عکس العمل خفیف، شامل نشانه هایی است که یک ناحیه از بدن را تحت تاثیر قرار میدهد، مانند التهاب، خارش و آبریزش از چشم. علایم خفیف به بخشهای دیگر بدن منتقل نمیشوند.


• نشانه عکس العمل متوسط، در بخشهای مختلف بدن منتشر میشوند و خارش چشم ممکن است به خارش گلو و تنگی نفس هم منجر شود.

• عکس العمل حاد که آنافیلاکسیس (anaphylaxis) نام دارد ، نادر است و یک موقعیت خطرناک و از جمله مواردی است که درمیان فوریتهای پزشکی قرار دارند. در چنین مواردی، آلرژی در تمام بدن منتشر میشود. این حالت ممکن است با مجموعه ای از حملات خارش چشم و صورت آغاز شود و در عرض چند دقیقه، به سرعت در تمام بدن پخش شود و علایم جدی‌تری چون درد معده، گرفتگی عضلات، تهوع و اسهال را به دنبال داشته و در عین حال درجه التهاب مجاری تنفسی و گوارشی به حدی برسد که تنفس و بلع بسیار مشکل شود.

• اغتشاش ذهنی و سرگیجه نیز از جمله علایم حساسیت هستند زیرا مشکل آنافیلاکسیس باعث کاهش شدید فشار خون نیز میشود.

آیا همه دارای نوعی آلرژی هستند؟

خیر. اکثر حساسیتها، ارثی هستند و از والدین به فرزندان منتقل میشوند. اشخاص میتوانند توانایی ابتلا به آلرژی را نیز ارث ببرند و در عین حال به هیچ ماده خاصی حساس نباشند و فقط نقش انتقال دهنده را بازی کنند. هنگامی که یکی از والدین به نوعی از حساسیت مبتلا باشد، شانس ابتلای فرزند او 50% و اگر هردو آنها آلژیک باشند، این مقدار به 75% میرسد.


webmd.com

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 05 فروردین 1385 [21:59 ]
  معرفی داروی حساسیت
 

بهترین دارو برای کاهش علائم حساسیت دائمی چیه ؟

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 06 فروردین 1385 [08:10 ]
  با پزشک خود تماس بگیرید
 

همانطور که در بالا دوستان اشاره کردند اگر به پزشک خود مراجعه کنید که تخصص در این کار داشته باشد . میداند در هر منطقه ای عوامل آلرژی زا چیست. بطور مثال در شرق امریکا دو علف وجود دارد که یکی را پلنتین plantain و دیگری را رگ وید Ragweed مینامند و هر دو آلرژی زا هستند. گرده این دو گیاه در طی تابستان آلرژی بسیاری در میان مردم ایجاد میکند و با تستی که دکتر انجام میدهد با خراش روی پوست شما و آغشتن آن به مواد آلرژی زای این گیاه اول تشخیص میدهد که شما به چه چیزی حساسیت دارید بعد که مطمئن شد و عوامل آنرا که باز در هر محیطی تفاوت دارد شناخت ، با تزریق ضعیف شده آن ماده هر چند یکبار در بدن شما و قوی کردن تدریجی آن طبق برنامه از پیش تعیین شده، دستگاه دفاعی بدن شما را کم کم علیه آن عامل قوی میکند تا آسیب پذیری شما در مقابل آن کم شده و یا از بین برود . کسانی که با این طریق معالجه میشوند دیگر حساسیت شدید را به این عوامل ندارند . اگر این حساسیت ها را دارید با پرشک خود و در محل زندگی خود تماس بگیرید ، زیرا عوامل آن در جا های مختلف دنیا یکی نیستند هر چند تعدادی از آنها مانند گرد و خاک ،کچ تخته سیاه، تخم مرغ ، گوجه فرنگی ، شکلات و.... در همه دنیا از عوامل شناخته شده و عمومی حساسیت باشند .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  سه شنبه 08 فروردین 1385 [07:35 ]
  انواع آلرژى و علائم آن
 

  • علائم آلرژى درریه ها به صورت تنگى نفس(آسم),
  • در پوست به صورت قرمزى وخارش(کهیرواگزما).
  • در معده وروده ها به صورت اسهال واستفراغ ودردشکم (آلرزى غذایى),
  • در بینی بصورت آبریزش ، گرفتگی بینی وعطسه
  • در چشم بصورت قرمزی و خارش واشکریزش
و ...... میباشد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  چهارشنبه 09 فروردین 1385 [18:01 ]
  معرفی یک داروی ضد آلرژی
 

داروی کتوتیفن Ketotifen

نام تجاری دارو: Zadetin

این دارو به شکل قرص و شربت موجود است و جزء داروهای آنتی هیستامین بوده و در آلرژی‌ها و حساسیت‌ها استفاده می‌شود. در بالغین یک قرص یا یک قاشق مرباخوری شربت دوبار درروز همراه یا بعد غذا و در کودکان نصف این مقدار را دو بار درروز می‌توان تجویز کرد. از آنجایی که این دارو خواب آور است و اگر بیمار دچار خواب آلودگی شد می‌توان تا چند روز یک دوز شبها بعد شام برای بیمار تجویز کرد. اگر با دوز معمول نتیجه‌ای حاصل نشد دو برابر کردن مقدار دارو فقط با نظر پزشک ممکن است تغییر پیدا کند.

در بیماران با سابقه حساسیت به دارو ، بیماران با حمله حاد آسم و بیماران با مشکل گوارشی بهتر است مصرف نشود یا با پزشک مشورت شود. مصرف همزمان دارو با داروهای ضد دیابت خوراکی ممکن است سطح پلاکتهای خون را پایین بیاورد. مصرف دارو در بارداری و شیردهی با احتیاط کامل و فقط با نظر پزشک متخصص مجاز است. در کودکان زیر 3 سال هم بی‌خطری دارو ثابت نشده است.

  امتیاز: 0.00