منو
 صفحه های تصادفی
تنین «صورت فلکی»
دنباله‌دارهای کم نور
شیمی محیط زیست
موتورهای خطی
پنیر خامه ای
برد بورد
پانکراتیت
به خود فشار نیاورید
تعیین جنسیت در جانداران
ابراهیم بن ادهم
 کاربر Online
474 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 14 اسفند 1384 [12:31 ]
  سوال
 

با سلام
من در راستای یک کار تحقیقی فیزیک که از کتاب درسی من فراتر است میخواهم از شما کمک بگیرم
لطفا به این چند سوال من جواب دهید
1-من میخواهم که یک آهن ربای الکتریکی بسازم که کلا خاصیتش به صورت شکل زیر باشد
لطفا نگاه کنید
http://i2.tinypic.com/oup4kg.gif
حالا بگید که آیا میشه همچین آهنربای الکتریکی ساخت یا نه؟
(آهنرباش با نیروی الکتریسیته کار میکند ها..)
2-من میخواهم بدونم این آهنربا های الکتریکی آیا برق زیادی مصرف میکنند؟
(چون من این میخ هایی را که به دور آنها سیم میپیچند و ان را آهنربا میکنند دیدم و چون عبور اکتریسیته از سیم هیچ مصرفی ندارد و فقط میخ را آهن ربا میکند من در تحقیقم گفتم که آهن ربا های الکتریکی هیچ برقی مصرف نمیکنند و مقدار کمی به خاطر مقاومت سیم مسی مصرف میشود)آیا درست گفتم؟
3-آیا عایقی برای آهن ربا وجود دارد؟
یعنی اینکه ماده ای وجود داشته باشد که وقتی روی آهن ربا میکشیم دیگر این آهن ربا چیزی را جذب یا دفع نکند
4-آیا میتوان آهن ربای الکتریکی درست کرد که فقط یک قطب آن کار کند
یعنی اینکه مثلا فقط قطب شمال آن کار کند و مثلا فطب جنوب آن را داخل چوب فرو کنیم
آیا میتوان همچین کاری کرد؟
5-اگر یک باطری یا یک منبع برق را در یک میدان مغناطیسی یا در کنار یک آهن ربا بگذاریم آیا مشکلی ایجاد میشود؟


abbas

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 15 اسفند 1384 [06:47 ]
  دانسته هایی در مورد آهنربا
 

دارا

1-بله میشود آهنربای الکترومکنت ساخت - یک رله 3 ولتی و یا یک رله Reed یک الکترومگنت است که با ولتاژ کم و شدت جریان کم آهنربایی میشود ولی نیرویش کم است و کار های مکانیکی نسبتا قوی را نمیتواند انجام بدهد .

  • بلند گو یک الکترومگنت است - سولونوید یک الکترومگنت است هر کدام که در دسترستان است از آن برای آزمایش استفاده کنید .

2- سیم نازک را از سیم پیچ ها باز کنید و آنرا دور یک میله آهنی نه فولادی بپیچید و در پیچیدن دقت کنید تا یک دور را کامل و منظم بپیچید و بعد دور دوم را شروع کنید . هر چه تعداد سیم پیچ بیشتر باشد خاصیت القایی آن بیشتر است و آنرا قوی تر میکند اگر به اندازه کافی بزرگ باشد شما حتی میتوانید یک اتومبیل و حتی چیز های بزرگتر را با آن بلند کنید از این خاصیت در اسکله ها استفاده میشود .

3- مصرف برق بستگی به نیرو و اندازه سیم پیچ دارد برای اینکه آنرا به خاطر بسپارید یک موتور دی سی کوچک را در نظر بگیرید که با سرعت متوسط و 12 ولت حدود 200 میلی آمپر مصرف میکند اگر از آهنربا بطور متقاطع استفاده میکنید نگران برق آن نباشید . مورد مشخص را اگر میتوانید مطرح کنید بهتر میشود شما را راهنمایی کرد .

  • یک رله سه ولتی از نوع Reed با بیست تا سی میلی آمپر آهنربا میشود و وقتی آنرا قطع کنید نیرویی مصرف نمیکند .

  • در واقع انجام کار بدون مصرف هیچ انرژی از لحاظ تئوری درست نیست انرژی مصرف میشود اما ممکن است مقدارش خیلی کوچک و ناچیز باشد مثل زمانی که شما شانه نایلونی را به لباس پشمی میمالید تا تکه کاغذ کوچکی را بلند کند اگر شما تمام صفحه کاغذ را میخواهید از فاصله 10 سانتی متری بلند کنید نیاز به چند هزار ولت اضافی دیگر دارید اما شدت جریان آن خیلی کم است . این گفته را برای علمی بودن میشود بیشتر توضیح داد .

3- عایق به طور کلی برای آهنربا وجود ندارد ولی با قرار دادن صفحات فلزی در مقابل آن بسته به مقدار نیروی آن میتوانید اثرش را با انحراف میدان مغناطیسی کم کنید . و یا با ایجاد یک میدان دیگر اثرش را کم کنید .

  • محیط خارج از قطب های آهنربا خاصیت آهنربایی ندارد پس با کنترل قطبی کردن آن میشود محل های غیر آهنربایی ایجاد کرد برای آشنا شدن به آن آهنربای یک موتور پله ای را به دقت از آن خارج کنید تا ببینید که دهها خط آهنربایی و غیر آهنربایی روی یک استوانه سرامیکی فلزی و یا پلاستیکی وجود دارد ، اگر دو عدد از آنرا در دست بگیرید و آنها را در خلاف جهت هم بکشید اثر دنده ای را احساس خواهید کرد و همین اثر در آهنربا های تازه تولید شده را در لوگو های شرکت ها که صفحات آهنربایی هستند و به در ماشین هایشان میچسبانند خواهید دید .

4- این کار در آهنربای دائمی عملی تر است ولی شما با انتخاب core و یا محور کوتاه میتوانید در واقع قطب دوم را مخفی کنید و انتهای محور را پلاستیکی بسازید که در انتهایش سکه آهنی نرم چسبانده شده باشد .اما آن سکه هر دو قطب را خواهد داشت ولی میدان مغتاطیسی آن کوتاه خواهد بود .

5 - بستگی به منبع دارد اگر باطری شما نوعی باطری ثانویه که قابل شارژ شدن باشد در مجاور میدان مغناطیسی بدون اینکه شما بخواهید شارژ میشود همین طور مولد هایی که به برق شهر برای کم کردن نیرو (ترانسفورموتور ها) بکار میرود میتواند روی آهنربا در مجاورت آن اثر بگذارد آنرا قوی تر کند یا بسته به موقعیتش اثرش را کاهش دهد .

طراحی با آهنربا ها دانش اینکار را نیاز دارد شما برای آهنربا شدن و نشدن از فلز نیکل میتوانید استفاده کنید که در اثر حرارت خاصیت آهنرباییش را از دست میدهد و با سرد شدن خاصیت رفته را دوباره باز مییابد، از این خاصیت در نوک هویه های 40 واتی شرکت Weller که سازنده هویه الکتریکی است استفاده کرده اند تا بمحض داغ شدنِ بیش از حد آنرا خاموش کند و با سرد شدنِ آن آنرا بطور اتوماتیک روشن کند در این هویه ها شما مدام صدای قطع و وصل نوک آنرا میشنوید که چیزی بجز یک آهنربای نیکلی کوچک نیست .امیدوارم این اطلاعات کمکتان کرده باشد .

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست