منو
 کاربر Online
289 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 13 اسفند 1384 [16:53 ]
  انتقال یافته از بحث دانشنامه >>بی اشتهایی و راه های درمان آن
 

!بی اشهایی چیست و روشهای درمان آن

*بی اشتهایی چیست؟*
*عوامل مؤثر در بی اشتهایی*
*درمان بی اشتهایی*

بی اشتهایی چیست؟
بى اشتهایى مقاومت بدن در برابر خوردن هر چیزى است که به فرآیند بهبود کمک کند.


عوامل مؤثر در بی اشتهایی

اگر بى اشتهایى به جاى چند روز چند هفته طول بکشد و به طور عادى باعث آب رفتن شما شود، علت خاصى دارد.تقریباً تمام عفونت ها مى توانند باعث بى اشتهایى شوند. مثلاً ویروس سرماخوردگى یا آنفلوآنزا ممکن است عامل آن باشد. یا علل جدى تر مثل سل، کم کارى غده تیروئید، بیمارى هاى قلبى یا ریوى، یا گرفتارى هاى کبدى داشته باشد. متأسفانه یکى از شایعترین علائم اخطاردهنده اولیه سرطان بى اشتهایى است که معمولاً با تغییر در حساسیت به مزه ها همراه است . گاهى چیزى که به دلیل خاصى خورده اید، مثل یک دارو مى تواند عامل آن باشد. آنتى بیوتیک هایى مثل اریترومایسین جوانه هاى چشایى را غیرفعال کرده وو باعث کندى حرکت غذا در روده شده و احساس پرى بعد از خوردن غذا را طولانى مى کنند. کمبودهاى کلى تغذیه اى مى توانند نیروى حیاتى یک اشتهاى طبیعى را تضعیف کنند. مخصوصاً اشخاص مسن ممکن است گرفتار کمبود روى در رژیم غذایى باشند که مى تواند جوانه هاى چشایى را از بین ببرد. اگر اخیراً یک برنامه ورزشى را شروع کرده اید ممکن است دچار بى اشتهایى شوید تا بدن خود را با نیازهاى جدید تطبیق دهد. به طور کلى، سلامت روانى نقش مهمى در اشتهاى شما دارد، در هنگام گرفتارى طولانى، تنش روانى مى تواند شما را به پرخورى بکشاند. ولى فشارهاى کوتاه مدت معمولاً اشتها را از بین مى برند. افسردگى نیز در برخى افراد باعث بى اشتهایى مى شود. بى اشتهایى عصبى اختلالى است که در افراد مبتلا- معمولاً دختران جوان- تقریباً باعث ترک کامل غذاخوردن مى شود. بیمارى وسوسه غذا خوردن دارند، ولى از ترس چاق شدن چیزى نمى خورند. براى آنها نخوردن به اندازه خوردن راحت است.

*درمان بی اشتهایی*

کمى بى اشتهایى جاى نگرانى ندارد. اگر مرتباً خود را وادار به خوردن مى کنید، این هم علامت خوبى نیست. ویتامین بخورید. خوردن روزانه مکمل مولتى ویتامین و کانى ها به بازشدن اشتهاى کاهش یافته کمک مى کند و اگر کم خوردن شما باعث سوءتغذیه شده است، مواد غذایى اضافى آسیبى به شما نمى رساند. گاهى افراد مسن تر با خوردن روى کمى اشتهاى خود را باز مى یابند. درباره لزوم خوردن روى با پزشک مشورت کنید. داروهایتان را کنترل کنید. درباره احتمال اینکه داروهاى مصرفى تان یا مقدار آنها باعث بى اشتهایى شده باشد سئوال کنید. پزشک ممکن است دارو را با داروهاى دیگرى که اشتها را از بین نمى برند عوض کند. هر چه را که دوست دارید بخورید. اگر غذاخوردن لذت خود را از دست داده است، برنامه غذایى خود را عوض کنید. ببینید کدام غذاها برایتان اشتهاآور است و از آنها بخورید. اگر فقط بستنى دوست دارید، هرقدر که مى خواهید بخورید. ما رژیم غذایى ناسالمى را توصیه نمى کنیم، اما اگر بستنى تنها راه رساندن کالرى مورد نیاز به بدن است، هر قدر که مى خواهید بخورید. هدف بالا بردن ضریب اشتها است. حجم غذا را کم کنید. غذا را با حجم کم و دفعات بیشتر بخورید. معده شما غذاى کمتر را بهتر مى پذیرد.
آب زیاد بخورید. اگر برنامه ورزشى تازه اى شروع کرده اید، مهم ترین نیاز شما آب است. کم آبى بدن مى تواند بى اشتهایى ایجاد کند. پیش از شروع تمرین و بلافاصله بعد از آن یک لیوان آب بنوشید. به علاوه هر روز شش تا هشت لیوان آب بخورید. نزد پزشک بروید. اگر بعد از دو هفته اشتهاى خود را بازنیافتید، براى معاینه کلى پیش پزشک خود بروید. قبل از درمان باید اختلالات جسمانى تشخیص داده شود. شاید فقط به یک دوره درمان با آنتى بیوتیک براى از بین بردن یک عفونت خفیف نیاز داشته باشید. سلامت روانى خود را بیازمایید. اگر افسرده هستید، داروهاى ضدافسردگى تجویز شده توسط پزشک اشتهاى شما را برمى گرداند. با بازگشت سلامت روانى اشتهاى شما نیز بازمى گردد. از متخصص کمک بگیرید. بى اشتهایى عصبى معمولاً به درمان خانگى جواب نمى دهد و افراد مبتلا به آن باید در بیمارستان بسترى شوند. معالجه آن مشکل است و نیاز به درمان شدید روان شناختى و تغذیه اى دارد. ممکن است تغذیه اجبارى از طریق تزریق درون سیاه رگى یا لوله معدى لازم شود.


منابع
اقتباس از سایت www.Amerinia.com . دکتر آمری نیا

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  یکشنبه 14 اسفند 1384 [16:20 ]
  انتقال یافته از بحث دانشنامه >>تخریب کدام قسمت هیپوتالاموس باعث بی‌اشتهایی یا پرخوری می‌شود؟
 

تخریب کدام قسمت هیپوتالاموس باعث بی‌اشتهایی یا پرخوری می‌شود؟

تخریب هیپوتالاموس بطنی _ داخلی موجب پرخوری و چاقی و تخریب هیپوتالاموس جانبی باعث بی‌اشتهایی می‌شود. این مراکز هیپوتالاموس را مراکز سیری و اشتها می‌نامند و تمرکز زیاد راههای عصبی مربوط به این رفتارها را نشان می‌دهند.

  امتیاز: 0.00