منو
 صفحه های تصادفی
تقدیس و پرستش
انواع برهمکنش فوتون با الکترون
متا-توربرنیت
تیره گلوبولاریاسه
سبک شمردن نماز
حدیث لوح جابر
هادی عباسی
محیی الدین طغرلشاه از سلاجقه ی کرمان
الکترومغناطیس
قوانین کپلر
 کاربر Online
564 کاربر online
 : زمین شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline اسماعیل حامدی 3 ستاره ها ارسال ها: 107   در :  پنج شنبه 04 اسفند 1384 [16:09 ]
  بحث هفتگی: کاربرد سنگها
 

همانطوریکه می دانیم سنگها از قدیم الایام کاربردهای زیادی داشته اند. بطوریکه حتی انسانهای اولیه هم به نوعی از سنگها مثلا به عنوان ابزار شکار و غیره استفاده می کردند. یا آثار با ارزشی از گردنبندها و زیور آلات سنگی که مربوط به هزاران سال قبل می باشد نشانگر این است که انسانها از قدیم الایام از سنگها و کانیها استفاده های فراوانی می کردند و امروزه نیز کاربردهای زیادی در صنعت، مصالح ساختمانی، مصارف دارویی و غیره دارند.

از دوستان گرامی دعوت می شود تا اطلاعاتی را که راجع به مصارف و کاربرد سنگها و کانیها در زندگی روزمره در اختیار دارند در بخش بحث هفتگی زمین شناسی قرار دهند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline اسماعیل حامدی 3 ستاره ها ارسال ها: 107   در :  دوشنبه 15 اسفند 1384 [06:07 ]
  کاربرد سنگها و کانیها
 

تصفیه با استفاده از زئولیتها

زئولیتها قابلیت جانشینی کاتیونی بسیار خوب دارند. جذب و جانشینی یونی زئولیتها انتخابی است، بنابراین از زئولیتها برای تصفیه آب استفاده می شود. کلینو پتالیت دارای بیشترین ظرفیت و قابلیت جانشینی کاتیونی است. یکی از مصارف عمده زئولیت در تصفیه پساب نیروگاههای اتمی به منظور جانشینی و حذف عناصر رایواکتیو از جمله سزیم و استرانسیم است. از زئولیتها جهت کنترل و کاهش میزان گازهای دی اکسید کربن و دی اکسید سولفور تولیدی در واحدهای صنعتی نیز استفاده می شود.

مواد اولیه بدنه سرامیکها

مهمترین مواد اولیه بدنه سرامیکها خاک رس، آلکالی فلدسپات و سیلیس است. در سرامیکهای ویژه مانند سرامیکهای الکتریکی از تالک، ترکیبات سرب، تیتانیوم و عناصر فلزی استفاده می شود.
آلکالی فلدسپات در طبیعت به دو صورت پتاسیک و سدیک است. فلدسپات سدیک خالص در دمای 1118 درجه سانتی گراد به طور کامل ذوب می شود.
فلدسپات پتاسیک در دمای 1150 شروع به ذوب شدن می کند. ذوب شدن فلدسپات پتاسیک غیر متجانس است، زیرا هنگام ذوب شدن مایع SiO2 آزاد می شود و جامد لوسیت باقی می ماند. ذوب کامل پتاسیم فلدسپات در دمای 1580 درجه سانتی گراد صورت می گیرد. فلدسپات پتاسیک بیشتر در بدنه سرامیک به کار می رود، در صورتیکه فلدسپات سدیک در شیشه و لعاب به مقدار کم در بدنه استفاده می شود. آلکالی فلدسپات در بدنه دو نقش مهم ایفا می کند: 1- کاهش دمای ذوب و 2- ایجاد سختی
سیلیس، نقش سیلیس در بدنه، ایجاد فاز شیشه و افزایش مقاومت آن است.
خاک رس، بیشترین بخش سرامیک را تشکیل می دهد. کانیهای رسی به گروه کائولینیت، اسمکتیت و ورمیکولیت تقسیم می شوند که بیشترین مصرف را کائولین دارد.

مواد نسوز

در سرامیکهای نسوز از مواد پرکننده نسوز استفاده می شود. مهمترین آنها عبارتند از: آلومین، اکسید زیرکونیوم، فورستریت، تالک، ولاستونیت، پیروفیلیت، منیزیت، رتیل و اکسید کلسیم.

تهیه شیشه

بزرگترین بخش بیشتر شیشه ها را سیلیس تشکیل می دهد. مواد جانبی را نیز به شیشه می افزایند. اکسید سدیم موجب کاهش دمای ذوب می گردد، ولی افزایش بیش از حد آن از مقاومت شیمیایی شیشه می کاهد. اکسید کلسیم مقاومت شیمیایی و سایشی را در شیشه پایین می آورد. افزودن اکسید کلسیم به شیشه موجب تبلور آن می گردد و در نتیجه حالت اوپالین (کدر) به خود می گیرد. برای افزودن مقاومت شیشه مقدار کمی اکسید آلومینیوم و اکسید منیزیم به آن اضافه می کنند.

منبع: کتاب کانیها و سنگهای صنعتی تالیف دکتر محمد حسن کریم پور

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline اسماعیل حامدی 3 ستاره ها ارسال ها: 107   در :  چهارشنبه 17 اسفند 1384 [06:39 ]
  کاربرد سنگها
 

مواد اولیه مصالح ساختمانی و راه سازی

بسیاری از سنگها به طور فراوان به صورت مصالح ساختمانی و راه سازی استفاده می شوند. مثلا گرانیت به دلیل مقاومت مکانیکی بالا، مقاومت در برابر هوازدگی و یخ زدگی مصارف گوناگونی دارد که از آن جمله می توان به سنگ نما، پله ، کف، استحکامات تونل، پل سازی و غیره اشاره کرد. از سنگهای آذرین درونی دیگر که در مصالح ساختمانی و راه سازی کاربرد دارند می توان دیوریت و گابرو را نام برد.
از سنگهای آذرین بیرونی به ریولیت پورفیری که به صورت لاشه سنگ و خرده سنگ در جاده سازی احداث راه آهن و کف سازی خیابانها استفاده می شود، تراکیت ، دیاباز ، بازالت، آندزیت اشاره کرد. توف و پامیس نیز جز خاکستر های آتشفشانی هسند که به دلیل وزن مخصوص کم آنها در ساخت بتون و ملاتهای سبک وزن استفاده می شود. توفهای سخت شده به دلیل مقاومت آنها در برابر یخ زدگی برای سنگ نما استفاده می شود.
از سنگهای رسوبی می توان به سنگ آهک، ماسه سنگ، مرمر و کوارتزیت اشاره کرد که سنگ آهک به عنوان لاشه سنگ و خرده شده در جاده سازی و از نوع مرغوب آن به عنوان سنگ نما، ماسه سنگ در جاده سازی، مرمر در نمای داخل ساختمانها و کوارتزیت در بخشهای داخل و خارج ساختمان استفاده می شود.

آجر

یکی از مصالح مهم و عمده ساختمانی در ایران آجر است. کیفیت و مرغوبیت آجر به مواد اولیه و نحوه پخت آن بستگی دارد. مواد اولیه آجر را می توان از شیل، مارن و رسها تامین کرد. کانیهای مهم موجود در مواد اولیه آجر عبارتند ازک کائولینیت، ایلیت، اسمکتیت و به مقدار کمتر کلریتهای منیزیم دار و منیزیم-آلومینیوم دار، اکسیدها و هیدروکسیدهای آلومینیوم، اکسیدها و هیدروکسیدهای آهن، کوارتز و مواد آلی.

سیمان

سیمان پودری است که از سیلیکاتهای کلسیم، آلومینات و فریت تشکیل شده و با اضافه نمودن آب می تواند موادی همچون شن، ماسه و قطعات سنگ را به یکدیگر بچسباند.

  امتیاز: 0.00