منو
 صفحه های تصادفی
طوطی استرالیایی
ابو امامه باهلی
صنایع ذوب آهن
نقش کانیها در انواع دیرگدازها
هیستامین و آنتی هیستامین
مناظره امام باقر علیه السلام با حسن بصری
ادوار تاریخی شیعه از لحاظ حکومت
الیا کازان
جنگ داخلی آمریکا
امام صادق علیه السلام و زنده کردن مردگان
 کاربر Online
871 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  چهارشنبه 03 اسفند 1384 [15:28 ]
  بحث هفتگی نجوم: کره آسمان (کره سماوی)
 

سلام

کره آسمان (کره سماوی)


یک شب که آسمان از هر ابر و آلودگی تهی است و ماه نیز در آسمان دیده نمی‌شود، به آسمان نگاه کنید، آنچه به نظر می‌آید این است که سراسر آسمان مانند یک نیم کره بر فراز سر ما قرار گرفته است (مانند همان که بابلیان قدیم در نظر داشتند). امروزه هر چند که ما می‌دانیم این کره امری موهوم و غیر حقیقی است، اما از آنجا که این کره فرضی کمک فراوانی برای حل کردن مسائل نجومی به ما می‌کند، از آن استفاده می‌کنیم. کره آسمانی را می‌توان چنین تعریف کرد: کره‌ای است فرضی با شعاعی بی نهایت (نا معلوم) که مرکز آن ، مرکز زمین یا مکان ناظر (کسی که به آسمان نگاه می کند) است.

روی این کره فرضی نقاط و خطوط و دوایر مهمی قرار دارند که آشنا بودن با آنها لازم است. در این مبحث می‌خواهیم به این موضوعات بپردازیم. شما دانش آموز عزیز ، معلم گرامی و ... مطالب خود را پیرامون موضوعات مربوطه برای استفاده سایر کاربران در همین صفحه ارسال کنید.

با تشکر از تمامی کاربران
موفق و پیروز باشید

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  چهارشنبه 10 اسفند 1384 [10:51 ]
  کره آسمان
 

سلام

شايد مهمترين و ساده ترين نقاط كره آسمان "سرسو" و "پاسو" باشد. سرسو يا سمت الراس نقطه اي است كه در سمت بالاي سر ما قرار مي گيرد و پاسو نيز نقطه اي است درست در امتداد زير پاي ما (به ترتيب با حرف Z و N نمايش داده مي شود). دو نقطه مهم ديگر نيز بر كره آسمان وجود دارد كه آنها هم از مهمترين نقاط كره آسمان هستند: قطب شمال (N) و قطب جنوب (S) آسمان. قطب هاي آسماني از امتداد دادن محور زمين حاصل شده اند.

از اين نقاط كه بگذريم، چند دايره مهم نيز روي كره آسمان وجود دارد: ساده ترين اين دواير ، افق است. افق دايره اي است در اطراف ناظر كه حدود 90 درجه با سرسوي او فاصله دارد. به عبارتي اگر در يك منطقه كاملا هموار (مانند دريا و يا يك كوير هموار) بايستيد، جايي كه به نظر مي آيد آسمان به زمين وصل شده است را ، افق مي نامند.

دو دايره مهم و اصلي ديگر "استواي سماوی" و "دايرة البروج" است. استواي آسماني ، تصوير استواي زمين بر كره آسمان است و دايرة البروج نيز همان مدار حركت زمين بر گرد خورشيد است. جالب است بدانيم آنچه كه ما از روي زمين مي توانيم ببينيم، مدار حركت زمين به گرد خورشيد نيست، بلكه ما حركت زمين به دور خورشيد را به شكل ديگري درك مي كنيم و آن حركت خورشيد به گرد زمين است. بنابراين براي تعريف دايرة البروج مي توان از تعريف ديگري استفاده كرد. اين تعريف عبارت است از: "مسير حركت ظاهري سالانه خورشيد در آسمان."

پس از آنكه تعاريف استواي آسمان و دايرة البروج را آورديم مي توانيم مفهوم يكي از مهمترين نقاط آسمان را نيز عنوان كنيم و آن نقطه ، نقطه اعتدال بهاري است.

ادامه دارد ...

دوست عزیز شما تکمیلش کنید، متشکرم

  امتیاز: 0.00