منو
 کاربر Online
465 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  سه شنبه 02 اسفند 1384 [15:21 ]
  هرم دی‌ان‌ای هم آمد
 

هرم دی‌ان‌ای هم آمد

یک گروه فیزیک پیشه در بریتانیا راه ساده‌ای برای ساختن هرمهای محکم از جنس دی ان ای ابداع کرده‌اند. این مجموعه طی چند ثانیه خودش را می‌سازد. هر یک از ضلعهای این هرمهای چهاروجهی ازیک مارپیچ دوتایی دی ان ای ساخته شده است. این هرمها را می‌شود به هم وصل کرد و نانو ساختارهای سه بعدی بزرگتری ساخت. با آنها می‌شود مدارهای الکترونیکی مولکولی و ظرفهای ریز حمل دارو ساخت.

در کوششهای قبلی برای ساختن نانو ساختارهای دی ان ای به شکل مکعب یا هشت وجهی مراحل زیادی لازم بود و مقدار زیادی ماده تولید نمی‌شد. در این روش جدید (که ابداع آندرو تربرفیلد و راسل گودمن از دانشگاه آکسفورد است) این مشکل حل شده است.

در این روش چهار وجهیهای نانومقیاسی از جنس دی ان ای تولید می‌شود که طی چند ثانیه و در فقط یک مرحله خودشان سوار می‌شوند. بازده این فرایند هم تا %95 می‌رسد. هر چهاروجهی از چهار رشته کوتاه دی ان ای مصنوعی ساخته شده، که هر یک از آنها روی یکی از وجههای چهاروجهی است. جاهایی که بازهای دو رشته مکمل همند، یال درست می‌شود.

این روش جدید ساده است: رشته‌های دی ان ای را در یک محلول نمک تا درست زیر نقطه جوش گرم می‌کنند. این رشته‌ها ، بعد با استفاده از تک رشته‌های دی ان ای می‌شود چهاروجهیهای گوناگون را به هم وصل کرد.

تربرفیلد می‌گوید: چهاروجهی را به گسترده‌گی در معماری و مهندسی بکار می‌برند، چون ساختمانش ساده است، و در همان حال بسیار مقاوم است. به همین خاطر چهار وجهی برای کاربرد در نانوساختارهای دی ان ای ایده آل است.

تصویر


  امتیاز: 0.00