منو
 کاربر Online
663 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline پژمان-رحیمی-صادق 3 ستاره ها ارسال ها: 607   در :  سه شنبه 02 اسفند 1384 [12:15 ]
  زبان گویای آفیس‌
 

زبان گویای آفیس‌
ترجمه: هومن تحویلداری
ماهنامه شبکه - شهریور ۱۳۸۴ شماره 57

اشاره :
ممکن است اطلاع داشته باشید که با استفاده از ابزارهای صوتی برای درج متن و همچنین اجرای فرامین مختلف، آفیس گوش به‌فرمان شماست. ولی آیا می‌دانستید که آفیس می‌تواند علاوه بر گوش دادن، پاسخ شما را نیز بدهد؟


جهت افزایش سرعت غلط‌گیری متونی که توسط تایپ مستقیم و یا به‌وسیله نرم‌افزارهای تشخیص دست‌خط
(‌Optical Character Recognition - OCR) وارد کامپیوتر گردیده‌اند، معمولا وجود دو نفر به‌طور همزمان یکی برای قرائت از روی نمونه اصلی با صدای بلند و دیگری برای مقایسه متن اصلی با نمونه تایپ شده، لازم است.

با استفاده از آفیس 2003 می‌توانید نفر اول را حذف نموده و اجازه بدهید آفیس نسخه تایپ شده را برای شما بخواند. حتی چنانچه راهش را بدانید، می‌توانید از آفیس بخواهید ایمیل‌هایتان را هم برایتان قرائت کند. با فرض این‌که شما هنگام نصب آفیس، گزینه‌های صوتی را هم نصب کرده باشید، یافتن امکانات تبدیل متن به صدا (‌Text to Speech) در 2003 Excel آسان‌ است. کافی است از مسیر: Tools
این گزینه مخصوصا هنگامی مفید است که شما در حال وارد کردن لیست بلند بالایی از اعداد بوده و میل ندارید توجه و تمرکز خود را از متن اصلی به صفحه مانیتور و بالعکس معطوف نمایید. فقط دقت کنید که دکمه یاد شده روی نوارابزار را پس از اتمام کار خود، جهت غیرفعال شدن این گزینه مجددا کلیک کنید. همچنین می‌توانید ازدکمه‌های ‌ By Rows و By Columns به‌ترتیب برای تعیین مسیر افقی یا عمودی خواندن دیتا‌ها استفاده نمود و پس از آن خانه‌هایی که می‌خواهید محتویاتشان خوانده شوند را مشخص و در آخر دکمه Speak Sells را در انتهای سمت چپ نوار ابزار Text to Speak کلیک کنید.

البته می‌توان بدون انتخاب خانه‌ها در همان ابتدا، مستقیما گزینه Speak Cells را انتخاب نمود. ولی معمولا بهتر است این‌کار، یعنی عمل انتخاب صورت پذیرد. چون ممکن است نتیجه کار با آنچه که می‌خواستید متفاوت باشد. جهت توقف خواندن محتویات خانه‌ها توسط اکسل، کافی است دکمه ‌‌Stop Speaking را فشار دهید. اما احضار و نمایش نوار ابزار مربوطه در ‌‌2003‌Word مقداری متفاوت است. با انتخاب فرمان ‌‌Speech از منوی Tools ممکن است پیغام خوشامدگویی به سیستم تشخیص گفتار آفیس را ملاحظه نموده که به‌شما می‌گوید مجبورید ابتدا تنظیمات مربوط به میکروفون و پس از آن اجرای تمرین را به انجام برسانید.

در این حالت می‌توانید با انتخاب گزینه ‌Cancel،‌ انجام تمرین را به بعد موکول و نوار ابزار تنظیمات زبان را باز نمایید. چنانچه با باز شدن نوار ابزار، جعبه متنی حاوی عباراتی همچون Dictation ،Voice Command و یا ‌‌Listening را ملاحظه نمودید و یا در محیط‌های شلوغ و پرسروصدا، Word به‌طور خودکار اقدام به درج متن نمود، این بدین معنی است که شما پیش از این، امکانات تشخیص گفتار را فعال نموده‌اید. با فشردن دکمه ‌Microphone امکانات فوق غیر فعال گردیده و می‌توانید در زمان دلخواه مجددا با فشار همین دکمه آن‌را فعال نمایید.

به‌طور پیش‌فرض، نوار ابزار تنظیمات زبان امکانات مربوط به قرائت متن را نمایش نمی‌دهد. ولی چنانچه شما روی علامت فلش روبه‌پایین در منتهی‌الیه سمت راست نوار ابزار کلیک نمایید، گزینه Speak Text و ‌‌Pause Speaking را خواهید دید. چنانچه روی هرکدام از این گزینه‌ها کلیک کنید، به نوار ابزار اضافه می‌شوند. پس از آن می‌توانید از این امکانات مشابه امکانات متناظر در اکسل استفاده نمایید. به این صورت که با انتخاب Speak Text ،Word شروع به خواندن متن می‌کند. با انجام این‌کار عبارت روی دکمه به Stop Speaking تبدیل می‌شود.

با کلیک روی این دکمه، به خواندن خاتمه می‌دهید و اگر بخواهید مجددا از ابتدای متن خوانده شود، با کلیک روی این دکمه و انتخاب دوباره Start Speaking این‌کار انجام می‌پذیرد. همچنین با فشار‌دادن دکمه ‌Pause Speaking عملیات خواندن در همان نقطه متوقف و متن روی دکمه به عبارت Resume Speaking تغییر می‌یابد که با کلیک دوباره، از همان نقطه به خواندن ادامه می‌دهد.


همانند اکسل می‌توانید قبل از انتخاب دستور Speak Text متنی که مایل به خواندن آن می‌باشید را به‌حالت انتخاب در‌آورده و مشخص نمایید. درغیراین‌صورت، Word از محلی که مکان‌نما قرار دارد، شروع به خواندن می‌نماید. از این امکانات در ‌‌Outlook نیز می‌توان استفاده نمود. به‌این شرط که Word را به‌عنوان ویرایشگر ایمیل خود انتخاب نموده باشید. برای بررسی این موضوع در Outlook از منوی‌ Tools گزینه‌‌ Options را انتخاب نموده، سپس زبانه Mail Format را کلیک کنید.

پس از آن چنانچه گزینه Use Microsoft Office Word 3002 to Edit email Messages علا‌مت نخورده باشد، آن‌را علا‌مت بزنید. با این انتخاب، برای ایجاد یک پیغام در Outlook، در حقیقت از Word استفاده می‌نمایید. حال چنانچه بخواهید هنگام نوشتن یک پیغام، متن آن برای شما خوانده شود، باید همان مسیری را طی کنید که اگر از ابتدا Word را اجرا کرده بودید، همان‌کار را می‌کردید. همچنین می‌توانید از Outlook یا ‌‌Word بخواهید پیغامی که پیش از این ارسال یا دریافت شده است را نیز برایتان بخواند. البته برای این‌کار باید از یک ترفند خاص استفاده نمود.


زیرا چنان‌چه شما در حال خواندن نامه‌ای باشید که قبلا ارسال یا دریافت شده است و در همان حال نوار ابزار زبان را باز کنید، می‌بینید که گزینه ‌‌Speak Text به‌رنگ خاکستری و غیرفعال است. در این‌حالت باید دستور‌ Forward را انتخاب نمود. چون با این‌کار ‌‌Outlook پیغام مربوطه را در یک ویرایشگر ‌‌Word باز می‌نماید. در این مرحله می‌بینیم که دکمه ‌‌Speak Text دیگر خاکستری نبوده و فعال می‌گردد.

پس از گوش دادن به پیغام، به‌سادگی پنجره را بدون ذخیره کردن آن ببندید. در آخر ممکن است بخواهید صدا یا سرعت خواندن را تغییر بدهید که برای این‌کار باید در نوار ابزار زبان با انتخاب ‌‌Tools Options دکمه Advance Speech را کلیک نموده و از زبانه ‌‌Text to Speech و در قسمت Voice Selection از منوی کرکره‌ای، صدای موردنظر خود را انتخاب نمایید.

در اینجا می‌توانید توسط گزینه Preview Voice انواع صداها را امتحان کرده و پس از شنیدن زمان کوتاهی از هر کدام، تصمیم خود را در انتخاب یکی از آن‌ها بگیرید. به‌صورت مشابه در قسمت Voice Speed می‌توانید سرعت خواندن متن را بر روی نشانگر مقیاس‌بندی‌شده‌ای تنظیم و پس از آن به‌وسیله‌ Preview Voice نتیجه نهایی و تاثیر تنظیمات خود را ملاحظه کنید. در انتها با انتخاب دکمه Apply و قبول تنظیمات جدید، دکمه Ok را برای بستن پنجره جاری کلیک نمایید.

  امتیاز: 4.76