منو
 کاربر Online
772 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 01 اسفند 1384 [17:04 ]
  سِوال
 

در قدیم دریانوردان چگونه به کمک آهن ربا جهت یابی می کردند؟
قطب نما و قبله نما چگونه ساخته می شوند چگونه کار می کنند؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 02 اسفند 1384 [14:01 ]
  قطب نما و قبله نما
 

سلام

قطب نما وسیله کوچکی است به اندازه ساعت جیبی و یا کمی بزرگتر و مانند آن دارای صفحه مدرج و عقربه است. صفحه مدرج آن از صفر تا 360 یا 400 گراد تقسیم بندی می‌شود.

img/daneshnameh_up/5/51/COMPASS.GIF


در مورد اختراع قطب‌نما روایت‌های زیادی وجود دارد. تنی چند از دانشمندان آن را به چینیها و یا حتی ایتالیاییها نسبت می‌دهند. اما بیشتر دانشمندان متفق‌القولند که قطب‌نما بوسیله ایرانیان ساخته شده است. قطب‌نمای ایرانی برخلاف قطب‌نمای چینی که 24 جهت داشت، دارای 32 جهت بوده‌است. در دوران نخستین اسلامی ، قبله‌نما توسط ایرانیان به قطب‌نما افزوده شد تا همواره و در هر وضعیتی بتوان جهت درست قبله را پیدا نمود. ایرانیان از این اختراع استفاده کامل نموده و آن را به دیگر مسلمانان شناساندند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  یکشنبه 26 شهریور 1385 [10:17 ]
  قبله نما
 

قبله نما

قبله نما جعبه ای است مدور ، که از فلز یا پلاستیک که در قسمت فوقانی آن یک عقربه مغناطیسی و در قسمت تحتانی یک یا چند صفحه قرار دارد. روی هر صفحه نام تعدادی از شهرها بر اساس محاسبه دقیق جهت مکه و انحراف مغناطیسی محل نوشته شده است. قبله نمای خودکار محل علاوه بر عقربه مغناطیسی عفربه دیگر ی به رنگ فلمز یا برنجی یا شب نما دارد. در فبله نمای با صفحه گردان که جدیدترین نوع و خود کار برای همه جا به حساب می اید عقربه دیده نمی شود. خود صفح ه فلزی می گردد و توجیه می شود.

ساختمان قبله نما

صفحات قبله نما بطور کلی دو نوع است. در صفحات اولیه که هنوز در فبله نماها نصب می شود.، مکه معظمه در خارج صفحه در نظر گرفته شده ، ولی در صففحات جدید محل کعبه در وسط صفحه فرض شده است، لذا با یک مرتبه توجیه صفحه بوسیله گرداندن قبلهنما (یا بطور خودکار در نموهه های با صفحه گردان) خطی که جلوی هر شهر رسم شده جهت قبله آن است بطرف مرکز صفحه. در قبله نماهایی که دارای یک صفحه هستند و نمونه های با صفحه گردان ، صفحه عمومی گذارده شده که نام شهرهای مهم را دارد. غیر از صفحه عمومی ، قریب بیست صفحه دیگر برای کشورهای مختلف به زبان فارسی و عربی یا انگلیسی وجود دارد، صفحه مخصوص دلیل احاج و صفحه ای با درجات مثل صفحه قطب نما تهیه شده است.

  امتیاز: 0.00