منو
 صفحه های تصادفی
اسید بن خضیر
یتیمچه
ماهیت انسان
یوسف بن ابی‏الساج
امام علی علیه السلام و بزرگواری با خائن
احرام
چنانچه بعضی خطاها برطرف نشده باشند سیستم دیگری آنها را کنترل می کند
سیاره‌های مناسب برای زندگی
زمین بازی «فوتبال»
عنصر های اساسی هندسه
 کاربر Online
536 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  پنج شنبه 27 بهمن 1384 [09:03 ]
  بیماری MS را بیشتر بشناسیم.
 

مولتیپل اسکلروزیس یا MS نوعی بیماری مزمن و اغلب پیشرونده دستگاه عصبی مرکزی است که با از بین رفتن غشای میلین در برخی از اعصاب مغز و نخاع بصورت تکه های کوچک مشخص می شود. از بین رفتن غلاف میلین باعت اختلال در انتقال پیامهای عصبی است. علت این بیماری ناشناخته است. در بالغین جوان بین 20 تا 40 سال شایعتر بوده و میزان ابتلا در زنان دو برابر مردان است.

سیر این بیماری اشکال متعددی دارد و اغلب بیماران دچار حملات تشدید و تخفیف علائم شده و بین حملات هیچ علامتی ندارند. عده دیگری دچار نوع مزمن و پیشرونده مولتیپل اسکلروز شده و با گذشت زمان بر شدت علائم آنها افزوده می شود.

پیشرفت حاد و سریع در این بیماری به ندرت دیده می شود و در بیشتر مبتلایان سیر بیماری خوش خیم بوده و علائم آنقدر خفیف هستند که حتی به پزشک هم مراجعه نمی کنند. شایعترین علائم مشخصه این بیماری عبارتند از: خستگی مفرط, ضعف, کرخ شدن دست و پا, ناهماهنگی حرکات و از دست دادن تعادل, درد, تاری دید, حساسیت به گرما, گیجی و اختلالات شناختی, مشکلات دفع ادرار و مدفوع و اختلالات جنسی.برگشت بیماری اغلب بادوره های استرس عاطفی یا جسمی شدید همراه است.

روشهای تشخیصی معمول برای تشخیص این گونه بیماریها شامل آزمایش الکتروفورز مایع مغزی- نخاعی, MRI و تست پتانسیل های فراخوان اعصاب گوش و چشم, معاینات بالینی و آزمایشگاهی و… است.

در حال حاضر روش درمانی قطعی برای این بیماری موجود نیست ولی با تدوین و پیگیری یک برنامه درمانی خاص و استفاده از دارو درمانی های جدید و تکنیکهای توانبخشی می توان علائم بیماری را تسکین داد, پیشرفت آن را کندتر کرد، با حمایت وضعیت کنونی توانائیهای شخص را حفظ نموده و ارتقاء بخشید و به بیمار امکان داد تا یک روند طبیعی و عادی را در زندگی دنبال کند.

اکثر افراد مبتلا به MS زندگی طبیعی, کامل و فعالی با کمک این روشهای درمانی و حمایتهای اجتماعی و خانوادگی خواهند داشت.

شناسایی و کنترل به موقع علائم بیماری از شدت و سرعت پیشرفت آنها می کاهد و مسئولیت اصلی آن به عهده خود بیمار است.

پس بعد از هر حمله غیرعادی خستگی مفرط یا ظهور و تشدید هر یک از علائم ذکر شده, اگر احساس می کنید علائم بیماری تان بدتر شده اند حتما با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

در ضمن حمایتهای اجتماعی و خانوادگی صحیح و مناسب از بیمار MS در تخفیف علائم و عوارض ناشی از بیماری و حفظ تواناییهای فرد در سطح مطلوب بسیار موثر هستند و یک خانواده خوب هرگز اجازه

نمی دهد بیمارش تسلیم MS شود، در عین حال با توجه و حمایت بیش از حد, توانایی او را محدود نخواهد کرد.

رژیم غذایی صحیح و متعادل نقش مثبتی در جلوگیری از پیشرفت MS دارد. تحرک جسمی, ورزشهای هماهنگ و انبساط عضلات به تقویت نیروی عضلانی در بیماران MS کمک می کند.

تا جایی که ممکن است باید از استرسهای عاطفی و جسمی و قرار گرفتن در گرما پرهیز کرد زیرا باعث بدتر شدن علائم می شود.

  • منبع: http://www.umsu.ac.ir/portal/modules.php

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  پنج شنبه 27 بهمن 1384 [15:17 ]
  شرح بیماری MS
 

شرح بیماری MS

بیماری مولیتپل اسکلروز یا MS یک بیماری خود ایمنی می‌باشد که بیشتر در خانمهای بالای 30 سال دیده می‌شود. این بیماری به صورت مزمن خود را نشان می‌دهد. این بیماری بیشتر با علائم چشمی مانند تار دیدن چشم ها و دوبینی شروع می‌شود. در این حالت بدن بر علیه غشا میلین اعصاب آنتی بادی می سازد.

در نتیجه میلین اعصاب از بین رفته و مشکل عصبی از جمله مشکل بینایی ، تاری دید ، سرگیجه ، بی حسی و بی حرکتی در اندامها خود را نشان می‌دهد. درحال حاضر درمان قطعی در مورد این بیماری وجود ندارد و فقط از داروهای تعدیل کننده مانند اینترون آلفا استفاده می شود.

افرادی که در نیمکره شمالی کره زمین در ماه اردیبهشت به دنیا می‌آیند با احتمال بیشتری به بیماری (Mutiple sclerosis) مبتلا می‌شوند. دانشمندان نتوانسته‌اند ارتباط بین MS و ماه تولد را شرح دهند ولی اینطور تصور می‌نمایند که این نتایج می‌تواند با تابش خورشید و مقدار ویتامین D مادر که رشد جنین را تحت تاثیر قرار می‌دهد مرتبط باشد. چون در نیمکره شمالی در این ماه مقدار تابش خورشید کم است و مقدار کمی از ویتامین D در بدن افراد ساخته می‌شود.

بیماری MS زمانی اتفاق می‌افتد که سلولهای سیستم ایمنی بدن به لایه میلین که از سلولهای عصبی مغز و نخاع محافظت می‌کنند حمله می‌نمایند و آنها را نابود می‌کنند. علت بیماری هنوز نا‌مشخص است محققان معتقدند که شاید عوامل ارثی ، تغذیه ای و محیطی در آن دخیل باشند.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  جمعه 15 دی 1385 [12:52 ]
  چشم‌ها ، بهترین راه تشخیص MS در مبتلایان
 

محققان معتقدند، چشم‌ها می‌توانند علائم ابتلا به بیماری MS را آشکار کنند.

به نقل از مجله Wall Street ، پزشکان مرکز تحقیقاتی Houston ، در بررسی‌هایی که بر روی چشمان بیماران MS به انجام رساندند، دریافتند این بیماری در مرحله اول به شبکیه و بافت‌های عصبی چشم آسیب می‌رساند.

اکثریت پزشکان در این مورد که اختلالات عصبی در مرحله اول به چشم‌ها آسیب می‌رساند، اتفاق نظر دارند. بنابراین با معاینات مکرر چشم‌ها می‌توان این بیماری را در مراحل اولیه تشخیص داده و نسبت به درمان موثر آن اقدام ورزید. از جمله علائم خطر سازی این بیماری می‌توان به تاری دید و ضعف بینایی در کوتاه مدت یا برای همیشه اشاره کرد.


منبع:ایسکا نیوز

  امتیاز: 0.00