منو
 کاربر Online
797 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  شنبه 01 مهر 1385 [12:09 ]
  ویروس اچ.آی.وی و سیگاری‌ها
 

به گفته محققان، سیگار کشیدن که پیش از این با ابتلا به چندین بیماری ارتباط داشت، می‌تواند خطر آلودگی به ویروس `اچ.آی.وی` را افزیش دهد. به گزارش رویترز از لندن، پزشکان انگلیسی با بررسی مطالعاتی که ارتباط میان سیگار کشیدن و آلودگی به اچ.آی.وی، ویروسی که موجب ابتلا به ایدز می شود را مورد بررسی قرار داده‌اند، گفتند که پنج مورد مطالعه از شش مورد نشان داد که خطر آلودگی سیگاری‌ها به اچ.آی.وی بیشتر بود.

با این حال، در ‪ ۹‬مورد مطالعه از ‪ ۱۰‬مورد دیگر این بررسی که پیشرفت از اچ.آی.وی به ایدز را دنبال می‌کرد، هیچ ارتباطی با سیگار کشیدن دیده نشد. دکتر `اندرو فوربر` از `اتحادیه مراقبت‌های اولیه سوات ایست شیفیلد` گفت: `مطالعاتی که در این بررسی سیستماتیک معرفی شده‌اند، نشان می‌دهند که ممکن است سیگار کشیدن بطور مستقل با آلودگی به اچ.آی.وی ارتباط داشته باشد، اما به نظر نمی‌رسد با پیشرفت به ایدز در ارتباط باشد.`

فوبر و همکارانش که این یافته‌ها را در مجله `‪Transmitted Infections‬ ‪ `Sexually‬منتشر کردند، گفتند: دود سیگار احتمالا با تغییر یک گونه از واکنش‌های سیستم ایمنی، آمادگی شخص را برای آلودگی به اچ.آی.وی افزایش می‌دهد. تحقیق نشان داده است که سیگار کشیدن یک عامل مهم بروز مرگ، قابل پیشگیری است. سیگار کشیدن خطر حمله قلبی و سکته مغزی، مشکلات تنفسی، ریه و سایر انواع سرطان را افزایش می‌دهد.

محققان دراین مطالعه اشاره می‌کنند که تدابیر بهداشت عمومی که سیگاری‌ها را به ترک این عادت تشویق می‌کنند، می‌تواند موجب بهبود کارایی برنامه‌های پیشگری از اچ.آی.وی شود. حدود ‪ ۴۰‬میلیون نفر در سراسر جهان به ایدز مبتلا هستند.

تقریبا حدود پنج میلیون نفر به تازگی در سال ‪ ،۲۰۰۵‬به این بیماری مبتلا شدند و بیش از سه میلیون بزرگسال و کودک در همان سال بر اثر ایدز جان خود را از دست دادند.

  امتیاز: 0.00