منو
 کاربر Online
526 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 23 بهمن 1384 [02:36 ]
  انتقال یافته از پرسش و پاسخ >>بیماری گواتر و نحوی درمان و جلوگیری ازافزایش ان (از طریق تماس با ما)
 

نام و نام خانوادگی:
مریم الها یی سحر

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مهدیار نوید 3 ستاره ها ارسال ها: 500   در :  یکشنبه 23 بهمن 1384 [02:42 ]
  انتقال یافته از پرسش و پاسخ >>بیماری گواتر و نحوی درمان و جلوگیری ازافزایش ان
 

خانم مریم الها یی سحر
سلام.
به شبکه رشد خوش آمدید.
سوال شما مفهوم نیست و ما نمی دانیم برای شما چه کاری از دستمان بر می آید. جمله شما ناقص است و هرطوری می توان آن را تمام کرد.
با این حال سوالتتان که مربوط به بحث پزشکی است را در انجمن پزشکی رشد پیگیری نمایید.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  سه شنبه 25 بهمن 1384 [09:11 ]
  گواتر
 

گواتر به بزرگی غده تیروئید در سنین بزرگسالی گفته می‌شود که علت سرطانی والتهابی نداشته باشد و یا ناشی از تیروئید سمی و میکزدم (کم کاری شدید تیروئید) نباشد.

گواتر ساده گاه به علت اختلال در ساخت هورمون تیروئید مثل کمبود ید و خوردن موادی که باعث افزایش حجم تیروئید میشود، میباشد. ولی معمولا علت این بیماری ناشناخته است.

علایم گواتر بیشتر به صورت ایجاد نازیبایی و برجسته شدن بدجور غده تیروئید در گردن است. در صورت بزرگی شدید با فشار به بافت اطراف باعث خشونت صدا ، اشکال در تنفس و مشکل بلع غذا میشود.

درمان و جلوگیری از پیشرفت

درمان با هورمون تیروئید (لووتیروکسین) میباشد. برگشت گواتر و طبیعی شدن اندازه تیروئید طی 6-3 ماه بعد از درمان اتفاق میافتد.
ید فقط در صورتی استفاده میشود که گواتر به علت کمبود ید باشد. جراحی برای علایم موضعی شدید یا موقعی که شک به بدخیمی وجود داشته باشد، انجام میگیرد.

  امتیاز: 0.00