منو
 کاربر Online
486 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline نیر فارابی اصل 3 ستاره ها ارسال ها: 630   در :  جمعه 21 بهمن 1384 [21:20 ]
  چرا غروب آفتاب قرمز رنگ می‌نماید؟
 

چرا غروب آفتاب قرمز رنگ می‌نماید؟razz

غروب سرخ‌فام زیبا با آن همه رنگهای بهم آمیخته و مواجش یکی از دلپذیرترین مناظر طبیعی است. این خود خورشید نیست که هنگام غروب قرمز رنگ می‌شود، تنها چیزی که هنگام غروب تغییر کرده و باعث رنگ قرمز خورشید شده مسافتی است که نور آفتاب باید ان را در داخل اتمسفر یا جو زمین بپیماید.چه هر اندازه که خورشید از افق پایین‌تر می‌رود، مقدار مسافتی که نور در جو می‌پیماید، بیشتر می‌شود.

نور آفتاب ترکیبی است از نورهای رنگارنگ. نور آفتاب به طور عادی به نظر ما سفید جلوه می‌کند، ولی چون جو زمین ، یعنی هوای گرداگرد آن از ذرات هوا ، غبار ، بخار آب و سایر اجسام ناخالص مملو است، نوری که از آن عبور می‌کند به وسیله این ذرات به رنگهای گوناگونی منعکس می‌شود.

جو زمین به گونه‌ای است که نور بنفش ، آبی و سبز را بیشتر از نور قرمز و زرد منتشر می‌کند. از اینرو چون خورشید در افق رو به پایین می‌رود، جو زمین رنگهای قرمز و زرد را بیشتر در خود نگه داشته ، بیشتر آنها را به دید ما می‌آورد. به همین دلیل است که افق هنگام غروب به رنگ قرمز جلوه گر میشود.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  یکشنبه 23 بهمن 1384 [17:11 ]
  رنگهای آسمان
 

با سلام و تشکر

از پیوند رنگهای آسمان در مورد علت پدیده های جذاب رنگی گوناگونی که در طبیعت مشاهده می شود، استفاده کنید.

  امتیاز: 0.00