منو
 کاربر Online
1424 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  جمعه 21 بهمن 1384 [15:45 ]
  چرا بعضی از ستارگان از بعضی دیگر روشنتر هستند؟!
 

سلام

چرا بعضی از ستارگان از بعضی دیگر روشنتر هستند؟!


هنگامی که به آسمان نگاه می کنیم، تفاوت زیادی بین ستارگان مشاهده نمی کنیم، فقط برخی کمی بزرگتر و برخی کمی روشنتر هستند. اما این امر برای ستاره شناسان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا ما به واسطه اطلاعات محدود نمی توانیم در مورد تفاوتهای عظیمی که بین ستارگان وجود دارد تصور مناسبی داشته باشیم. البته یک راه برای دسته بندی ستارگان وجود دارد آن رده بندی بر اساس طیف ستاره هاست. از این طریق می توان ستارگان را بر حسب نور آنها یعنی ستارگان آبی تا ستارگان قرمز طبقه بندی کرد. خورشید نور زرد دارد و در وسط این نوع رده بندی خاص قرار می گیرد. ستارگان آبی، بزرگ و گرم درخشانند و درجه حرارت آنها در سطحشان ممکن است به حدود 28 هزار درجه سانتیگراد هم برسد.

البته خورشید که ستاره ای است با درخشندگی متوسط، در سطح خود حدود 6 هزار درجه سانتیگراد حرارت دارد. ستارگان قرمز تا اندازه ای سرد بوده و درجه حرارت سطح آنها 1650 درجه سانتیگراد یا کمتر است.بنابراین می بینید که برخی از این ستارگان روشن تر از دیگر ستارگان هستند ولی به علت دوری زیاد از زمین، اطلاع زیادی از وضع آنها نداریم. البته روشنی و درخشندگی هر ستاره اصطلاحا به بزرگی آن نسبت داده می شود که خود نسبتی برای اندازه گیری و سنجش میزان روشنی ستارگان است. ستارگانی که نسبت روشنی و درخشندگی آنها کمتر از شش است، بدون تلسکوپ دیده نمی شوند. ستارگانی که نسبت درخشندگی بالایی دارند و در مرتبه اول قرار دارند از روشنترین دسته اند و بالغ بر بیست ستاره هستند. ولی حداقل هزار میلیون ستاره با نسبت روشنی و درخشندگی بیستم یافت می شود!


  امتیاز: 0.00