منو
 کاربر Online
935 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  جمعه 14 بهمن 1384 [13:38 ]
  کاربرد موجهای صوتی
 

کاربرد موجهای صوتی

برای تعیین محل جسمهایی که در زیر آب قرار دارند از بازتاب موجهای صوتی استفاده می‌شود. این روش که به نام روش پژواک تپ معروف است کاربردهای پزشکی نیز دارد. اساس این روش آن است که یک موج صوتی را به عمق آب می‌فرستند و با یک آشکار ساز بازتاب یا پژواک آن را اندکی بعد دریافت می‌کنند.

سپس زمان رفت و برگشت موج را به دقت اندازه می‌گیرند و از روی آن فاصله جسمی را که موج را بازتابانده است تعیین می‌کنند. با این روش عمق دریاها ، محل صخره‌های زیر آب ، محل کشتیهایی غرق شده ، زیر دریاییها و حتی محل تجمع گروهی از ماهیها را که باهم حرکت می‌کنند میتوان تعیین کرد. با این روش می‌توان ساختار داخلی زمین را نیز مشخص می‌کنند.  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 17 بهمن 1384 [11:18 ]
  تصویر
 

سلام

تصویر

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 08 آبان 1385 [06:09 ]
  فناوری نوین صوتی
 

محققان فناوری صوتی ابداع کرده‌اند که می‌تواند در عملیات نجات افرادی که در ساختمان‌های انباشته از دود قادر به یافتن راه خروجی نیستند، به کار برود. پروفسور `دبورا ویتینگتن` اهمیت این دستگاه را حیاتی می‌داند. هانی‌ول این دستگاه را بعد از یک دهه تحقیق در دانشگاههای انگلیس عرضه کرد.

این دستگاه با یک زنگ خطر حریق روشن می‌شود که یک دستگاه بلندگو موسوم به `نقطه خروج` یا `اگزیت پوینت ‪ `ExitPoint‬را فعال می‌کند و افراد گرفتار را به نزدیکترین خروجی نجات هدایت می‌نماید. قصد ویتینگتن، استاد علوم اعصاب شنوایی در دانشگاه لیدز، استفاده از `اصوات ضربان دار` در عملیات نجات بود.

تحقیقاتی که طی ده سال گذشته در هواپیما، کشتی و ساختمانها و تونل‌ها انجام شده نشان داده است که با استفاده از این نوع صدا، نجات افراد ‪۷۵‬ درصد سریعتر انجام می‌شود. شرکت هانی‌ول به منظور آزمایش این دستگاه با شرکت یکصد خبرنگار، اتاقی به این منظور در یک هتل ساخت. ابتدا دستگاه خاموش بود و فرد می‌بایست راه فرار را در اتاقی پیدا کند که در آن غلظت دود تقریبا بکل مانع دید شده بود. وقتی دستگاه روشن شد نجات بسیار راحتتر شد زیرا یک `صدای ضربان‌دار` افراد را به سوی راه گریز هدایت می‌کرد.

بخشی از مغز به اصواتی همانند صداهای ضربان‌دار واکنش نشان می‌دهد. در ساخت این دستگاه از `صداهای باندپهن` که شامل طیف وسیعی از فرکانس‌ها بوده و تعیین محل آنها آسان است، بهره گرفته شده است. صداهای باندپهن در طبیعت یافت می‌شود مانند صدای خش خش برگها و آب جاری در رودخانه‌ها و آبشارها که در گذشته به بشر در کشف خطر کمک کرده است.

بعد از گذشت میلیونها سال، مغز به این صداها واکنش نشان می‌دهد و به محض شنیدن، محل آنها را کشف می‌کند. اگزیت پوینت یک بلندگوی کوچک است که درست بالای راه خروجی نصب می‌شود. این دستگاه در مدارس و بیمارستانهای آمریکا و اروپا آزمایش شده است.

سازمان بین‌المللی دریانوردی استفاده از این دستگاه را در کشتی ها تایید کرده است.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 05 دی 1385 [06:11 ]
  پاکسازی میادین مین با امواج صوتی
 

محققان به فناوری جدیدی برای شناسایی مینهای خطرناک در زیر زمین و از راه دور دست یافته‌اند که در آن از امواج صوتی برای لرزاندن زمین و یافتن مینها استفاده می‌شود. به گزارش سایت اینترنتی نیوساینتیست، هم‌اکنون سالانه نزدیک به ‪۲۶‬ هزار نفر در جهان بر اثر برخورد با مینهای زیرزمینی کشته و یا دچار نقص عضو می‌شوند که بیشتر آنان غیرنظامی هستند و نیمی از آنان کمتر از ‪۱۶‬ سال سن دارند از این رو در بسیاری نقاط جهان نیاز به روشهای کارآمدتری برای شناسایی مینها و مواد منفجره عمل نکرده در زیر زمین به شدت احساس می‌شود.

درحال حاضر استفاده از دستگاه‌های فلزیاب اصلی‌ترین روش شناسایی مینها در زیر زمین مسحوب می‌شود اما این تجهیزات برد کوتاهی داشته و توانایی شناسایی مینهایی که در اعماق بیشتر کار گذاشته شده‌اند را ندارند و از سوی دیگر برخی مین‌ها دارای بدنه‌ای از جنس پلاستیک هستند که از دید این تجهیزات فلزیاب مخفی می‌مانند.

مشکل دیگر تجهیزات فلزیاب این است که به دلیل کوتاهی برد آنها، یک نفر باید آنها را با خود به داخل میدان مین حمل و از آن استفاده کند که این امر بسیار خطرناک است. اکنون گروهی از محققان آمریکایی به فناوری جدیدی برای شناسایی مینها در زیر زمین و بدون نیاز به ورود افراد مین‌یاب به داخل میدان مین دست یافته‌اند. رابرت هاپت محقق موسسه فناوری ماساچوست (ام‌آی‌تی) در پی آزمایشهای خود متوجه شد که امواج صوتی قدرتمند هنگام برخورد با زمین سبب لرزش زمین و سنگها و اجزای زیر سطح زمین می‌شوند که نوع لرزشهای مینها در این روش کاملا با لرزشهای تکه‌های سنگ متفاوت است.

این محقق با کمک همکاران خود وسیله جدیدی ساخته است که امواج صوتی در فرکانسهای بالای فراصوتی (اولتراسون) را به سوی میدان مین شلیک می‌کند. این امواج صوتی در پی برخورد با هوا دچار کاهش فرکانس شده و به امواج قابل شنیدن برای انسان تبدیل می‌شوند. امواجی صوتی که در محدوده شنوایی انسان قرار دارند بر خلاف امواج فراصوتی می‌توانند در زمین جابه‌جا شوند.

هنگامی که این امواج شدید صوتی در زیر زمین با جسم جامدی برخورد کنند، آن شی‌ء را به لرزش در می‌آورند که این لرزشها از زیر زمین به سطح زمین انتقال یافته و درست در بالای مین سبب لرزش سطح زمین می‌شوند که این لرزشهای سطحی نیز توسط یک حسگر لیزری که سطح میدان مین را پوشش می‌دهد، شناسایی می‌شوند.

به گفته هاپت، دقت سامانه صوتی مین‌یاب جدید بسیار زیاد است به طوری که تمامی مینهای موجود در یک میدان مین مسطح را شناسایی می‌کند و حتی می‌تواند با توجه به لرزش مین‌ها نوع آنها را نیز شناسایی کند. این محقق و همکارانش امیدوارند تا دو سال دیگر امکان تولید نمونه نهایی این سامانه برای پاکسازی میادین مین جهان ایجاد شود.

  امتیاز: 0.00