منو
 کاربر Online
481 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  یکشنبه 02 بهمن 1384 [07:08 ]
  مخترع نیروی هسته ای
 

سلام

لئو/زیلارد: (1898-1948)


هنگامی که نازیها به قدرت رسیدند، زیلارد که فرزند مهندسی لهستانی الاصل بود در دانشگاه برلین کار می کرد. وی در سال 1933 م. روانه لندن شد و پس از اقامت در هتل امپریال ، روزی در روزنامه تایمر به مطلبی برخورد مبنی بر اینکه دانشمندان در دانشگاه کمبریج اتم را شکافته اند.

زیلارد از هتل خارج شد و پس از مدتی قدم زدن در خیابان ساوت هامپتون متوجه شد می توان پس از شکافتن هسته یک اتم به طور تصاعدی این عمل را ادامه داد و به این ترتیب مقادیر زیادی انرژی لحظه ای آزاد کرد و وی به طور اتفاقی نظریه "واکنش زنجیره ای" را کشف کرد که کلید حل معمای نیروی هسته ای و بمبهای اتمی به شمار می رفت. زیلارد با کشف روش شکافت هسته ای به عنوان یکی از منابع انرژی، به عنوان مخترع پرقدرت ترین نیروی ناشناخته شده به وسیله انسان محسوب شد.

اما آنچه وی را از دیگر مخترعان متمایز می کند پایبندی عمیق او به اخلاقیات بود. او که احتمالا از پیامدهای هول انگیز اندیشه خود آگاه بود، کشف خود را پنهان داشت. در سال 1939 نیز آلبرت اینشتین را تشویق کرد تا با نوشتن نامه ای به روز ولت رئیس جمهور وقت آمریکا ، لزوم استفاده از واکنش زنجیره ای را پیش از آنکه نازیها از آن بهره برداری کنند، تذکر دهد و پیشنهاد کند برنامه های نظامی هسته ای آغاز نشوند. بعدها زیلارد به همراه دانشمند ایتالیایی انریکو فرمی به ارتش ملحق شد و اندیشه اولیه خود را به طرح نیروی هسته ای بدل کرد. اجرای این طرح از سال 1942 در شیکاگو آغاز شد.

وی برای جلوگیری از انداختن بمب اتمی به ژاپن تلاشهای فراوان کرد. تا حال هیچ دانشمندی آنقدر زنده نماند تا چنین نتایج دهشتباری را از کشفیات خود ببیند و نیز هیچ کس آنقدر نلاش نکرده تا مانع سوء استفاده از کشفیات خود شود. همین مسائل است که زیلارد را بزرگترین مخترع تمام اعصار کرده است.
  امتیاز: 0.00