منو
 کاربر Online
1346 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  پنج شنبه 22 دی 1384 [13:27 ]
  برج پیزا
 

با سلام

برج پیزا


جالب ترین و قدیمی ترین برج جهان با 85 متر طول و 14500 تن وزن در دوره "رنسانس" ساخته شد. در آن دوره ، ثروتمندان ایتالیا و طبقه اشراف برای رقابت با یکدیگر مشهورترین هنرمندان و معماران را مأمور ساختن شاهکاری معماری می‌کردند. در مورد برج پیزا شایع است که در سال 1173 م ، معمار معروف ایتالیایی فلورانتن بونانو/ پیزانو مأمور شد تا برای کلیسای معروف شهر پیزا برجی بسازد.

نخستین سنگ این برج ، در دهم سال 1174 کار گذارده شد. در آن موقع پایه برج مستقیم و راست بود. اما وقتی ساختمان به پانزده متری رسید، جریان آبی که از زیر برج عبور می کرد در پایه آن اثر گذاشت. لذا ساختمان برج در طبقه سوم متوقف شد. البته شایعات دگیری نیز در مورد معماری این برج وجود دارد. مثلا گفته می شود "پیزانو" در محاسبه خود برای ساخت برج مرتکب اشتباهاتی شد که باعث کج شدن آن شده است.

عده‌ای دیگر می گویند معمار برج پیزا ، مخصوصا آن را کج ساخته است تا هنر معماری خود را در میان دیگر شهرهای رقیب پیزا نظیر شهر فلورانس به اثبات رساند. برخی دیگر نیز عقیده دارند که پیزانو پایه برج را مصالح ساختمانی محکم پی ریزی نکرده چون انحنای این برج از کمتر از یک متر به حدود 4.5 متر در سال 1829 م رسیده است. از دیگر نکات جالب این برج آن است که گالیله ، دانشمند ایتالیایی بیشتر کشفهای علمی خود را در طبقات بالای آن انجام داده است. در زمان جنگ جهانی نیز انفجار بیش از یک هزار بمب در این شهر و حتی وقوع یک صد زمین لرزه تا کنون نتوانسته است تأثیری در این برج بگذارد.
  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 26 دی 1384 [08:07 ]
  >برج پیزا
 


تصویر

  امتیاز: 0.00