منو
 کاربر Online
1237 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  شنبه 17 دی 1384 [12:35 ]
  نانولوله‌های کربن
 


از سال 1985 با کشف مولکولهای جدیدی ازکربـن به نام فولرن‌ها تحولی عظیم درعلوم پایه ومهندسی به وجودآمد.فولرن ها که ملکولهایی با ساختارSP2 و متشـکل از 60 اتم کربن می باشد، مانند یک توپ فوتبال به نظر می رسند.

فولرن ها انواع مختلفی دارند که ازآن جمله نوعی ازفولرنهای بسط داده شده وکشیده شده حول یک محورطولی هستند که‌آنها را نانولوله می نامند. این ملکولها اولین باردرسال 1991 کشف وتولید شدند.
از خواص بسیارجالب ومفید این ملکولها خاصیت رسانایی ونیمه رسانایی بالاومقاومت‌سطحی وکششی بسیارزیادوقابلیت ذخیره سازی گازهایی مانند آرگـون وهیـدروژن ونیز خاصیت الکترواستاتیکی آنها که برای تولید ابرخـازنها با ظرفیت بالا مورد استـفاده قرار می گیرند، را می توان نام برد. مواردفوق هریک می توانند باعث پیشرفت صنایع مختلف از جمله پتروشیمی،نفت،الکترونیک، مخابرات و... باشند که سبب صرفه جویی زیادی در وقت وهزینه می شوند.


یکی‌ازبهترین کاربردهای نانولوله‌های کربن در علوم الکترونیکی ومخابراتی می باشد که باعث ساخت نیمه هادی‌هایی می شود که می توانند جای تـرانـزیسـتورهای بسیـار کوچک امروزی را‌ بگیرند وابعاد دستگاههای مورد استفاده ما را کوچکتر کنند. از جمله ‌اهداف درازمدت نانولوله‌های کربنی استفاده آنها برای جابه‌جایی‌هیدروژن‌ازمکانی به‌مکان دیگر‌است که این کار تداعی کننده استفاده از لوله‌های‌‌فلزی‌امروز‌ی برای‌جابه‌جایی نفت است. یعنی درآینده‌ای نه‌ چندان دوربه‌جای‌استفاده‌ازنفت‌ازهیدروژن به‌جای‌لوله‌های
‌فلزی از نانولوله‌ها استفاده می‌شود.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 26 دی 1384 [05:18 ]
  >نانولوله‌های کربن
 


تصویر

تصویر


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 20 خرداد 1385 [07:52 ]
  افزایش سرعت سیالات در نانولوله‌ها
 

سرعت عبور سیالات از درون نانولوله‌های کربنی چهار تا پنج برابر پیش از مقداری است که توسط نظریه جریان سیال پیش بینی می‌شد.


به گزارش جدیدترین شماره ماهنامه فناوری نانو، هیندز و همکارانش در مرکز تحقیقات کاربردی انرژی دانشگاه کنتاکی سرعت عبور آب و تعدادی حلال آلی را از درون غشایی متشکل از نانولوله‌های چنددیواره منظم اندازه گرفتند. این غشا شامل ‪ ۱۰‬میلیارد نانولوله در هر سانتی متر مربع در یک لایه نازک پلی استایرن بود و در کارهای قبلی تلاش شده بود تا سرعت سیال از یک نالوله کربنی واحد در یک کانال میکروسیال اندازه‌گیری شود.

محققان دریافتند که سرعت عبور سیال از درون نانولوله‌های کربنی برابر کانال‌های زیستی است که امکان انتقال بسیار سریع را فراهم می‌آورند. آب دارای بیشترین سرعت عبور بود و چنین تصور می‌شود که این امر به دلیل جهت‌گیری خود به خودی مولکول‌های آب درون نانولوله‌های کربنی است.

پیوند هیدروژنی میان مولکول‌های آب و جاذبه ضعیف میان مولکول‌های آب و دیواره نانولوله باعث می‌شود جریان تقریبا به صورت بدون اصطکاک برقرار شود. سرعت عبور حلال‌های آلی پایین تر بود که احتمالا به دلیل برهمکنش مولکول‌های آنها با دیواره نانولوله است.

فرآیند تولید نانولوله‌ها این امکان را فراهم می‌اورد که بتوان آنها را از نظر شیمیایی کنترل کرد. هیندز می‌گوید: فرایند باز کردن انتهای نانولوله‌ها پیوندهای گرافیتی شکسته‌ای را درست در مرکز ورودی نانولوله ایجاد می‌کند. ما نشان دادیم که انتخاب گری نانولوله‌ها با تغییر مولکول‌های شیمیایی قسمت ورودی تغییر می‌کند.

همچنین مولکول‌های شیمیایی مختلفی را در دو طرف غشا مورد استفاده قرار داده شده که با استفاده از این کار می‌توان از نانولوله‌های کربنی به عنوان حسگرهای شیمیایی یا زیستی استفاده کرد. کاربرد احتمالی دیگر این سیستم در دارورسانی پوستی است از آنجایی که نانولوله‌های کربنی رسانا هستند می‌توان میزان ورود دارو را از طریق اعمال یک ولتاژ شیمیایی به یک قسمت از پوست کنترل کرد.

هیندز اشاره می‌کند که یکی از همکارانش در دانشگاه توانسته است در هر روز ‪ ۱۰۰‬متر مربع از نانولوله‌های کربنی چند دیواره منظم را رشد دهد. بنابراین می‌توان از این غشاها در مقیاس وسیع ، برای جداسازی مواد شیمیایی استفاده کرد.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  یکشنبه 26 شهریور 1385 [09:52 ]
  کتابچه تجهیزات فناوری نانو
 

نخستین کتابچه تجهیزات فناوری نانو توسط شبکه آزمایشگاهی نانو ایران منتشر شد. علاقه‌مندان می‌توانند با مطالعه این کتابچه با مهمترین تجهیزات مورد استفاده در زمینه فناوری نانو آشنایی پیدا کنند. اطلاعات مربوط به آزمایشگاه‌های عضو شبکه، شامل تجهیزات موجود در آزمایشگاه ها، مشخصات کارشناس و تکنسین مربوط به هر دستگاه و نحوه تماس با این آزمایشگاه‌ها نیز از طریق این کتابچه در اختیار خوانندگان قرار می‌گیرد.

در بخش آخر کتابچه جهت دسترسی آسان علاقه‌مندان به تجهیزات مورد نظر، محل استقرار تجهیزات به تفکیک با ذکر شماره آزمایشگاه آورده شده است. در حال حاضر اطلاعات بیش از ‪ ۳۰۰‬شرکت تجهیزات آزمایشگاهی از ‪۳۸‬ مجموعه آزمایشگاه‌های عضو و ‪ ۱۷‬آزمایشگاه غیرعضو و عضو آزمایشگاهی در سایت شبکه آزمایشگاه‌های نانوی ایران قرار داده شده است.

با توجه به اینکه در چنین کتابچه‌هایی امکان به روزرسانی سریع اطلاعات وجود ندارد، در نخستین کتابچه تجهیزات فناوری نانو خلاصه‌ای از اطلاعات ارایه شده در سایت شبکه درج شده است. علاقه‌مندان جهت دریافت آخرین اطلاعات مربوط به شبکه و آزمایشگاه‌های عضو، می‌توانند به سایت شبکه (‪ (HTTP://NANOLAB.NANO.IR‬مراجعه کنند.

در این کتابچه سعی شده اطلاعات مورد نیاز پژوهشگران جهت دریافت خدمات آزمایشگاهی از آزمایشگاه‌های عضو شبکه فراهم شود. این کتابچه در ‪ ۶۳‬صفحه و در تیراژ دو هزار نسخه به دو زبان فارسی و انگلیسی به چاپ رسیده است.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 17 مهر 1385 [12:11 ]
  نانولوله‌های کربنی
 

قراردادن نانولوله‌های کربنی درون مواد مرکب(کامپوزیت) مورد استفاده در محصولات مختلف از جمله بال هواپیماها می‌تواند به شناسایی آسیب‌دیدگی‌هایی بینجامد که شناسایی آنها با روشهای عادی غیرممکن است. به گزارش سایت اینترنتی `نیوساینتیست`، مواد مرکب معمولا با بافتن رشته‌های مستحکم کربن و یا شیشه به یکدیگر و جای دادن آنها با ساختاری ماتریسی درون پلیمرها، تولید می‌شوند.

استحکام بالا به همراه وزن کم سبب شده است این مواد به میزان زیادی در تولید بخشهای مختلف هواپیماها مورد استفاده قرار گیرند. تنها مشکل مواد مرکب این است که نقصها و ترکهای درونی آنها که می‌تواند به درهم‌شکستگی کامل قطعات ساخته شده بینجامد، به سادگی قابل شناسایی نیست.

اکنون مهندسان دانشگاه `دلاور` در آمریکا نشان داده‌اند قرار دادن نانولوله‌های کربنی درون مواد مرکب می‌تواند برای شناسایی ایرادهای مخفی این مواد مورد استفاده قرار گیرد. نانولوله‌ها به خودی خود از رسانایی بسیار بالایی برخوردارند و هنگامی که به شکلی نامنظم درون ماده مرکب پراکنده شوند، تماس آنها با یکدیگر درون ماده مرکب سبب پیدایش شبکه‌ای ثابت از نانولوله‌ها می‌شود که این شبکه هادی الکتریکی است.

هنگامی که ساختار درونی ماده مرکب به هر دلیل آسیب ببیند، نحوه قرار گرفتن این نانولوله‌ها و در نتیجه شکل شبکه هادی الکتریسیته درون ماده مرکب نیز تغییر می‌کند که این تغییر قابل شناسایی است. محققان دانشگاه `دلاور` در این مطالعه نشان دادند با بررسی تغییر نحوه هدایت الکتریسیته درون مواد مرکب می‌توان آسیب دیدگی‌های درون ماده مرکب را سنجید.

به گفته محققان این دانشگاه، نانولوله‌های کربنی معمولا دارای قطری بین ‪ ۱۰‬تا ‪ ۲۰‬نانومتر هستند و افزودن آنها به ماده مرکب سبب کاهش استحکام آن نمی‌شود و تنها ‪ ۰/۱‬درصد به وزن آن می‌افزاید و به همین استفاده از آنها برای سنجش آسیب‌دیدگی مواد مرکب منطقی به نظر می‌رسد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  شنبه 27 آبان 1385 [06:15 ]
  شمشیرهای مسلمانان و نانولوله‌های کربن
 

تحقیقات جدید دانشمندان آلمانی نشان می‌دهد مسلمانان در جنگهای صلیبی از شمشیرهایی استفاده می‌کردند که فولاد آنها دارای نانولوله‌های کربنی بود. به گزارش سایت اینترنتی `نیوساینتیست`، شماره ‪ ۴۴۴‬از مجله علمی `نیچر` در گزارش جدیدی به نقل از محققان آلمانی اعلام کرده‌است مسلمانان در قرون وسطی از شمشیرهایی موسوم به شمشیر دمشقی استفاده می‌کردند که از ویژگی‌های مکانیکی بسیار جالبی برخوردار بود.

مسلمانان از سال ‪ ۹۰۰‬میلادی تا سال ‪ ۱۷۵۰‬میلادی برای ساخت شمشیرهای دمشقی از نوعی فولاد هندی به نام `ووتز`(‪ (Wootz‬استفاده می‌کردند. محققان دانشگاه `درسدن` آلمان در مطالعه‌ای جدید نمونه‌هایی از شمشیرهای مسلمانان متعلق به قرن هفدهم میلادی را زیر میکروسکوپ الکترونی بررسی کرده و به نشانه‌های روشنی از وجود نانوله‌های کربنی درون فولاد مورد استفاده در شمشیرها دست یافته‌اند. به گفته `پیتر پاوفلر` محقق این دانشگاه، احتمالا روش خاص آهنگری مورد استفاده در ساخت این شمشیرها سبب تشکیل نانولوله‌های کربنی در آنها و برخورداری این شمشیرها از استحکام مکانیکی بسیار بالا می‌شده‌ است.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  جمعه 24 فروردین 1386 [19:47 ]
  خواص نانولوله‌های کربنی
 

مطابق نتایج تحقیقات جدید فیزیکدانان آمریکایی افزودن هیدروژن‌به نانو لوله‌های کربنی، هنگامی که در یک بستر دی‌الکتریکی مانند دی اکسید سیلیکون جاسازی شده باشند، به حفظ خواص الکترونیکی آنها کمک می‌کند. به‌گزارش پایگاه اینترنتی فناوری نانو،نانولوله‌های جاسازی‌شده می‌توانند برای انواع کاربردها از قبیل ترانزیستورها و دیودها ایده‌آل باشند اما حفظ خواص بی‌نظیر این مواد نیز مسئله مهمی است.

دو تن از پژوهشگران دانشگاه واندربیلت نشان دادند که هیدروژن دهی نانولوله‌ها پس از جای گرفتن آنها بر روی بستر مورد نظر باعث شکسته شدن پیوندهایی می‌شود که آنها را به محیط پیرامون خود متصل کرده‌اند. بدین‌ترتیب‌نانولوله‌ها به‌طورشناوردر زمینه قرارگرفته و خواص الکترونیکی آنها به حالت اولیه بسیار نزدیک است.

این محققان نتایج تحقیقات خود را با کمک ابررایانه‌های پرقدرت در مرکز آزمایشگاه ملی ‪ Oak Ridge‬بدست آورده‌اند. طبق نظر این محققان، هیدروژن با ورود به پیوندهای کربن- اکسیژن- سیلیکون سبب رهاشدن نانولوله‌ها می‌شود.

آنها با استفاده از یک برنامه محاسبه‌گر مکانیک کوانتومی برای کاوش پیوند یک نانولوله وارد شده با زمینه دی اکسید سیلیکون و چگونگی برهم‌کنش هیدروژن با این ساختار، این فرضیه را تایید کردند. این نتایج می‌توانند برای بهینه‌سازی تجهیزاتی از قبیل ترانزیستورها و حسگرهایی که درآنها نانولوله‌های کربنی نقش مهمی دارند، مفید باشند.

فرآیندهایی نظیر رسوب اکسیدوهیدروژن دهی می‌تواند در بهبود سطح مشترک بین نانولوله‌های کربنی و محیط دربرگیرنده آنها بسیار موثر باشد.

نتایج این تحقیقات در مجله .‪ Phys. Rev. Lett‬چاپ شده است.

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00