منو
 صفحه های تصادفی
پیروزی اسلام و نابودی شرک در جهان - انفال : 39
ویژگی ولادت امام موسی کاظم علیه السلام
گفت و گوی امام صادق علیه السلام با جاهل عوام فریب
تاثیر اعصار و قرون در رابطه انسان با طبیعت
انرژِی فوزیون هسته‌ای
آنتن ارتباطیUHF و VHF
تیرباران سپاه امام حسین علیه السلام
اتاقدار هتل
تصنیف
درجه حرارت داخل زمین
 کاربر Online
856 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 17 دی 1384 [11:24 ]
  بحث هفتگی فیزیک: انرژی باد
 

انرژی باد


با سلام و خسته نباشید

باد یکی از مظاهر انرژی خورشیدی و همان هوای متحرک است و پیوسته جزء کوچکی از تابش خورشید که از خارج به اتمسفر می رسد، به انرژی باد تبدیل می شود. گرم شدن زمین و جو آن بطور نامساوی سبب تولید جریانهای همرفت (جابجایی) می شود و نیز حرکت نسبی جو نسبت به زمین سبب تولی باد است.

با توجه به اینکه مواد قابل احتراق فسیلی در زمین رو به کاهش است، اخیرا پیشرفتهای زیادی در مورد استفاده از انرژی باد حاصل شده است. انرژی باد اغلب در دسترس بوده و هیچ نوع آلودگی بر جای نمی گذارد و می تواند از نظر اقتصادی نیز در دراز مدت قابل مقایسه با سایر منابع انرژی شود. از کاربران محترم دعوت می شود با شرکت در بحث و ارائه نظرات ، پیشنهادات ، طرحها و راهکارهای عملی و همچنین مطالب و اطلاعات علمی_پژوهشی در مورد عناوین مطرح شده زیر ما را یاری و سایر کاربران نیز استفاده کنند.

  • نخستین ماشین بادی به توسط چه کسانی ساخته شد.

  • از ماشینهای بادی بیشتر چه استفاده ای میشود.

تصویر

  • ماشینهای بادی امروزی چه ویژگیهایی دارند.

  • با توجه به شرایط جوی (آب و هوایی) و توزیع جغرافیایی کشورمان ، استفاده از انرژیهای نو (انرژی باد و ...) تا چه اندازه مفید و مقرون به صرفه است.

  • انواع ماشینهای بادی

  • بررسی اقتصادی ماشینهای بادی

  • و ...

با تشکر
موفق و پیروز باشید.  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  شنبه 17 دی 1384 [12:32 ]
  > بحث هفتگی فیزیک
 

اختراع چرخ لاستیکی بادی

در بیست و یکم ژوئیه سال 1888 میلادی (1267 ه.ش) ، اولین چرخ لاستیکی بادی توسط "جان بوید/ دانلوپ" مخترع اسکاتلندی ساخته شد.
او که متوجه شده بود لاستیک های توپر از سرعت وسایل نقلیه کم می کنند، چرخی ساخت که به وسیله باد پر می شد و سرعت وسیله نقلیه را افزایش داد.
اولین دوچرخه‌ای که دانلوپ لاستیکهای بادی را بر روی آنها سوار کرد، در موزه "ادینبورگ" اسکاتلند نگهداری میشود.


  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  سه شنبه 27 دی 1384 [12:38 ]
  > بحث هفتگی فیزیک
 

نیروگاه بادی در آسمان

بهره‌گیری از نیروی باد به عنوان یکی از منبع‌های انرژی نو روز به روز بیش‌تر می‌شود. توان کنونی جهان، حدود 50 هزار مگاوات است؛ یعنی چیزی در حدود توان 50 نیروگاه هسته‌ای! اما هنوز مشکلاتی بر سر راه بهره‌برداری از این الکتریسیته‌ی سبز وجود دارد. توربین‌های چرخان باعث تداخل در دریافت تلویزیونی می‌شوند و به نظر می‌رسد وقتی باد نمی‌وزد، منظره‌‌ی ناخوشایندی از چیزهایی بی‌مصرف را به نمایش می‌گذارند.

اما برایان رابرت، مهندس استرالیایی، راه حل جالبی برای این کار دارد: به جای برافراشتن توربین‌ها روی زمین، آن‌ها را در جریان تند باد در ارتفاع 15 تا 45 هزار پایی شناور می‌سازیم. او با همکاری سه مهندس دیگر دستگاهی را ساخته‌اند که ژنراتور الکتریکی پرنده (FEG) نام گرفته است. این دستگاه مانند بادبادک در هوا شناور می‌ماند و بادهایی با سرعت 200 مایل بر ساعت، پره‌های آن را می‌چرخانند. جریان الکتریکی تولید شده از راه رشته‌ی بسیار محکمی به ایستگاه زمینی فرستاده می‌شود. به نظر این مهندس استرالیایی می‌توان 600 عدد از این دستگاه‌ها را در هوا داشت که هر کدام 20 مگاوات برق تولید می‌کنند.

منبع: Michael Behar,Windmills in the Sky,popsci.com,July 2005


  امتیاز: 0.00