منو
 کاربر Online
990 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  یکشنبه 11 دی 1384 [12:31 ]
  واحدهای صدا برای نشان دادن آنچه می شنویم
 


صدا نتیجه حرکتهای نوسانی ذرات هواست که نوسانهای بسیار کوچکی از فشار هوا در حول حوش فشار پایای جو ایجاد می کنند. این نوسانها پرده گوش را مرتعش و پالسهای عصبی به مغز را تحریک می کنند تا ما صدا را بشنویم.

آنها همچنین می توانند یک پرده حساس فولادی را در یک میکروفون مرتعش و موجهای فشاری رابه علایم برقی تبدیل کنند. این علایم را می توان ثبت کرد یا بعد از تقویت به بلندگو فرستاده تا پرده دیگری را مرتعش کنند.
برای کم کردن شدت یک صدای پیوسته ، مهندسان باید میانگین بزرگی این تغییرات فشار را نسبت به زمان اندازه گیری کنند. چون میانگین فشار در حول فشار جو صفر است، مهندسان علامت ارسالی از میکروفون را به توان دوم می رسانند تا آن را همیشه مثبت کنند و میانگین علامت مجذور شده را محاسبه کنند. آنها این مقدار را "مقدار میانگین مجذورها" می‌نامند.

ارقام نمونه وار فشار صوت برای هواپیمایی در فاصله 300 متری ، بین 100 تا 110 دسی بل و در مناطق مسکونی در وقت روز بین 40 تا 50 دسی بل تغییر می کند. ماشینهای چمن زنی و مخلوط کنها بین 80 تا 90 دسی بل سر وصدا دارند، در حالیکه ظرفشویی ها وجاروبرقی ها بین 60 تا 75 دسی بل سر و صدا تولید می کنند. برای انتخاب تجهیزات و واحدهای صنعتی ، سر و صدای ناموزون معیار بسیار مهمی تلقی می شود. قوانین مربوط به تجهیزات و وسایل نقلیه پر سر و صدا برای سازندگان و متصدیان آنها ، آثار عمیق تجاری و اقتصادی دارد.


  امتیاز: 0.00