منو
 کاربر Online
633 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  پنج شنبه 08 دی 1384 [11:43 ]
  بحث هفتگی: کمر درد
 

دوستان سلام

در نظر داریم در این هفته پیرامون موضوع کمر درد بیشتر بدانیم، یعنی هم یاد بگیریم و هم یاد دهیم.

 • کمر درد چیست؟
 • بیماریها شایع دارای کمر درد
 • دیسک کمر
 • آیا اکثر کمر دردها فیزیولوژیکی هستند یا از اختلالات روانی هم میتوانند ظاهر شوند؟
 • ارتباط کمر درد با بیماریهای مفصلی
 • ارتباط کمر درد با اعصاب و روان
 • منشا کمر دردهای کودکان و دانش آموزان
 • پیشگیری از کمر دردهای مزمن
 • ...

مطالب مفید خود را در همین راستا به بحث بگذارید.
در آخر هفته این بحث جمع بندی خواهد شد و جمع بندی این بحث تحت عنوان مقاله‌ای که بصورت تیمی با مشارکت شما بزرگواران تهیه شده است در دانشنامه مطرح خواهد شد.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  شنبه 10 دی 1384 [16:12 ]
  > بحث هفتگی: کمر درد
 

کمردرد

بیشتر افراد در زندگیشان حتی برای یکبار هم که شده به کمردرد مبتلا شده‌اند و حتی بسیاری از این قبیل بیماران معتقدند که به فیبروزیت ، روماتیسم و یا انواع دیگر بیماریها مبتلا هستند. ولی این عوارض از نظر پزشک متخصص این رشته نیز قابل تفکیک از یکدیگر نیستند. در اغلب موارد تورمی خفیف در مفاصل که اغلب مردم در سنین 40 سالگی دچار آن می‌شوند باعث ایجاد کمردرد شدید می‌شود.

صرفنظر از ضربه‌ها و نیز التهاب و تورم مفصلی ، کمردرد علل مختلفی می‌تواند داشته باشد. عوارض مادرزادی از جمله عواملی هستند که نزد کودکان و یا اشخاص جوان تولید کمردرد می‌کند. کارهای عضلانی شدید هم گاهی اوقات تولید شکستگی خفیف در ستون فقرات می‌نماید. برآمدگی غضروفهای میان مهره‌ای ممکن است باعث ایجاد درد کشنده گردد که از کمر تا ساق پا تیر می‌کشد. بالاخره کمر درد ممکن است ناشی از انواع بیماریهای ستون فقرات باشد.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  یکشنبه 11 دی 1384 [07:09 ]
  > بحث هفتگی: کمر درد
 

عوامل به وجود آورنده صدمات ستون فقرات چیست؟

عوامل زیادى باعث این عارضه مى شوند؛ از جمله کشیده شدن ماهیچه هاى پشت، اسپاسم و پیچ خوردگى رباط ها که استخوان ها را به یکدیگر متصل مى کنند. از موارد دیگر مشکلات مفصل ها و دیسک هستند. این مشکل اغلب زمانى اتفاق مى افتد که شما ماهیچه هایى را که براى مدتى بى حرکت مانده اند به ناگهان و شدیداً به حرکت در مى آورید. به عنوان مثال ناگهان مبل سنگینى را جابه جا مى کنید و یا کارهاى سنگین منزل را انجام مى دهید. درد دیسک زمانى اتفاق مى افتاد که دیسک بین دو استخوان ورم مى کند و به اعصاب فشار مى آورد و یا در موقع بلند کردن جسم سنگین دیسک رگ به رگ مى شود.

درمان درد مهره هاى پائین ستون فقرات چیست؟

براى تسکین درد بهتر است به پشت خوابیده، در حالى که پتویى را در زیر زانوهایتان قرار داده اید، زانوها و باسنتان را خم کنید و یا زانوهایتان را به طور خمیده روى صندلى قرار دهید. قرار گرفتن در این حالت از فشار، خستگى و سنگینى بدنتان مى کاهد. اگر درد شما همچنان ادامه داشت بهتر است استراحت در این وضعیت را یک تا دو روز ادامه دهید ولى بیش از این مدت باعث ضعف ماهیچه ها مى شود و روند بهبودى شما را کاهش مى دهد. بهتر است در چنین مواقعى حتى اگر احساس درد مى کنید، هر ساعت براى چند دقیقه قدم بزنید.

چه تدابیر دیگرى براى تسکین درد مى توان به کار گرفت؟

کمپرس گرم، درد و اسپاسم ماهیچه ها را کاهش مى دهد. پس براى ۲۰ تا ۳۰ دقیقه از کمپرس گرم سود ببرید. همچنین کمپرس یخ و ماساژ نیز ممکن است درد را کاهش دهد. براى تسکین ورم و درد مى توان داروهایى بدون نسخه پزشک از داروخانه تهیه کرد مثل آسپرین، استامینوفن ، نپروکسن، کتوپروفن و ایبوپروفن. اگر به مشکلات زیر برخوردید به پزشک خانوادگى خودتان مراجعه کنید.
 • وقتى زیر زانوهایتان احساس درد مى کنید.
 • وقتى در ران، پاها، کشاله ران خود احساس کرختى و بى حسى مى کنید.
 • وقتى تب، تهوع، استفراغ، دل درد، ضعف و عرق دارید.
 • وقتى توانایى رفتن به توالت را ندارید.
 • وقتى درد آن قدر زیاد است که قادر به حرکت نیستید.
 • وقتى پس از دو تا سه هفته درد برطرف نشد.

آیا چاره اى براى جلوگیرى از پیشرفت دردهاى ستون فقرات وجود دارد؟

درمان دردهاى پیش رونده پشت باید براساس عوامل به وجود آورنده آنها مورد توجه قرار گیرند. ممکن است کاستن از وزن به درمان درد کمک کند، زیرا اضافه وزن دردهاى پشت را شدیدتر مى کند. تقویت ماهیچه ها و اصلاح وضعیت نشستن، ایستادن و خوابیدن به درمان دردهاى پشت کمک فراوانى مى کند.

رعایت موارد زیر از فشار به پشت مى کاهد؟

هرگز اجسام را در حالت دولا کردن بدنتان از روى زمین برندارید، بلکه اشیا را با خم کردن باسن و زانوهایتان بلند کنید. در موقع حمل اجسام پشتتان را صاف نگه دارید و اشیا را در حالى که به بدنتان نزدیک کرده اید حمل کنید. از چرخاندن یا کج کردن بدنتان هنگام بلند کردن اجسام اجتناب کنید.
 • در موقع حمل اجسام سنگین به جاى کشیدن بهتر است آن را هل دهید.
 • اگر مجبورید پشت میز، فرمان اتومبیل یا کامیون براى ساعت ها بنشینید هر چند وقت کمى استراحت کنید و با راست کردن بدن از خستگى آن بکاهید.
 • کفش هاى پهن با پاشنه هاى کوتاه (۲‎/۵ سانتى متر یا کمتر) بپوشید.
 • به طور مداوم ورزش کنید. داشتن زندگى پرتحرک به شما کمک خواهد کرد تا به درد پشت کمترى مبتلا شوید.

بهترین روش نشستن چگونه است؟

روى صندلى با یک پشتى باریک به نحوى بنشینید که پشتتان کاملاً صاف بوده و زانوهایتان کمى بالاتر از باسن قرار گیرند. براى این منظور صندلى خودتان را تنظیم کنید و یا با قرار دادن یک چهارپایه در زیر پاها سعى کنید همیشه صاف بنشینید. در موقع چرخیدن در روى صندلى هرگز تنها کمرتان را نچرخانید بلکه تمام بدنتان را بچرخانید. در موقع رانندگى مستقیم بنشینید و صندلى را به سمت جلو تنظیم کنید. نشستن به این روش به شما کمک مى کند تا براى کنترل ماشین به جلو خم نشوید. براى قرار گرفتن بهتر پشت فرمان ممکن است پتو یا حوله اى را در گودى کمرتان قرار دهید تا در سفرهاى طولانى خسته نشوید.

بهترین وضعیت ایستادن چگونه است؟

اگر ناچارید براى مدت طولانى بایستید بهتر است یک پاى خود را روى چهارپایه کوچکى قرار داده و به خمیدگى ستون فقرات فشار بیاورید. هر ۵ تا ۱۵ دقیقه یک بار پاى دیگرتان را روى چهارپایه قرار دهید. در موقع ایستادن گوش ها، شانه ها و باسنتان باید در یک خط مستقیم قرار گیرند در حالى که سرتان به حالت مستقیم و شکم به طرف داخل کشیده شده است.

بهترین حالت در موقع خوابیدن چگونه است؟

بهتر است به پهلو بخوابید در حالى که زانوها را به طرف شکم خم کرده اید. ممکن است بالشى را براى محافظت از گردن در زیر سرتان قرار دهید. همچنین بد نیست که بالشى نیز بین زانوهایتان قرار دهید. اگر خواستید به پشت بخوابید بالش کوچکى در زیر زانوها و حوله اى در گودى پشت قرار دهید. هرگز به روى شکم نخوابید مگر اینکه بالشى را در زیر باسنتان قرار داده باشید. از تشک هاى سفت و محکم استفاده کنید. اگر تشک شما بسیار نرم بود، تخته اى به قطر ۲/۱ اینچ در زیر تشک قرار دهید.

چه حرکات ورزشى باعث تقویت ماهیچه هاى پشت مى شوند؟

برخى از تمرینات خاص ماهیچه هاى پشت را قوى مى سازند. اگر به آرامى ماهیچه هاى پشتتان را بکشید به قدرت آن خواهید افزود. براى این کار به پشت بخوابید، سپس زانوهایتان را خم کرده و به آرامى زانوى چپ را به طرف سینه خودتان بالا بیاورید و ستون فقرات را به طرف زمین فشار دهید، در این حالت ۵ثانیه باقى بمانید، سپس با یک استراحت کوتاه همین عمل را با پاى راست تکرار کنید. این تمرین را ده بار پى درپى با جابه جا کردن پاى چپ به راست تکرار کنید. اگر ناگزیر به حرکات بدنى خاصى هستید پس بهتر است همیشه بدنتان را آماده و فعال نگه دارید. از این رو شنا کردن و قدم زدن از مناسب ترین ورزش ها است.

منبع: http://www.zartak.com


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  دوشنبه 12 دی 1384 [12:18 ]
  > بحث هفتگی: با کمر درد چه کنیم؟
 


تقریباً همه ی افراد ، کم و بیش در نقاطی از کمر خود احساس درد دارند. اغلب ما هنگام انجام فعالیت هایی نظیر نصب دستگاه تهویه، جابجا کردن جعبه های بزرگ و بلند کردن کودکان، کمردرد خود را جدی نمی گیریم. ما به این مسئله توجه نداریم که کمردردها در نتیجه صدماتی است که با رفتارهای روزانه ما تشدید می شود. اکثر ما هنگام ایستادن، نشستن و خم شدن ، وضعیت های نامناسبی در بدن خود ایجاد می کنیم. ما هنگام بلند کردن اشیاء به جای خم کردن زانو، کمر خود را خم می کنیم. انجام کارهایی که برای سلامتی ما مضر است و پدر و مادر ما را از آن منع می کردند، بعد از سالها موجب می شود کمردرد ما شروع شود. وارد آمدن فشار زیاد به عضلات کمر و به اصطلاح رگ به رگ شدن رباط های کمری که نگه دارنده مهره ها هستند باعث کمردرد می شود. عضلات کمر برای مقابله با این فشار دچار گرفتگی و انقباض می شوند تا بتوانند کمر را از صدمه بیشتر محافظت کنند و این حالت ، خود باعث تشدید درد کمر است. در واقع این سیکل درد، سفتی و انقباض عضلانی درمان نمی شود مگر این که شما فعالیت خود را کم کنید ، به کمر خود استراحت دهید و به تدریج ازعضلات خود استفاده نمایید.

در گذشته ، پزشکان استراحت طولانی مدت در بستر را توصیه می کردند اما اکنون به این نتیجه رسیده اند که استراحت بیش از حد باعث طولانی شدن درمان کمردرد است. این مسئله در مورد رگ به رگ شدن عضلات هم صدق می کند. به همین دلیل امروزه شما کمتر مشاهده می کنید که از گردن بندهای مخصوص درد گردن استفاده شود. در حال حاضر کمردردهای شدید، حداکثر با چند روز استراحت و پس از آن با شروع فعالیت های سبک و کشش آرام عضلات درمان می شوند، این طریقه درمان باعث افزایش قدرت خم شدن بدن و توان حرکت خواهد شد.

سایر علل کمردرد در بروز آرتروز و فتق دیسک کمر (غضروف بین مهره ها) مشاهده می شود. فتق دیسک در بین عوامل کمردرد شیوع کمتری دارد ولی بهتر شناخته شده است. دیسک بین مهره ها ، فضای نرمی را بین مهره ها ایجاد می کند، گاه این دیسک متورم شده و به اعصاب ناحیه فشار وارد می آورد. اغلب اعصابی که از ران و بازو می گذرند تحت فشار قرار گرفته و گاه بی حسی، ضعف و مشکلاتی در کنترل ادرار ایجاد می کنند. فتق دیسک مانند سایر علل کمردرد، خود به خود بر طرف می شود و اغلب نیازی به عمل جراحی نیست. در حقیقت سی درصد مردم مبتلا به فتق دیسک هستند و هرگز برایشان مشکل جدی ایجاد نمی شود.

درمان کمر درد

برای برطرف کردن کمردرد، به پشت بخوابید، یک بالش زیر زانوهایتان قرار دهید. (در حالی که زانوهایتان را جمع کرده اید). این طریقه خوابیدن فشار را از کمر شما بر می دارد. درمان اصلی همه کمردردها کم کردن فعالیت است. البته این کاهش فعالیت همان طور که قبلاً گفته شد فقط برای چند روز پیشنهاد می شود و پس از آن با نرمش های مخصوص پایین کمر و «عضله چهار سر ران» می توان کمردرد را درمان کرد.

در اولین روزها برای کاهش التهاب می توان از یخ در موضع درد استفاده کرد و بعد از چند روز می توانید از گرمای موضعی کمک بگیرید تا انقباض مقاوم عضلات را برطرف کنید. همچنین داروهای ضد التهاب مثل ایبوبروفن، کتو بروفن و ناپروکسن در بر طرف کردن درد و التهاب مؤثر هستند. اگر یک دارو اثر نکرد، نوع دیگری از دارو را مصرف کنید؛ زیرا افراد مختلف نسبت به داروها عکس العمل متفاوتی دارند. به خاطر داشته باشید که داروهای ضد التهاب را حتماً همراه غذا میل کنید تا باعث ایجاد زخم معده شما نشوند. داروهای جدید و گران قیمت « ویوکس» و « سلیرکس» بهتر از داروهای قدیمی عمل نمی کنند ولی تحریکات معده در آنها کمتر است و به طور کلی برای درمان دردهای طولانی مدت و در افرادی با سابقه زخم معده مصرف می شوند.

استامینوفن نمی تواند کمک به رفع التهاب کند. ولی می تواند درد را بر طرف سازد. هم چنین بر روی معده نیز اثری ندارد. استامینوفن بی خطرترین دارو در درمان های طولانی مدت است ولی نباید بیش از 2 تا 3 هزار میلی گرم در روز مصرف شود؛ زیرا مصرف زیاد دارو ، کبد را تحت تأثیر قرار می دهد. داروهای شل کننده عضلات توصیه نمی شوند؛ زیرا بر کاهش درد کمر تأثیری ندارند.

آیا نیازی به گرفتن عکس هست؟

اکثر مردم سؤال می کنند آیا عکس برداری معمولی یا «ام. آر.آی» لزومی دارد؟ باید گفت همه کمردردها نیاز به عکس برداری ندارند. در مواردی که مشکوک به صدمات استخوانی مثل صدمه به مهره ها در اثر ضربه، پوکی استخوان یا سرطان هستید عکس برداری می تواند مفید باشد. ولی عکس ها بافت های نرم عضله و رباط ها و دیسک ها را نشان می دهند.
زمانی که تصمیم به جراحی داریم و یا در تشخیص علت دردهای بهبود ناپذیر ، انجام «ام.آر.آی» توصیه می شود. انجام ام.آر.آی برای فتق های دیسک ضروری نیست؛ زیرا درمان را تغییر خواهد داد.

درمان در زمانی که کمردرد بهبود نمی یابد

جابجا کردن ستون فقرات ، طب سوزنی ، یوگا ، ماساژ درمانی و تزریق استروئید اپیدورال (کمری) بستگی به نوع درد کمر دارد. ماساژ درمانی در مواردی که علت کمردرد ناشناخته است مؤثر می باشد. بعضی از پزشکان با برگرداندن مهره ها و جابجا کردن آن موافق نیستند؛ زیرا معتقدند استخوان های کمر توسط عضلات حمایت می شوند و اگر درمانی صورت می گیرد باید روی عضلات انجام شود. اگر کمردردی دارید که بعد از هفته ها درمان نشده است به پزشک خود مراجعه کنید. اگر ضعف یا سستی در بازو یا ران خود احساس می کنید آن را جدی بگیرید.

یوگا تمرین کنید

بعضی از پزشکان معتقدند یوگا بهترین درمان دردهای مزمن کمر است؛ زیرا حالت مناسب را در بدن ایجاد می کند و با تنفس مناسب، کشش و فشار روی عضله را کم می کند. خیلی از بیمارانی که از درمانهای دیگر نتیجه نگرفته اند می گویند یوگا در درمان آنها مؤثر بوده است.بعد از بهبود کمردرد، تمرینات نرمشی را ادامه دهید، وزن خود را کم کنید و به اصلاح حالت و کشش عضلات اهمیت دهید. نرمش عضلات مربوط به شکم را انجام دهید تا از کمردردهای آینده پیشگیری شود.
اگر در قسمت بالای کمر خود احساس ناراحتی می کنید، تمرینات خم شدن به سمت پایین و تمرینات نرمشی شانه ها را انجام دهید (شانه ها را به طرف یکدیگر کشیده و چند ثانیه نگه دارید سپس بر عکس عمل کنید).

بهترین تمرین برای اصلاح حالت کمر این است که با فاصله 30 سانتیمتر از دیوار و در مقابل آن تکیه دهید شکم خود را به داخل بکشید، سینه را بیرون دهید بعد از چسباندن کمر به دیوار، سر، شانه ها و پشت و لگن همه در یک ردیف قرار می گیرند و به این طریق گودی کمر از بین می رود. این حالت شبیه حالت ایستادن سربازان است. صدها سال قبل این طور گفته می شد که سربازان می توانند ساعت ها بدون احساس کمردرد روی پا بایستند مشروط به اینکه حالت ایستادن آنها درست باشد. آیا شما طور دیگری فکر می کنید؟ البته همه پدر و مادرها به نحوه صحیح ایستادن و نشستن فرزندان تأکید دارند ولی آنها نمی توانند تمام اوقات همراه فرزندان خود باشند و آنها را کنترل کنند! درست ایستادن و درست نشستن باید برای ما به صورت عادت درآید.

منبع: روزنامه کیهان

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  جمعه 23 دی 1384 [20:36 ]
  > بحث هفتگی: کمر درد
 

یوگا ، درمان کمر درد مزمن

پژوهشگران در یک تحقیق نشان دادند، انجام منظم تمرینات یوگا می‌تواند روش موثری برای درمان کمر دردهای مزمن باشد. در این تحقیق ‪ ۱۰۱‬بیمار بزرگسال را از کمر درد رنج می‌بردند، مورد تحقیق قرار دادند. و نشان داده شد، افرادی که در هفته ‪ ۷۵‬دقیقه به تمرینات یوگا می‌پردازند نسبت به کسانی که در تمرین‌های قدرتی و کششی شرکت می‌کنند، پیشرفت بیشتری دارند.

محققان در پایان ‪ ۱۲‬هفته دریافتند بیمارانی که تمرینات یوگا انجام می‌دادند توانایی بیشتری برای انجام فعالیتهای روزمره دارند. با گذشت ‪ ۱۴‬هفته دیگر، همچنین در این گروه درد کمتری گزارش شد و به داروهای تسکین‌دهنده کمتری نیاز بود.

همچنین تحقیقات نشان داده، انجام تمرینات کششی و قدرتی موثرتر از دیگر انواع ورزشها برای درمان کمر دردهای مزمن است .  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline لیلا مهرمحمدی 3 ستاره ها ارسال ها: 411   در :  دوشنبه 26 دی 1384 [11:07 ]
  > بحث هفتگی: کمر درد
 

کوله پشتی های درد آور

والدین و دانش آموزان باید مطمئن شوند که کوله پشتی های آنان دارای وزن زیاد نیست .
با توجه به مطالعات محققین دانشگاه کالیفرنیا وجود بار سنگین روی شانه های می تواند باعث درد کمر شود . مطالعه فوق روی ۳۵۰۰ دانش آموز ۱۱ تا ۱۵ ساله در چهار مدرسه انجام شده است .

محققین کوله پشتی دانش آموزان را وزن کرده و از اینکه به چه میزان از کوله پشتی خود استفاده می کنند و از وجود درد و یا میزان آن سئوال کرده اند .
اکثریت دانش آموزان اظهار داشتند که حداقل کمی از کوله پشتی خود احساس ناراحتی می کنند .
۶۴ درصد آنها ذکر کرده اند که بعضی از اوقات کمردرد دارند . ۴۰ درصد دانش آموزان در هنگام استفاده از کوله پشتی احساس درد می کردند . , در دانش آموزانی که از درد شکایت داشتند ۹۰ درصد آنان میزان درد را زیاد یا خیلی زیاد ذکر کرده اند .
در دانش آموزانی که اظهار کمردرد کرده اند ۲۱ درصد آنان ذکر کرده اند که درد آنان بیش از ۶ ماه طول کشیده است . حدود ۱۶ درصد آنان از مدرسه ، کلاس ورزش یا ورزش های بعد از مدرسه بعلت درد غیبت داشته اند . و تقریباً ۱۷ درصد بعلت کمردرد به پزشک مراجعه کرده اند . اکثریت دانش آموزان ذکر کرده اند که کمردرد در آنان چندین بار تکرار شده است .
بار را سبک کنید

متخصصین ارتوپدی کودکان اعلام کرده اند که دانش آموزانی که به نسبت وزن بدن خود کوله پشتی های سنگین حمل می کنند احتمال بیشتری دارد که دچار کمردرد شوند .

سئوال اصلی این ست که کوله پشتی سنگین به چه معناست ؟

دیده شده است که در صورتی که وزن کوله پشتی بیش از ۲۰ درصد وزن دانش آموز باشد باعث ایجاد درد می شود .
دختران به صورت مشخصی بیش از پسران کمردرد را ذکر کرده اند . اگر چه تعداد کمی از دانش آموزان کوله پشتی های خود را با دست حمل می کردند ، اما کسانیکه این کار را می کنند به درد شدیدتری مبتلا شده و بیشتر از کلاسهای خود غیبت می کنند .

در این مطالعه عوارض مزمن و طولانی مدت ناشی از کوله پشتی مورد تحقیق قرار نگرفته است . اگر چه محققین معتقدند افراد بالغی که کمردرد شدید دارند ، اغلب در کودکی نیز درد کمر را تجربه کرده اند .

رعایت نکات ذیل برای دانش آموزان می تواند باعث محافظت از کمر آنان شود :
1. از کوله پشتی های چرخ دار استفاده کنند .
2. از کوله پشتی هائی استفاده شود که اندازه آن تا بالای کمر بوده و دارای کمربند و بند شانه باشد .
3. کوله پشتی را روی هر دو شانه ببندند .
4. بندهای شانه را محکم کنند .
5. کتابهای سنگین تر را نزدیک تر به پشت بگذارند .
6. زمانیکه کوله پشتی را بلند می کنند زانوهای خود را خم کنند .


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  دوشنبه 03 بهمن 1384 [07:03 ]
  > بحث هفتگی: کمر درد
 

سلام دوستان

بحث اخیر تحت عنوان کمر درد جمع بندی شد.


  امتیاز: 0.00