منو
 صفحه های تصادفی
شیوه‌های سنتی تعاون در روستا
اجزای اسکلتی سنگ آهک
اتیلن
کشمکش برای سلطه بر آفریقا
سینما در سالهای آغازین
دارمازو
درس ادبیات فارسی 3
جشن خزان
گازهای سمی
درس نقشه کشی تاسیسات
 کاربر Online
890 کاربر online
 : باشگاه دانش آموزی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline یلدا احمدی 1 ستاره ها ارسال ها: 6   در :  چهارشنبه 07 دی 1384 [08:37 ]
  تفکر انتقادی و . . .
 


یکی از مشکلاتی که در نظام آموزشی ما وجود دارد نحوه سازگاری آن با شرایط جدید حاکم بر جهان ایران و ورود به جامعه اطلاعاتی می باشد . اگر آموزش و پرورش نسبت به این شرایط جدید بی تفاوت باشد نمی تواند در تعین اهداف و رسالت های خود باز اندیشی کند .
نظام آموزشی کشور ما به گون های تکیه دارد بر قدرت حافظه دانش آموزان و بدون هیچ نوع پردازش اطلاعات و بدون تحرک و خلاقیت آنها می باشد .

امّا در ابتدا باید بدانیم که این تفکر انتقادی یعنی چه ؟

همچنین باید گفت که این تفکر انتقادی بر می گردد به دوران سقراط که نشان داد که انسان نمی تواند به کسانی که دارای اقتدار هستند ، به عنوان تنها منبع شناخت متقن اتکا کند او نشان داد که انسان ها ممکن است موقعیت و قدرت بالای داشته باشند و در عین حال هم دارای اقتدار غیر عقلانی باشند .
کلمه آموزش بر می گردد به جامعه شناسی و به عبارتی آموزش فرایندی است که نه تنها در مدرسه بلکه در رفتار و کردار همه افراد دیده می شود .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline کیانی 3 ستاره ها ارسال ها: 244   در :  یکشنبه 02 بهمن 1384 [10:23 ]
  > تفکر انتقادی و . . .
 

باسلام


آنچه که در مورد تفکر انتقادی می توان گفت : اینکه تفکر انتقادی یعنی تصمیم گیری عقلانی در خصوص این که چه چیزی را باید باور کرد یا باور نکرد .
حتی می تواند به نظر من تفکر انتقادی یک سری ویژگی داشته باشد
" طرح سوال ، تعریف یک مساله ، اجتناب از یک استدلال عاطفی ، ... "
این متفکران انتقادی شکاکند ، فکری باز دارند ، منصف هستند و به دشواهد احترام می گذارند ، و همچنین نقطه نظرات متفاوتی را مورد توجه قرار می دهند و موضع خود را در صورت لزوم تغییر می دهند .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline رضا کبیری 1 ستاره ها ارسال ها: 17   در :  دوشنبه 03 بهمن 1384 [11:59 ]
  > تفکر انتقادی و . . .
 

اگر ما به وضعیت نظام آموزش و پرورش کشور از نظر آموزش و تفکر انتقادی نگاهی بیندازیم یک نقصان بزرگی را نشان می دهد که مدارس کشور ما مبتنی بر اطلاعات خام می باشد
مدارس کشور ما باید یکی از اهدافش این باشد که یادگیری انتقادی و یا ترویج مهارت های تفکر انتقادی در میان دانش آموزان خود رواج دهد .

آیا واقعا" در مدارس ما به این شکل است ،اگر جواب شما نه است ؟ چرا .

  امتیاز: 0.00