منو
 صفحه های تصادفی
شاتل فضایی
زمین لغزش
فجایع باغشاه
دوگونه شمردن I
کعب بن زهیر
پتالیت
wilms tumor
مقیاس دمای کلوین
کاربردهای لیزر دیودی
تولید صنعتی پنی سیلین
 کاربر Online
709 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 12 آذر 1384 [10:55 ]
  نیروی اتم در سفرهای فضایی
 


مدتهاست که پای انسان به دنیای پر رمز و راز فضا باز شده است و هر روز اخبار جدیدی در این زمینه به گوش همگان می رسد. اما هنوز برای پروازها و سفرهای فضایی مساله محدودیت زمان و مسافتهای بسیار طولانی در زمره مشکلات بزرگ هستند که به نظر می رسد، راه حلهای ساده ای نداشته باشند! یکی از راههایی که مدتهاست برای غلبه بسیاری از مشکلات سفرهای فضایی پیشنهاد می شود، استفاده از نیروی شگفت انگیز و کار آمد اتم است.

در حقیقت اگر بتوان از این نیروی بی نظیر استفاده کرد، پروازهای فضایی بسیار ساده تر خواهند شد. یکی از اشکالات بزرگ امروز سنگینی وزن موشکها به دلیل حمل مواد سوختی شیمیایی سنگین و حجیم است. زیرا در هر ثانیه صدها لیتر از این سوختها به مصرف می رسند. در حالی که انرژی هسته ای فقط با چند کیلوگرم سوخت می تواند همان نیروی کار آمد را برای حرکت موشک تامین کند. در آنصورت شاید انسان بتواند با سرعت صدها کیلومتر بر ثانیه حرکت کند. در آن صورت سفر به خارج از منظومه شمسی نیز دور از دسترس نخواهد بود! البته چنین سفری تا چند دهه دیگر غیر قابل دسترسی خواهد بود، زیرا هنوز مشکلات زیادی بر سر انجام این کار وجود دارد.

انرژی اتمی همراه با فواید شگفت آور خود، خطرات بسیاری را دارد. مثلا همواره امکان برخورد موشکها با یک شهابسنگ سرگردان وجود دارد. در آنصورت آلودگیهای ناشی از مواد تابش زای هسته ای (رادیواکتیو) غیر قابل اجتناب خواهد بود. فرض کنید که موشک به هنگام پرتاب یا به هنگام فرود منفجر شود. در اینصورت محدوده بسیار وسیعی از محیط اطراف انفجار آلوده خواهد شد و این آلودگی برای سالهای متمادی محیط را به خطر خواهد انداخت. بنابراین یکی از مسائل اساسی هنگام استفاده از انرژی اتمی در موشکهای فضا پیما ، همین نظارت دقیق و کار آمد بر آن است!


  امتیاز: 0.00