منو
 صفحه های تصادفی
زید فرزند امام کاظم علیه السلام
همراه و همگام باپیامبر در قیامت
diaper rash
الماس یا برلیان
عدم تعیین وقت برای ظهور - پیشوایان معصوم
جایگاه بیوشیمی در زیست شناسی
درخواست صلح از سوی دولت عثمانی
رفتار پیامبر اکرم در مجالس
عصر امام خمینی - تجديد حيات ديني
شهر خوابگاهی
 کاربر Online
411 کاربر online
 : خلاقیت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 30 آبان 1384 [12:37 ]
  جراحی از راه دور به کمک روبات
 


با سلام
به نقل از ایرنا
ژوهشگران دانشگاه ایالتی میشیگان موفق به تکمیل یک بازوی روباتیک شده‌اند که اطلاعات حاصل از دستگاه اولتراسوند را با داده‌های مربوط به بساوایی و لمس بدن بیمار ترکیب می‌کند و به پزشک امکان می‌دهد از فاصله دور قسمتهای مختلف بدن بیماران را چنان که گویی در مطب خود او حضور دارند، معاینه کند.
به نوشته هفته نامه علمی "نیوساینتیست" ، "کارول اسلومسکی" و "رانجان موخرجی" در دانشگاه میشیگان بازوی روباتیک را به گونه‌ای طراحی کردند که پزشک می‌تواند با کمک یک دستکش مخصوص که در آن هر انگشت با یک سنجنده حسی مرتبط است، از راه دور روبات را به حرکت درآورد.
انگشتان روبات اطلاعاتی را که از لمس اعضای بدن بیمار دریافت می‌کند از طریق سنجنده‌ها به انگشتان پزشک منتقل می‌کند و به این ترتیب پزشک چنان که گویی بیمار را بطور مستقیم با دست خود معاینه می‌کند می‌تواند به معاینه وی از راه دور بپردازد.
این روبات در عین حال به سه دستگاه دوربین ویدیویی مجهز ایت که شرایط محیط را به پزشک نشان می‌دهد و به این ترتیب پزشک خود را در حضور بیمار احساس می‌کند.
از این گذشته یک دستگاه اولتراسوند نیز به این روبات متصل است که در انجام معاینات کمک بیشتری در اختیار پزشک قرار می‌دهد.
به طور مثال اگر پزشک قصد داشته باشد سینه بیمار را برای کسب اطمینان از عدم ابتلای وی به سرطان سینه معاینه کند، اطلاعات تصویری و حسی به همراه آنچه که از تصاویر اولترا سوند حاصل می‌شود، او را در موقعیتی قرار می‌دهد که بتواند با اطمینان در مورد وضع بیمار اظهار نظر کند.
دو محققی که دستگاه تازه را طراحی کرده‌اند امیدوارند بتوانند تا پنج سال دیگر آن را برای استفاده عمومی روانه بازار کنند.


  امتیاز: 0.00