منو
 کاربر Online
319 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline جعفر نوری 1 ستاره ها ارسال ها: 2   در :  سه شنبه 10 آبان 1384 [10:13 ]
  اسکیت باز چگونه روی یخ سر می خورد؟
 


اسکیت باز می تواند با کوشش اندکی روی یخ سر بخورد ، تیغه های یخ در واقع با یخ تماس ندارد بلکه روی لایه ی نازکی از آب مایع حرکت می خورد وجود لایه آب را می توان بوسیله اصل لوشاتلیه (تطبیق سیستم در حال تنش با تنش اعمال شده در جهت تخفیف تنش )توضیح داد .
در اینجا هم فشار و هم دما را یکجا باید در نظر گرفت، تمام وزن اسکیت باز از طریق تیغه های اسکیت متوجه یخ است. مساحت تیغه ها که با یخ در تماس است در حدود پانزده سانتیمتر مربع است . تمامی وزن (نیرو)اسکیت باز روی این سطح کوچک درمحل تماس فشار زیادی را روی یخ وارد میکنند.یک تکه یخ (جامد) حجم بیشتری را نسبت به آب مایع با جرم مساوی اشغال می کند. افزایش فشار موجب کاهش حجم است، و یخ به حالت مایع تغییر می کند. تغییر یخ به آب از فشار (تنشی )که بوسیله تیغه ها وارد می شود، می کاهد . در نتیجه تیغه ها روی سطح لایه نازکی از آب حرکت می کنند. با اعمال فشار به تعادل آب و یخ، شرایط برای تشکیل آب مایع مساعد می شود، زیرا آب مایع حجم کمتری را اشغال می کند .
در بازی اسکیت دما نیز نقش مهمی را ایفا می کند. اصطکاک بین تیغه ها و یخ، تیغه ها را گرم می کند .این افزایش دما (تنش) با جریان یافتن گرما به سمت یخ تخفیف پیدا می کند. افزایش دما موجب حرکت مولکولی شده ویخ را ذوب می کند. مولکولهای کم انرژی یخ به مولکولهای پرانرژی تر آّب تغییر می یابد. با این تغییر تیغه ها سرد می شوند .
هم افزایش فشار و هم افزایش دما که اسمیت باز روی سطح یخ با اصطکاک بسیار کمی سر بخورد .
اسکیت باز سرعت :این اسکیت بازان اسکیتی را بکار می برند که در مقیسه با اسکیت بازیکنان هاکی روی یخ و یا افرادی که بازی تفریحی روی یخ انجام می دهند، تیغه های باریک تر و بلندتری دارد. زیرا در اسکیت سرعت ، اسکیت باز مجبور به توقف ناگهانی یا تغییر ناگهانی جهت خود نیست .افزون بر این ، ضربه اسکیت آنها مستقیم رو به جلو است ، در حالی که در سایر ورزش های روی یخ اسکت باز اغلب مجبور است با تیغه های اسکیت خود حرکت قوسی انجام دهد .


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  چهارشنبه 11 آبان 1384 [07:06 ]
  > اسکیت باز چگونه روی یخ سر می خورد؟
 

با سلام

بسیار ممنون از مطلب جالبتان
اگر ممکن هست عکسی نیز برای مطلب خود تهیه نمایید.
موفق باشید.

  امتیاز: 1.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 14 آذر 1384 [06:40 ]
  > اسکیت باز چگونه روی یخ سر می خورد؟
 

کیمیا اشتری :
مطالب با عکس با شد .
درباره ی والیبال ، دو میدانی و ... مطلب داشته باشید .

  امتیاز: 0.00