منو
 کاربر Online
654 کاربر online
 : روان شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline کیانی 3 ستاره ها ارسال ها: 244   در :  چهارشنبه 04 آبان 1384 [06:06 ]
  موقعیت اضطراری
 


در ابتدا این سوال در ذهن خواننده مطلب شاید به وجود آید که ، یک فرد ناظر در موقعیت اضطراری دخالت خواهد کرد یا نه !

این موقعیت اضطراری دارای ویژگی های است :

1- ممکن است متضمن آسیب یا تهدیدی برای دخالت کننده و شامل گرفتاریهایی گوناگون برای وی باشد .

2- موقعیتهای اضطراری ، موقعیتهایی غیر عادی و کمیاب اند و ممکن است ناظران تجربه ای در مورد انجام اقدامات لازم در چنین موقعیتهایی نداشته باشند .

3- موقعیت های اضطراری با یکدیگر تفاوتهای فاحشی دارند ( مثلا" ، غرق شدن ، آتش سوزی ، حمله به یک فرد ) ، مسئله ای متفاوت را مطرح می کند و راه حل متفاوتی را می طلبد که ممکن است ناظران از این راه حلها اطلاعی نداشته باشند .

4-موقعیت های اضطراری بدون پیش بینی و ناگهانی روی می دهند و این ناگهانی بودن می تواند قدرت عمل ناظران را از آنان سلب یا به اصطلاح آنان را در جا میخکوب کند .

5- یک موقعیت اضطراری عمل فوری را می طلبد ؛ یعنی فرد ناظر باید فورا" به یک تصمیم گیری برسد بدون انکه فرصت بررسی جوانب امر راه حلهای متعدد را داشته باشد و طبعا" همه کس دارای چنین سرعت عمل و زمان واکنش کوتاهی نیست .


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline نیر فارابی اصل 3 ستاره ها ارسال ها: 630   در :  جمعه 06 آبان 1384 [03:51 ]
  > موقعیت اضطراری
 

با سلام و تشکر از مطلب مهمی که اشاره کردید.
به نظر من درست است که همه موقعیت های اضطراری که برای فرد پیش می آید همگی یکسان و از یک جنس نیستند ، ولی نکته همه قضیه ، تمرین برای حفظ خونسردی و استفاده از روشهای منطقی در موقعیتهای گوناگون و عدم خود باختن است.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline کیانی 3 ستاره ها ارسال ها: 244   در :  شنبه 07 آبان 1384 [05:54 ]
  > موقعیت اضطراری
 

با سلام و تشکر

همچنین باید گفت که عدم دخالت ناظران ناشی از بی عاطفگی آنان نیست ؛ بلکه حاصل دو فرایند مشخص است که آنها را غفلت جمعی و لوث مسئولیت نامیده اند .

غفلت جمعی ، این است که تماشاچی یا تماشاچیان یک صحنه اضطراری آن را تا چه حد به عنوان یک موقعیت اضطراری درک کنند .

لوث مسئولیت : در مورد موقعیتهای که هیچ گونه ابهامی در آنها وجود ندارد و اضطراری بودن آنها به آسانی قابل تشخیص است ، وقتی که فردی به تنهایی ناظر یک صحنه اضطراری است همه بار مسئو لیت کمک رسانی و دخالت در آن موقعیت بر دوش او سنگینی می کند ، امّا وقتی بیش از یک نفر ناظر یک موقعیت اضطراری باشد ، میزان دخالت شدیدا" افت می کند .

اگر فرد ناظر با یک مو قعیت اضطراری روبه رو شود ،آیا ناظر به این موقعیت توجه می کند ؟

آیا ناظر این موقعیت را اضطراری می داند ؟

  امتیاز: 0.00