منو
 صفحه های تصادفی
علت اتحاد میان علما و گروه های مذهبی با گروه های اصناف و بازار چه بود ؟
بیماری تی-ساکس
همنام پیامبر اکرم - ص
جشن مهرگان
آزمون استعداد تشخیصی
دورانهای زندگی امام حسن علیه السلام
ایجاد تشکیلات اداری منسجم وهماهنگ درعهد صفوی
اصلاحات اداری امیرکبیر
درآمد
سرکوب آخرین فتنه توسط امام مهدی علیه السلام
 کاربر Online
905 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  پنج شنبه 21 مهر 1384 [10:26 ]
  گردباد
 


هنگام شروع گردباد ، ابرهای سیاهی در ارتفاع پایین پدیدار می‌شوند که مناظر را به رنگ سبز و هم انگیزی در می‌آورند. هوا معمولا گرم و شرجی می‌شود، باد ملایمی می‌وزد و باران می‌بارد. همچنین دمای هوا در مدت کوتاهی 15 درجه کاهش می‌یابد. سپس بصورت ناگهانی از یک ابر ، ستونی لوله‌ای شکل و در حال چرخش به سوی زمین حرکت می‌کند. گردباد که ابتدا رنگی روشن دارد به تدریج تیره می شود و به این علت که فشار قسمت داخلی آن نسبت به قسمت خارجی کمتر است قدرت مکش دارد و تقریبا همه چیز را به هوا بلند می‌کند.

گردباد زمانی ایجاد می شود که دو توده هوا با دما و رطوبت گوناگون با یکدیگر برخورد می کنند و لایه هوای گرم زیر لایه هوای سردتر جای می‌گیرد. هوای گرم معمولا به طرف بالا صعود می کند و ضمن صعود دمای خود را از دست میدهد و قطرات آب را می‌سازد که به صوت باران بر زمین فرو می‌ریزند. اما اگر باد جانبی پدید آید که هوای گرم در حال صعود را منحرف کند، هوای گرم با سرعتی حدود 450 کیلومتر بر ساعت شروع به چرخش حول محور خود می‌کند و بصورت پی در پی سرعت چرخش بیشتر و شعاع آن کمتر می‌شود.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 24 تیر 1385 [18:06 ]
  راز گردبادهای کوچک
 

دانشمندان راز `گردبادهای کوچک` را در دوش حمام کشف کردند
یک پژوهشگر با استفاده از یک برنامه رایانه ای 30 هزار دلاری ، تشکیل `گردبادهای کوچک` را در آب جاتری از دوش حمامهای ، عادی کشف کرد. خبرگزاری آلمان به نقل از مجله علمی `گشو` چاپ هامبورگ گزارش داد این برنامه رایانه ای با 5/1 میلیارد محاسبه ، آنچه را که در زمان جاری شدن آب در دوش می گذرد، شبیه سازی کرد.

چیزی که مهندس `دیوید اشمیت` را به این موضوع علاقمند کرد، تمایل پرده حمام به سمت دوش در زمان جاری بودن آب بود. این تحقیق نشان می دهد که بخشی از این امر ناشی از اثر معروف `برنولی` است. این اثر باعث می شود که پرده به داخل مکیده شود، زیرا جریان آبی که از مقابل آن می گذرد، یک فضای کم فشار ایجاد می کند. به نظر می رسد اصطکاک میان قطرات آب و هوای پیرامون آنها ، امواج اضافی بوجود می آورد که این امواج نیز پرده را به داخل می کشد. برای مشاهده این اثر، می توان دود را سمت آب جاری از دوش فوت کرد و شاهده چرخش آن و بوجود آمدن `گردبادهای کوچک` بود.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  پنج شنبه 12 مرداد 1385 [10:12 ]
  گردباد
 

سلام
img/daneshnameh_up/f/fb/tornado2.jpg

img/daneshnameh_up/8/80/tornado.gif

img/daneshnameh_up/3/3c/tornadoAnimation.gif


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  شنبه 25 شهریور 1385 [09:46 ]
  پژوهش در شدیدترین بادهای قلب توفان هاریکن
 

محققان سازمان فضایی ناسا و انجمن ملی تحقیقات اقیانوسی و جوی (‪ (NOAA‬آمریکا در صدد ارسال یک هواپیمای بدون سرنشین کوچک به میان شدیدترین بادهای قلب توفان `هاریکن` هستند تا بتوانند برای نخستین بار و به شکل پیوسته درباره افزایش قدرت این‌گونه توفانها اطلاعات بدست آورند.

تصویر


به گزارش سایت اینترنتی `نیوساینتیست`، این هواپیما که ایروسوند (‪ (Aerosonde‬نام دارد برای حل مشکل پیش‌بینی تغییرات شدت توفانها، با استفاده از تجهیزات خود دما، فشار هوا، رطوبت و سرعت بادهای درونی توفان را اندازه‌گیری خواهد کرد. این هواپیما اندازه‌گیری‌های یاد شده را زمانی که توفان بر فراز دریا قرار دارد و توان آن رو به افزایش است، انجام خواهد داد.

در روند افزایش انرژی توفانها، آب دریا گرم شده و بخار می‌شود که این بخار درون توفان فشرده شده و انرژی بسیار زیادی پیدا می‌کند و هاریکن (‪ (Hurricane‬همانند یک موتور گرمایی عظیم از آزاد شدن انرژی این بخارهای حبس شده، برای افزایش توان خود استفاده می‌کند.

به گفته `جو سیون` از انجمن `ان‌اوای‌ای`، درک علمی این روند نیازمند به پرواز درآمدن تجهیزات علمی در چند صدمتری سطح دریاست که سرعت بادهای هاریکن در آن منطقه بسیار زیاد است و هواپیماهای سرنشین‌دار عملا نمی‌توانند وارد آن شوند.

سازمانهای `ناسا` و `ان‌اوای‌ای` هم‌اکنون توفانهای عظیم را از طریق ماهواره‌ها و به پرواز درآوردن هواپیماهای سرنشین‌دار ویژه بر فراز لایه‌های بالایی توفان مطالعه می‌کنند و برای بررسی لایه‌های پایینی و نزدیک سطح دریا، این هواپیماها معمولا در هر ماموریت ‪ ۲۰‬تا ‪ ۳۰‬تجهیزات سنجشی کوچک را درون توفانها می‌اندازند که این تجهیزات در مدت زمان حضور در طوفان و تا پیش از افتادن در آب دریا، اطلاعات را جمع‌آوری و ارسال می‌کنند.

با این وجود، در روش انداختن تجهیزات یاد شده به درون توفانها تنها از چند نقطه در درون توفان اطلاعات جمع‌آوری می‌شود که این اطلاعات برای پیش‌بینی تغییرات سریع شدت توفانها که گاه فقط ظرف چند ساعت رخ می‌دهد، کافی نیست. هم ‌اکنون این دو سازمان امیدوارند با کمک هواپیماهای `ایروسوند` بتوانند مشاهدات طولانی‌تری را از درون توفانها انجام بدهند. این هواپیماهای ‪ ۵۰‬هزاردلاری با تمامی تجهیزات اندازه‌گیریشان تنها چند کیلوگرم وزن دارند.

هواپیماهای بدون سرنشین `ایروسوند` می‌توانند به طور پیوسته به مدت ‪ ۱۸‬ساعت در ارتفاع بین ‪ ۱۵۰‬تا ‪ ۶۰۰‬متری درون توفان پرواز کنند و اطلاعات مفیدی را در مورد فرایند انتقال انرژی از اقیانوس به توفان جمع‌آوری و مخابره کنند. محققان آمریکایی اکنون در پایگاه هوایی `کی‌وست` در فلوریدا آماده‌اند تا درصورت نزدیک شدن یک توفان عظیم دریایی، از این هواپیماها برای آشکار کردن اسرار توفانها استفاده کنند.
img/daneshnameh_up/0/09/aerosonde.jpg


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline هامونی 2 ستاره ها ارسال ها: 31   در :  سه شنبه 25 اردیبهشت 1386 [09:25 ]
  ایجاد گردبادهای کوچک
 

هواشناسانی که نگران تشدید احتمالی فعالیت گردبادها در سراسر جهان هستند، اکنون می‌توانند در آزمایشگاه بر روی گردبادها مطالعه کنند. به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس از `اولم` در آلمان، `آندریی زومر` از دانشگاه `اولم` در آلمان زیر `ایگلو`های بلورین در مقیاس میلی‌متری `گردبادهای کوچک` درست کرده‌اند.

ایگلو در واقع نام کلبه‌های اسکیموهاست که از تکه‌های یخ ساخته می‌شود. زومر قطره‌های کوچک آب مملو از ذرات نانو کروی شکل را تبخیر کرد تا آنها را به `ایگلوهای` شفاف تبدیل کند. این قطره‌ها محتوی ‪ ۱۵‬میکرولیتر مایع هستند و پس از ته‌نشین شدن بر روی سطحی در زیر یک اتاق تبخیر، این ایگلوها را می‌سازند.

هنگامیکه قطرات تبخیر شدند، زومر الگوهایی را مشاهده کرد که با چرخش گرداب‌های کوچک ایجاد می‌شدند و شبیه آنهایی بودند که توسط گردبادها ایجاد می‌شوند. زومر می‌گوید از آنجا که شرایط تشکیل این گردبادهای کوچک همانند شرایطی است که گردبادهای واقعی را به وجود می‌آورد، این ایگلوها و و گردبادهای کوچک آنها می‌توانند برای هواشناسانی که می‌خواهند به چگونگی ایجاد شرایط جوی ایجاد گردبادها پی ببرند، ابزار جدیدی باشند.

وی گفت، مرطوب کردن سقف چنین ایگلویی و تزریق همزمان مقادیر بسیار جزیی آب حاوی ذرات نانوسفر در آن، می‌توان در شرایط آزمایشگاهی روندهای اساسی در گردبادها را بطور تجربی تقلید کرد و تاثیر شرایط مختلف از جمله وضعیت زمین و پوشش ابری را بررسی کرد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  چهارشنبه 16 خرداد 1386 [08:34 ]
  گردباد بی‌سابقه در سواحل خلیج فارس
 

وقوع گردباد شدید همراه با باد و امواج قوی در شبه جزیره عربستان که طی ‪ ۶۰‬سال گذشته بی‌سابقه بوده است موجب فرار هزاران تن از مناطق پست در سواحل شرقی عمان شد. سواحل جنوبی ایران و حوزه خلیج فارس مقصد بعدی این گردباد اعلام شده است.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری آسوشیتدپرس و پایگاههای اینترنتی، بادهای موسوم به `گونو` با قدرت گردباد که در اقیانوس هند به طرف شمال غرب در حرکت بوده است روز سه‌شنبه به شهرهای ساحلی سور و راس الهاد عمان رسید. این طوفان موجب بارش باران شدید در پایتخت و سایر شهرهای همجوار این کشور شد.

هر چند از شدت گردباد در طول روز کاسته شد، اما بادهایی با سرعت ‪۱۷۰‬ کیلومتر در ساعت وزیدن گرفت و امواجی به ارتفاع چندین متر در آبهای اقیانوس پدید آورد. براساس اعلام `مرکز مشترک هشدار تایفون` ارتش آمریکا، گردباد گونو در ساعت ‪ ۲۲‬روز سه شنبه به وقت گرینویچ با سرعت ‪ ۱۳‬کیلومتر در ساعت سواحل عمان را درنوردید. این مرکز یک نیروی ویژه نظامی آمریکا است که طوفانها را در اقیانوسهای هند و آرام پیگیری می‌کند.

به گفته تحلیل‌گران نفتی انتظار می‌رود گردباد گونو کشتیرانی در تنگه هرمز را مختل کند و باعث بالا رفتن قیمت نفت شود.

آنتونی هاف از یک شرکت مشاوره‌ای آمریکایی وابسته به بانک `سوسیته ژنرال` می‌گوید این طوفان دستکم بر عبور و مرور نفتکش‌ها تاثیر خواهد گذاشت و احتمالا عمان در یک اقدام احتیاطی تولید نفت خود را متوقف خواهد کرد. گونو به زبان مالدیو به معنای کیف ساخته شده از برگهای درخت نخل است. `دن واشبرن` هواشناس سایت اینترنتی ‪ AccuWeather.com‬پیش‌بینی کرد این طوفان اواخر روز چهارشنبه یا اوایل روز پنجشنبه به جنوب شرق ایران برسد.

تصاویر ماهواره‌ای این طوفان نشان می‌دهد هسته مرکزی گردباد در ساعات اولیه چهارشنبه از عمان عبور کرده است اما نوارهای بیرونی آن همچنان روی ساحل قرار دارد. مرکز مشترک هشدار گردباد، ناآرامی دریا را در تنگه هرمز پیش بینی کرد که گردباد شدید گونو، امواجی به ارتفاع ‪ ۱۱‬متر در منطقه پدید آورد.

در تهران اداره هواشناسی بارش شدید باران و بادهای شدید و طوفان را در سواحل جنوب شرقی ایران پیش بینی کرده است.

مالک بن سلیمان المعمری رییس دفاع شهری عمان گفت با نزدیک شدن گردباد حدود ‪ ۷‬هزار سکنه جزیره پست `مسیره` در سواحل شرقی عمان تخلیه شدند. مهمترین فرودگاه بین‌المللی عمان در مسقط نیز بسته شده است.

جزیره مسیره محل استقرار یکی از چهار پایگاه هوایی است که دولت عمان اجازه استفاده ارتش آمریکا از آن برای سوخت‌گیری ، لجستیک و انبار را داده است. پایگاه مسیره میزبان بمب افکن‌های ب -‪ ۱‬ب، هواپیماهای ترابری سی‪،۱۳۰‬ و کشتی‌های جنگی‌ای سی - ‪ ۱۳۰‬نیروهای ویژه آمریکا در طول جنگ افغانستان بوده است و آمریکا همچنان حق احداث پایگاه در این جزیره را حفظ کرده است.

مقامات عمان در مسیره وضع اضطراری اعلام کردند. در مهمترین تاسیسات نفتی عمان که در مسیر پیش بینی شده طوفان قرار ندارد فعالیتها ادامه دارد، اما اقدامات احتیاطی اتخاذ شده است. دولت عربستان نیز اعلام کرد طوفان تاثیر جدی بر این کشور و بازارهای نفتی نخواهد گذاشت.

امارات متحده عربی نیز اعلام کرد اقدامات احتیاطی در این زمینه اتخاذ کرده است. منوچهر تکین تحلیل‌گر مرکز مطالعات انرژی جهانی در لندن گفت نگرانی واقعی از تاخیر در بارگیری نفتکش‌ها است. روزانه ‪ ۱۷‬تا ‪ ۲۱‬میلیون بشکه نفت از خلیج فارس خارج می‌شود. حتی اگر عبور برخی از نفتکش‌ها با تاخیر روبرو شود تامین نفت را کاهش و قیمت‌ها را افزایش خواهد داد.

گردباد گونو حتی با بادهایی از این ضعیف‌تر هم، شدیدترین گردبادی است که از سال ‪ ۱۹۴۵‬تاکنون که ثبت وقایع آب و هوایی آغاز شد در شبه جزیره عربستان رخ می‌دهد. شدت این گردباد ‪ ۴‬درجه اعلام شده است. به تندبادهای اقیانوس هند و غرب اقیانوس آرام گردباد یا سایکلون می‌گویند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  پنج شنبه 17 خرداد 1386 [09:56 ]
  توصیه‌های ایمنی درباره خطر توفان گونو
 

در جنوب کشور تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی ‪۸۶/۰۳/۱۶‬

داخلی. سیاسی. حوادث. غیر مترقبه
ستاد حوادث غیر مترقبه کشور ، در اطلاعیه‌ای به مردم و مسوولان مناطق جنوبی ، استان‌ها و جزیره‌های حاشیه خلیج فارس و دریای عمان به‌دلیل خطر توفان حاره‌ای توصیه کرد تا مسایل ایمنی را رعایت کنند.
با توجه به آخرین پیش‌بینی‌ها و تغییر مسیر حرکت توفان حاره‌ای به سوی مناطق جنوبی تنگه هرمز از اواخر وقت امروز چهارشنبه تا اواخر وقت روز پنج شنبه، سایت ستاد حوادث غیر مترقبه ، به هم‌میهنان توصیه‌هایی کرده است.

`در مناطق بندر جاسک، بندر عباس و نیز جزایر قشم، هرمز، لارک ، هنگام به پیامدهای ناشی از امواج دریا و مسایل ایمنی به خصوص در خط ساحلی و مناطق پست توجه ویژه‌ای شود.` ستاد حوادث غیر مترقبه در اخطاریه امروز به اطلاع عموم مردم رساند که نقشه‌های هواشناسی، مرکز توفان حاره‌ای را در شمال شرق دریای عمان نشان می دهد.

پیش‌بینی می‌شود طی ‪ ۲۴‬ساعت آینده این توفان با حرکت به سمت شمال‌غرب ، مناطق بیشتری از کشور را تحت تاثیر قرار دهد و سبب بارش شدید، وزش باد- شدید، رعد و برق و مواج شدن دریا در سواحل جنوب شرقی کشور و شرق تنگه هرمز گردد.

به گزارش سایت ستاد حوادث غیرمترقبه، دامنه بارش ناشی از این سامانه حاره‌ای،مناطقی از سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان را تا روز جمعه تحت تاثیر قرار می‌دهد. به سبب نزدیک شدن غیر معمول توفان حاره‌ای (گونو‪ (Gonu‬ازدریای عمان به سوی سواحل ایران، شدت وزش باد بیش از ‪ ۳۰‬متر بر ثانیه یا ‪ ۱۱۰‬کیلومتر در ساعت پیش‌بینی می‌شود.

بارش‌های شدید رگباری همراه با رعد و برق و مواج بودن دریای عمان و تنگه هرمز ازاوایل امروز چهارشنبه تا پنج شنبه برای شهرهای ساحلی استان سیستان و بلوچستان و شهرهای ساحلی شرق استان هرمزگان نیز از دیگر موارد است. ارتفاع موج در مناطق یاد شده به ‪ ۴‬تا ‪ ۵/۵‬متر می‌رسد که خطر آب گرفتگی مناطق پست ساحلی را در پی خواهد داشت.

این سایت درباره نحوه تشکیل توفان حاره‌ای نوشته است : این توفان در عرض‌های نزدیک استوا در روی آب‌های اقیانوس هند که دمای آن بیشتر از ‪۲۶‬ درجه سلسیوس است تشکیل شد. سرعت آن بین ‪ ۱۵۰‬تا ‪ ۲۰۰‬کیلومتر بر ساعت بوده و از مبدا تشکیل به‌سوی غرب حرکت کرده و در حین حرکت به سوی غرب از جنوب هندوستان وارد مرحله سیکلون حاره‌ای می‌شود.

این ستاد اعلام کرد: در اخطاریه‌های بعدی چگونگی تغییر جهت حرکت این توفان به اطلاع هم‌میهنان خواهد رسید.

  امتیاز: 0.00