منو
 کاربر Online
626 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline کیانی 3 ستاره ها ارسال ها: 244   در :  چهارشنبه 20 مهر 1384 [08:54 ]
  زمینه ظهور عقاید مزدک
 

عقاید و افکار فلسفی مزدک متأثر از عقاید مانی بخصوص افکار فلسفی « بندوس » بود که خود تغییراتی در عقاید مانی پدید آورده بود .
« مانی در حدود سال های 216 یا 217 میلادی در بخش جنوبی سرزمین بابل تولد یافته است . پدرش پتک ( فائق ) نام داشت و از اهالی همدان بود احتمالا" پدر و مادر مانی از نجبای پارتی ( اشکانی ) بوده اند .
فائق به سرزمین بابل سفر کرده و در تیسفون سکنی گزید ، ولی پس از مدتی به دشت میشان رفت و در آنجا مقیم شد . در این هنگام دشت میشان مرکز ادیان مختلف به ویژه فرقه مذهبی صایبی بود . پدر مانی در سلک آن فرقه قرار گرفت و از خوردن گوشت و شراب پرهیز کرد . »
مانی در این خطه ادیان و پیغمبر خیز متولد شد و در میان فرقه های مذهبی گوناگون پرورش یافت . پیروان مانی می گویند در 12 سالگی ( 229 میلادی ) فرشتهای به نام « توم » به او ندا داد که آماده ظهور باشد ، ( هم زمان سلطنت اردشیر بابکان در ایران بود )
و در 25 سالگی فرشته مذکور دوباره بر او ظاهر شد و امر کرد که به تبلیغ تعالیم الهی بپردازد . مانی آغاز به کار کرد ولی موفق نشد ، و به هند مسافرت کرد و در آنجا پیروانی به او گرویدند .
موفقیت سریع دین مانی :

نخست ؛ علت اجتماعی یعنی زمینه مساعد اجتماعی و نارضایتی مردم بر اثر رواج برده داری و بخصوص متزلزل بودن نظام بردگی یا فروپاشی آن در دنیای مغرب زمین آن روز بود .

دوم ؛ سازمان دهی عالی مانویان در فعالیت های خود و بالاخره شخصیت مانی که در این پیشرفت بسیار مهم بوده است .

مانی مطالب مذهبی و دینی پیچیده خود را با روشی بسیار عالی یعنی به وسیله نقاشی به مردم بی سواد تفهیم می کرد .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline محمد رضا قدوسی 3 ستاره ها ارسال ها: 916   در :  شنبه 07 آبان 1384 [22:16 ]
  >زمینه ظهور عقاید مزدک
 

با سلام

از مطلب خوب شما متشكرم .

اما يك سؤال :
چه دلايل و قرائني داريد براي آنكه
برده داري در غرب متزلزل شده بود و

اينكه
جامعه ساساني اوايل دوره ، يعني ادشير و شاهپور ، نوعي رواج يا گسترش برده داري را شاهد بوده است ؟

و اينكه
چه قرائني بر وجود نارضايتي مردم از وجود نظام برده داري مورد نظر شما ،‌ وجود دارد ؟  امتیاز: 0.00