منو
 صفحه های تصادفی
کاربر:مهردادرشیدیان
تمکن
پاسخ بزرگوارانه امام حسین علیه السلام
سری هارمونیک
Tin
رایانه های شخصی
تاریخچه علم فسیل شناسی
مناسبات اجتماعی عصر سلجوقی
اصول باروری ابرها
سجده های حضرت سجاد علیه السلام
 کاربر Online
340 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline کیانی 3 ستاره ها ارسال ها: 244   در :  چهارشنبه 20 مهر 1384 [08:54 ]
  زمینه ظهور عقاید مزدک
 

عقاید و افکار فلسفی مزدک متأثر از عقاید مانی بخصوص افکار فلسفی « بندوس » بود که خود تغییراتی در عقاید مانی پدید آورده بود .
« مانی در حدود سال های 216 یا 217 میلادی در بخش جنوبی سرزمین بابل تولد یافته است . پدرش پتک ( فائق ) نام داشت و از اهالی همدان بود احتمالا" پدر و مادر مانی از نجبای پارتی ( اشکانی ) بوده اند .
فائق به سرزمین بابل سفر کرده و در تیسفون سکنی گزید ، ولی پس از مدتی به دشت میشان رفت و در آنجا مقیم شد . در این هنگام دشت میشان مرکز ادیان مختلف به ویژه فرقه مذهبی صایبی بود . پدر مانی در سلک آن فرقه قرار گرفت و از خوردن گوشت و شراب پرهیز کرد . »
مانی در این خطه ادیان و پیغمبر خیز متولد شد و در میان فرقه های مذهبی گوناگون پرورش یافت . پیروان مانی می گویند در 12 سالگی ( 229 میلادی ) فرشتهای به نام « توم » به او ندا داد که آماده ظهور باشد ، ( هم زمان سلطنت اردشیر بابکان در ایران بود )
و در 25 سالگی فرشته مذکور دوباره بر او ظاهر شد و امر کرد که به تبلیغ تعالیم الهی بپردازد . مانی آغاز به کار کرد ولی موفق نشد ، و به هند مسافرت کرد و در آنجا پیروانی به او گرویدند .
موفقیت سریع دین مانی :

نخست ؛ علت اجتماعی یعنی زمینه مساعد اجتماعی و نارضایتی مردم بر اثر رواج برده داری و بخصوص متزلزل بودن نظام بردگی یا فروپاشی آن در دنیای مغرب زمین آن روز بود .

دوم ؛ سازمان دهی عالی مانویان در فعالیت های خود و بالاخره شخصیت مانی که در این پیشرفت بسیار مهم بوده است .

مانی مطالب مذهبی و دینی پیچیده خود را با روشی بسیار عالی یعنی به وسیله نقاشی به مردم بی سواد تفهیم می کرد .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline محمد رضا قدوسی 3 ستاره ها ارسال ها: 916   در :  شنبه 07 آبان 1384 [22:16 ]
  >زمینه ظهور عقاید مزدک
 

با سلام

از مطلب خوب شما متشكرم .

اما يك سؤال :
چه دلايل و قرائني داريد براي آنكه
برده داري در غرب متزلزل شده بود و

اينكه
جامعه ساساني اوايل دوره ، يعني ادشير و شاهپور ، نوعي رواج يا گسترش برده داري را شاهد بوده است ؟

و اينكه
چه قرائني بر وجود نارضايتي مردم از وجود نظام برده داري مورد نظر شما ،‌ وجود دارد ؟  امتیاز: 0.00