منو
 کاربر Online
796 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline پژمان-رحیمی-صادق 3 ستاره ها ارسال ها: 607   در :  سه شنبه 19 مهر 1384 [13:32 ]
  پسوندهای پنهان فایلهای ویندوز
 

پسوندهای پنهان فایلهای ویندوز

ممکن است از این موضوع آگاهی نداشته باشید، اما حتی اگر به ویندوز بگویید که تمام پسوندهای فایل را نشان دهد، هنوز هم فایلهایی وجود دارند که بطور پیش فرض مخفی شده‌اند. همچنین هر برنامه نصب شده‌ایی می‌تواند پسوندها را پیکربندی کند تا پنهان شوند. در اینجا در مورد چگونگی انجام این کار و همچنین دلیل اینکه چرا برخی از پسوندهای پنهان می‌توانند برای تعدادی از کاربرهای کامپیوتر خطرناک باشند، مثالهایی آورده شده است. به فرض اینکه شما قبلا ویندوز explorer را برای نشان دادن تمام پسوندهای پیکربندی کرده‌اید.

پسوندهای SHS
یک کپی از notepad.exe بگیرید و آن را روی desktop خود قرار دهید. Wordpad را باز کنید. روی notepad.exe کلیک کنید و آن را به سمت سند باز شده wordpad بکشید. روی notepad.exe کلیک کنید و آن را به عقب به سمت desktop بکشید. فایلی را که ایجاد شده است (Scrap) به Readme.txt تغییر نام دهید.

حالایک آیکن که نشان دهنده سند متنی است و فایلی با نام مشخص readme.txt بر روی desktop شما وجود دارد کلیک کردن بر روی فایل فوق باعث می‌شود notepad باز ‌شود. اگر این فایل یک Trojan باشد، شما فریب خورده‌اید و توسط آنچه که یک فایل متنی بی‌خطر بنظر می‌رسید آلوده شده‌اید. اگر اجازه نمایش این پسوند داده می شد شما فریب فایل Readme.txt.shs را نمی‌خوردید.

پسوندهای PIF
اگر سعی کنید تا notepad.exe را به anything.txt.pif تغییر نام دهید، تنها فایلی با نام anything.txt روی desktop خود خواهید دید. و این بدین دلیل است که PIF پسوند دیگری است که ویندوز بطور پیش فرض پنهان می‌کند. اگر شما فایل را اجرا کنید برنامه اجرا خواهد شد، به خاطر اینکه ویندوز پسوندهای PIF را اجرا خواهد کرد حتی اگر آنها فایلهای اجرایی باشند.

پسوندهای SCR
پسوند دیگری که باید مراقب آن بود SCR است. کپی notepad.exe خود را به notepad.scr تغییر نام دهید و روی آن کلیک کنید. Notepad به عنوان یک فایل اجرایی اجرا خواهد شد. بسیاری از افراد توسط هکرهایی فریب می‌خورند که account یک قربانی را بدست آورده‌اند. هکر email یا هر نوع پیغامی را به تمام دوستان قربانی می‌فرستد که "این صفحه نمایش جدید و بامزه را ببینید از خنده روده بر خواهید شد!" از آنجایی که این پیغام از یک منبع مطمئن آمده، اکثر افراد فریب خورده و فایل SCR را اجرا می‌کنند که در نهایت به هکری ختم می‌شود که به کامپیوتر شما متصل شده است.

فرمانهای خطرناکی که می‌توانند گنجانده شوند

پسوندهای میانبر PIF

برخی از پسوندهای پنهان فایل قادرند به سادگی با فرمانهای پنهان شده‌ای که می‌توانند برای سیستم شما مخرب باشند برنامه‌ریزی شوند. این یک آزمایش ساده است:

دکمه راست ماوس خود را روی desktop کلیک کنید و New و سپس Shotcut را انتخاب نمایید. در Command line تایپ کنید:

format a:/autotest

Next را کلیک کنید. در "Select a name for the shortcut" تایپ کنید: readme.txt سپس Next را کلیک کنید. یک آیکن notepad را انتخاب کرده و Finish را کلیک کنید. حالا شما در desktop خود فایلی با نام readme.txt و با آیکن notepad دارید. مطمئن شوید که در درایو شما دیسکی است که از دست دادن آن برای شما اشکالی ندارد و روی آیکن کلیک کنید. فایلی که شما روی آن کلیک کرده‌اید درایو A: را فرمت خواهد کرد. البته آیکن هکر درایو دیگری را مورد هدف قرار خواهد داد یا ممکن است نامی همچون ‘game.exe’ و فرمانی برای حذف کردن دایرکتوری ویندوز شما یا (deltree /y C:*.*) کل درایو C شما داشته باشد. اگر پسوند PIF پنهان نشود، قادر به فریب شما نخواهد بود.

پسوند SHS
فایلهای Scrap نیز می‌توانند فرمانهای گنجانده شده را پنهان کند. این یک آزمون ساده است: از notepad.exe یک کپی بگیرید و آن را روی desktop خود قرار دهید. Wordpad را باز کنید.Notepad.exe را کلیک کنید و آن را به سمت سند باز شده wordpad بکشید. روی Edit کلیک کنید و Package Object و سپس Edit package را انتخاب کنید. روی Edit و سپس Command Line کلیک کنید.

در کادر، دستوری مانند format a:/autotest را تایپ کنید و روی OK کلیک کنید. آیکن نیز می‌تواند از این پنجره تغییر یابد. از پنجره خارج شوید، این کار سند را به روز خواهد کرد. روی notepad.exe کلیک کنید و آن را به عقیب به سمت Desktop بکشید. فایلی را که ایجاد شده (Scrap) به Readme.txt تغییر نام دهید.

▫▪▫▪▫▪▫▪▫▪▫▪▫▪▫▪▫▪
PRS
www.PRS-land.tk
▫▪▫▪▫▪▫▪▫▪▫▪▫▪▫▪▫▪


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 20 مهر 1384 [17:15 ]
  >پسوندهای پنهان فایلهای ویندوز
 


دستت درد نکنه انگار یک نفر هم پیدا شد که از این مطالب هم بنویسه
twistedtwistedtwistedsurprised

این در مورد بقیه مطالب هم هست
lol

  امتیاز: 0.00