منو
 صفحه های تصادفی
شخصیت و موقعیت مختار، میزبان مسلم
کورنروپین
بزرگواران امت
آسیب شناسی ستیزه جویی
حباب بن عامر و شهادت در کربلا
ابوجهل
یکاهای دما
ایل ارسلان خوارزمشاهی
خسران دشمنان حسنین در آخرت
بی نیاز ساختن فقیر
 کاربر Online
511 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 18 مهر 1384 [10:38 ]
  یخ خشک
 


یخ خشک از آب نیست و از گاز کربنیک مایع بدست می‌آید. از نظر ظاهر قطعات یخ خشک مانند برف فشرده سفید رنگ است و از یخ معمولی سنگینتر است و در آب فرو می‌رود. با اینکه دمای بسیار پایین و منهای 78 درجه زیر صفر است، ولی با مراقبت می‌توان آنرا در دست گرفت، زیرا گاز انیدرید کربنیک بر اثر تماس یخ خشک با نوک گرم انگشتان تولید شده پوست را در برابر سرما نگه می‌دارد، ولی اگر آنرا بفشاریم انگشتان به آن چسبیده و بی درنگ یخ می‌زند.


  امتیاز: 0.60     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  دوشنبه 25 مهر 1384 [05:14 ]
  > یخ خشک
 

با سلام

راه شناسایی و تشخیص این یخ چیست؟ اگر در این زمینه توضیحاتی ارائه دهید ممنون میشویم.

  امتیاز: 0.20     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 20 فروردین 1386 [04:42 ]
  تهییه ی یخ خشک
 

چگونه می توان با امکانات معمولی یخ خشک تهییه کرد؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 21 فروردین 1386 [07:10 ]
  پاسخ به علاقمندان به آزمایش با یخ خشک
 

دارا

گمان نمیکنم راه ساده ای برای انجام آن با وسایل ساده باشد .مطالب زیر را بخوانید
اگر اسپری هایی که داخل آنها گاز کربنیک برای افشاندن محتویات اسپری بکار رفته باشد و قوطی اسپری قوطی حلبی باشد احتمالا گاز داخل آن مایع نیست زیرا که گاز کربنیک مایع مخزن محکم تری نیاز دارد تا بتواند فشار مایع را تحمل کند .گاز کربنیک مایع را در داخل سیلندر های اسلحه های بازی که گوی پر از رنگ پرتاب میکند میتوانید پیدا کنید . من نمیدانم شما در ایران این اسلحه ها را چه مینامید اما متوجه منظورم هستید منظور (Paint ball Gun ) است. اگر این مخزن ها را در سرمای مناسب منجمد کنید با بریدن دور مخزن یک بار مصرف میتوانید یخ را خارج کنید . اگر مقدار بیشتری میخواهید سیلندر های آتش نشانی کوچک برای منزل و محتوی گاز کربنیک مایع وسیله خوبی است اما راه خارج کردنش را هم باید بدانید . در امریکا یخ خشک را از سوپر مارکت ها میتوانید بخرید و ارزان هم هست و مدت زیادی دوام میاورد و برای نگاه داشتن ماهی تازه و مواد فاسد شدنی مورد استفاده دارد. در ایران هم اگر محلش را پیدا کنید میتوانید اطلاعاتی بدست بیاورید از وسایل یخچال و مبرد ها و تهیه کننده این گونه وسایل شروع کنید. بیشتر اسپری هایی که وقتی به طرف آتش پاشیده میشوند آتش میگیرند گاز کربنیک نیستند و گاز حامل مواد داخل قوطی گاز بوتان است . گاز بوتان را هم میتوان منجمد کرد اما دوام یخ آن مانند یخ خشک نیست . باز اگر علاقه داشتید پرسش کنید تا اطلاعات بیشتری در این مورد پست شود .

یخ خشک

پودر یخ خشک در حال خارج شدن

اسلحه بازی توپ رنگ با منبع گاز کربنیک مایع

توپ های محتوی رنگ

آزمایش با یخ خشک

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 21 فروردین 1386 [07:10 ]
  ادامه یخ خشک
 

دارا

دوستان توجه داشته باشند که این مطالب برای تهیه یخ خشک بطور صنعتی نیست و فقط ایده هایی برای ذهن کنجکاو دانش آموزان است و باید این وسایل با مراقبت افراد آشنا بکار رود. منبع زیر را میتوان برای امتحان منجمد کرد و وقتی درجه فشار پایین را نشان داد یعنی مایع یخ زده است و اگر فشار داخل منبع کم بود ممکن است حتی در آن درجه یخ نزند. فشار بالا به یخ زدن کمک میکند . هیچگاه نباید مقدار زیادی از یخ خشک را در داخل خانه نگاهداری کرد زیرا اگر بخار شود میتواند باعث خفگی بشود، بنابراین آنرا در محیط باز و یا دارای تهویه باید بکار برد آزمایش با مقدار کم در آزمایشگاه خطری ندارد اما باید دستکش مناسب بدست کرد و از تماس آن با پوست بدن و مخصوصا صورت خودداری کرد تا صدمه ای به پوست نزند .

منبع گاز کربنیک با درجه فشار روی آن

اطلاعات یخ خشک برای افراد و دانش آموزان آشنا به زبان انگلیسی

منبع گاز کربنیک مایع یکبار مصرف برای توپ رنگ

پیوند بازی با گاز کربنیک مایعو پرتاب گاغذ رنگی بنام کانفدی

CONFETTI را کان فدی تلفظ کنید کانفدی یعنی کاغذ رنگی برای پاشیدن در جشن ها، ما هم آنرا داریم در ایران در بعضی شهر ها پولک و نقده سر عروس میپاشند .

CONFETTI

توپ ساخته شده با منبع گاز کربنیک

  امتیاز: 0.00