منو
 کاربر Online
331 کاربر online
 : عمومی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline خدیجه جفاکش 3 ستاره ها ارسال ها: 204   در :  یکشنبه 17 مهر 1384 [03:46 ]
  مشخصات یک انسان خلاق چیست؟
 

چه کسانی خلاق هستند ، ویژگیهای یک انسان خلاق چیست؟ خلاق ها باید شش خصیصه داشته باشند . گرچه اگر کمتر هم داشته باشند باز خلاق هستند . این خصایص عبارتند از:

1)پای بندی به نظم :
پای بندی به نظم عبارت است از داشتن انگیزه برای به نظم در آوردن ، مرتب و ساده کردن و توضیح دادن هر آنجه که نامنظم به نظر می رسد . برای مثال در زندگی آلبرت انیشتن رویدادهای بسیاری وجود دارند که موید انگیره شدید او برای سادگی می باشند . یک بار فردی از او پرسید که چرا برای اصلاح صورت بجای خمیر ریش از صابون دستشویی استفاده می کند. او پاسخ داد، ترکیب دو صابون بسیار پیچیده است . افراد خلاق برای حل مسائل پیچیده و مبهم تحمل زیادی دارند . آنان برای کسب موفقیت تلاش می کنند تا هر آنچه که نامنظم است به نظم درآورند . غالبا در علوم توجه پژوهشگران به بررسی ابهامات و پیچیدگی مسائل معطوف می شود تا راه حل منحصر به فردی حاصل شود .

2)برتری جستن دریافتن راه حل: افراد خلاق زمان بسیاری را برای اندیشیدن اختصاص می دهند . آنان قبل از دنبال کردن راه حل مورد نظر ،‌چندین راه حل ممکن را می یابند و برای سئوالات خوب ارزش قائل می شوند . زیرا از طریق آنها می توانند جواب خلاقه ابداع نمایند . دانشجویی از لینس پائولینگ ، برنده جایزه نوبل سئوال کرد که چگونه به نظریات برجسته دست یافته است . او در پاسخ گفت : نظریات بسیاری را مطرح کرده و از میان آنها صرفا نظریات خوب را تعمیم داده است .

3)تحرک ذهنی : تحرک ذهنی به فرد امکان می دهد تا در جستجو نظرات جدید باشد و برای دست یابی به راه حل جدید به نظرات مخالف بیندیشد.

4) تمایل به رسیک کردن : پذیرش شکست و عبرت گرفتن از آن، بخشی از تلاش خلاقه می باشد . نوابغ خلاق همواره کارهای بی نظیر و شاهکار ابداع نمی کنند . برای مثال ، پیکاسو 2000 اثر هنری خلق کرد که غالب آنها در شمار کارهای متوسط محسوب می شوند - هر چه فرد بیشتر تلاش کند ، احتما ل موفقیتش بیشتر خواهد بود.

5) واقع گرایی : تصور عامه مبنی برآن است که معمولا افراد خلاق نظرات و ذهینات خود را برتر از دیگران می دانند ، واقع گرا و انتقاد پذیر نبوده و در دنیای خود بسر می برند. افراد خلاق نه تنها از کارهای خود، بلکه از کارهای دیگران انتقاد می کنند و خود محور نیستند . در بررسی آثار شعرای حرفه ای و آماتور معلوم شده است اشعار افرادی که در کارهایشان انتقاد گر بودند به مراتب بهتر از کسانی بوده که از این خصیصه برخوردار نبودند . واقع گرایی عبارت است بهره گیری ا ز نصایح دیگران و بررسی عقاید و نظرات در دنیای واقعی .

6) انگیزه درونی : این خصیصه از اهمیت به سزایی برخوردار است . انگیزه افراد خلاق برای تلاش و ابداع کردن لذت و رضایت شغلی است نه اهداف عادی . پژوهشگران دریافته اند که افرادی که از سنین پیش از دبستان تا بلوغ دارای انگیزه درونی هستند خلاقتر می باشند .


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  یکشنبه 17 مهر 1384 [15:37 ]
  > مشخصات یک انسان خلاق چیست؟
 

با سلام

لینک زیر هم مطالب خوبی در این مقوله دارد.
  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 18 مهر 1384 [06:02 ]
  > مشخصات یک انسان خلاق چیست؟
 

آیا تستی برای سنجش خلاقیت وجود دارد؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 18 مهر 1384 [06:02 ]
  > مشخصات یک انسان خلاق چیست؟
 

سلام
گاهی دیده ام که خانم جفاکش از این متن های زیبای روان شناسی میگذارند
جسارتا آیا خودتان هم اغز این مطالب استفاده می نمایید؟
این مطالب به درد شخص شما هم می خورد؟
البته منظورم عملی بودن مطالب است.
با تشکر
زهره زمردی


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 18 مهر 1384 [06:02 ]
  > مشخصات یک انسان خلاق چیست؟
 

اقای خادم
شما چرا در هر انجمنی همش صفحات خودتان را تبلیغ می کنید؟
مگر این کار (معرفی صفحات ) در صفحه اول رشد نیست؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline نیر فارابی اصل 3 ستاره ها ارسال ها: 630   در :  یکشنبه 15 آبان 1384 [09:10 ]
  > مشخصات یک انسان خلاق چیست؟
 

با سلام

دوست عزیز ، مساله اینجاست که سایت رشد فقط برای استفاده یک فرد به خصوص نیست.
و یک سایت عمومیه.

همکارانی هم که لطف میکنند و در ارتباط با موضوعات عنوان شده مقالات و منابع دیگری نیز معرفی میکنند ، هدف اصلیشون صرفه جویی در وقت برای کاربرانیه که نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد موضوع مطرح شده دارند.

در ضمن از اظهار نظرتان خیلی ممنون.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 16 آبان 1384 [05:05 ]
  > مشخصات یک انسان خلاق چیست؟
 

خانم فارابی ما دلمان به ...(ویرایش توسط مدیر انجمن....) خوش بود ولی متاسفانه شما هم ...(ویرایش توسط مدیر انجمن....), مرا ببخشید که رک میگویم شما شاید به اندازه من به استبداد حساسیت نداشته باشید, من هر چه میخواهم به مردم اعتماد کنم فوری از روزگار درسی میگیرم که به من میاموزد که بیهوده بدان دل نبندم , واقعا من وقتی تنها هستم و با خودم فکر میکنم از خودم میپرسم کجا هستند مردمی مثل فردوسی ها که دار و ندارم را به پایشان بریزم و در دل و سینه را بگشایم و همانند کسی که در بارگاه پروردگار متعال و در برابر او ایستاده است و چیزی برای پنهان کردن ندارد با او سخن بگویم و همه چیز را بیرون بریزم و به او شکوه کنم . خانم فارابی چرا ما این جوری شدیم ؟ چرا ما اینقدر بی صاحبیم ؟چرا مردم ما اینقدر کوچک شده اند که برای نان هر کاری میکنند ؟ آیا شما و خوانندگان این متن میتوانید قدمی هر چند کوچک برای برگشتن آزادی بردارید ؟ شما و ما فقط یکبار در این قالب بدنیا میاییم و زمان مثل برق و باد میگذرد , آیا درست است که فرصتی را که فقط یکبار پیش میاید اینگونه از دست بدهیم . این چیزی است که پروردگارما ما را با آن به دنیا آورده ,آیا این داده ها را باید هدیه خداوند دانست و آنرا محترم شمرد یا آنرا فقط ابزاری برای نان خوردن و بقای خود کرد ؟ آیا کاری که ما میکنیم خفه کردن خلاقیت ها در حالی که ظاهرا آنرا بزرگ میداریم نیستند ؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline نیر فارابی اصل 3 ستاره ها ارسال ها: 630   در :  دوشنبه 16 آبان 1384 [09:31 ]
  > مشخصات یک انسان خلاق چیست؟
 

با سلام
دوست عزیز ، چرا اینقدر با یاس و ناامیدی صحبت میکنید.

میگید : " چرا ما صاحب نداریم. " حرفتون خیلی عجیبه. مگه ما ( انسانها ) اشرف مخلوقات نیستیم؟ روی زمین دنبال صاحب برای خودمون بگردیم؟ "

خودتون میگید: " فقط یکبار زندگی میکنیم ." پس چرا این فرصت طلایی رو به این آسانی از دست میدید؟  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 18 آبان 1384 [05:42 ]
  > > مشخصات یک انسان خلاق چیست؟
 

با سلام به هموطنان عزیز
من در ایران نیستم و جدیدا با این سایت آشنا شدم

انسان های خلاق مشخصه خاصی ندارند.مثلا شاخ ندارند تا بگوییم خلاقند.هر کسی می تواند خلاق باشد.خلاق بودن هیچ مشخصه خاصی ندارد.انسان در صورتی خلاق می شود که ممارست کند.بیاموزد.و همواره شاگرد باشد.در پی یاد گرفتن مطالب جدید باشد.مثلا یک ورزشکار را در نظر بگیریدزمانی به خلاقیت می رسد که مسایل اصلی و ساده حرفه اش ملکه ذهنش شود .و بتواند آن ها را براحتی حلاجی کند.یا کسی که در زمین روبات کار می کند.زمانی به خلاقیت می رسد.که دست بکار شود.آنقدر خراب کند و تجربه بیاموزد و تمامی مطالب آن مثل برنامه نویسی،الکترونیک و مکانیک را به مرور زمان یادبگیرد.در این حالت است که به خلاقیت می رسد.و می تواند چیزی یا مطلبی ارائه کند که جدید باشد. انسانی که دستش را در جیب می کند.و به امید خداست که فرجی شود یا کسی دست او را بگیرد هیچ گاه به خلاقیت نخواهد رسید.بلکه شاید در این وضعیت دچار تنبلی و انقباض فکری نیز بشود.و حتی اعتقاداتش را نیز از دست بدهد.
سخن جالبی را به شما عزیزان از بزرگی بگویم.سخنی که مسیر زندگی من را عوض کرد.
تنها با آرزو کردن نمی توان به آرزو رسید.برای رسیدن به آرزو بایست تلاشی مستمر،امکاناتی لازم و اراده ای قوی داشت.

با این سه فاکتور است که حتی اگر شما باهوش هم نباشید خلاق می شوید.آنقدر که حتی کسی به گرده پاتون هم نمی رسه.من این را تجربه کردم و تجربه ام را به شما می گویم.من آدم خلاقی نبودم حتی نمراتم در مدرسه و دانشگاه از همه کمتر بود روزی با همین جمله ای که گفتم برانگیخته شدم و سعی کردم باشم و بودنم را با گرفتن مدرک دکترای روباتیک از دانشگاه کمبریج ثابت کردم.والان به مرحله ای رسیدم که از چندین کشور دعوت نامه کار با حقوق فوق العاده بالا دارم.خواستم و شبانه روز تلاش کردم و رسیدم به مرتبه ای از علم که مقالات و کتاب هایم را در معتبرترین دانشگاه های جهان مطرح می کنند.فقط بایست خواست.مطمئن باشید می شه،حتی با کمترین امکانات هم می شه کار هایی کرد که دیگران با داشتن امکاناتی بیشتر از شما از انجام آن عاجزند.

امیدوارم که شما هم مسیر درست را هر چه سریعتر انتخاب کنید .
خداحافظ

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline نیر فارابی اصل 3 ستاره ها ارسال ها: 630   در :  چهارشنبه 25 آبان 1384 [04:03 ]
  > مشخصات یک انسان خلاق چیست؟
 

با سلام

مطالبی که عنوان کردید ( روش و مسیری که برای رسیدن به قله های موفقیت پیموده اید ) برایم بسیار جالب بود.
من نیز عقیده ای همانند شما دارم. و در این زمینه و در این راه نهایت تلاش خود را میکنم تا به آنجا که واقعا میخواهم برسم.

از اینکه نظر و پیشنهاد مفید خود را مطرح کردید ، متشکریم.

در ضمن منتظر مطالب بعدی تان نیز هستیم.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  پنج شنبه 26 آبان 1384 [07:19 ]
  > مشخصات یک انسان خلاق چیست؟
 

با سلام خدمت دوستان

ببینید دوستان کار من تبلیغ صفحات خودم نیست.
من وقتی مطلبی را آماده میکنم میخوام در اختیار خیلیها قرار بگیرد و مورد استفادیشان واقع شود. این که گناه نداره نه!!!

در ضمن پست مجدد مطلب و تکراری بودنش و حجم جدیدی بگیرد و ... دوباره کاری و ... نمیخواهیم باشد برای همین موجود را لینک میزنیم. و در عوض کاری جدید میکنیم.

تازه معرفی محتوی دانشنامه (نه صفحه شخصی) یکی از وظایف کمیته‌های علمی در انجمنهاست واین تعامل انجمنها با همدیگر و همینطور انجمنها با محتوای دانشنامه (مقالات) را بیشتر میکند.  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline لبخند 1 ستاره ها ارسال ها: 12   در :  یکشنبه 29 آبان 1384 [06:19 ]
  > مشخصات یک انسان خلاق چیست؟
 انسان خلاق یعنی شما که در صدد این هستید که به دیگران خلاق بودن را بیاموزید

و شاید خلاق یعنی من که به شما یاداوری می کنم که خلاقید و قدر آن را بدانید

چه کسی می داند آدم خلاق هرچند ساکت است اما حتماً در همین نزدیکی است.............


  امتیاز: 0.00