منو
 کاربر Online
498 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  پنج شنبه 14 مهر 1384 [15:06 ]
  کشف اشعه ایکس
 


داستان اشعه ایکس (X) بیش از یکصد سال پیش آغاز شد؟ در نیمه سده نوزدهم مردی به نام هاینریش گایسلر کشف کرد که لوله‌ای که فاقد هواست اگر تحت ولتاژ بالا تخلیه الکتریکی شود، نورهای زیبایی درون لوله تولید خواهد شد. مدتی پس از آن ویلیام کروس اثبات کرد که علت درخشندگی ذرات الکتریکی است. پس از آن هاینریش هرتز نشان داد که این اشعه می‌تواند از لایه‌های نازک طلا و یا پلاتین عبور کند. شاگرد وی به نام لنارد پنجره هایی از مواد ساخت بطوری که اشعه توانست از راه پنجره باز لوله خارج شود.

در سال 1895 ویلهم رونتگن با یکی از این لوله ها که بدون پنجره بود آزمایشی انجام می‌داد، متوجه شد که بلورهای نزدیک لوله درخشیدند. چون می‌دانست اشعه‌ای که قبلا کشف شده (اشعه کاتدی) از شیشه عبور نمی‌کند تا چنین اثری داشته باشد. گمان برد باید نوع دیگری از اشعه وجود داشته باشد. چون این اشعه نامرئی که از نور و اشعه دیگر بسیار متفاوت و قابل تشریح نبود، آنرا اشعه ایکس (به معنی اشعه مجهول) نامید. بعدها دانشمندان آن را اشعه رونتگن نام نهادند و اکنون نیز این نام را بسیاری از دانشمندان بکار می‌برند.

  امتیاز: 0.60     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 23 اسفند 1384 [08:28 ]
  لامپ اشعه ایکس
 

img/daneshnameh_up/f/f9/xray.jpg


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 22 آبان 1385 [08:02 ]
  همایش صد و یازدهمین سالگرد کشف اشعه ایکس
 

همایش صد و یازدهمین سالگرد کشف اشعه ایکس با همکاری انجمن‌های رادیولوژی و پرتونگاری ایران نوزدهم آبان ماه در تهران برگزار شد. اشعه ایکس ‪ ۱۱۱‬سال پیش توسط `ویلهم رونتگن` دانشمند آلمانی کشف شد.

رونتگن در سال ‪ ۱۸۹۵‬در حالی که با یک لوله بدون پنجره آزمایشی را انجام می‌داد، متوجه درخشش بلورهای نزدیک لوله شد. وی از آنجا که می‌دانست اشعه‌ای به نام `کاتدی` که قبلا کشف شده بود، از شیشه عبور نمی‌کند و این درخشش نمی‌تواند اشعه کاتدی باشد، به این نتیجه رسید که این درخشش باید یک نوع اشعه جدید باشد.

رونتگن نام این اشعه نامریی را که از نور و اشعه دیگر بسیار متفاوت بود و قابل تشریح هم نبود، اشعه ایکس به معنای اشعه مجهول گذاشت. بعدها دانشمندان نام رونتگن را بر این اشعه نامریی گذاشتند و اکنون نیز بسیاری از دانشمندان از نام اشعه رونتگن به جای اشعه ایکس استفاده می‌کنند. کشف اشعه ایکس توسط رونتگن امکان رادیوگرافی را برای پزشکان فراهم کرد و نخستین رادیوگرافی از انسان هم توسط خانم برثا ‪ ،Bertha همسر رونتگن در ‪ ۲۲‬دسامبر سال ‪ ۱۸۹۵‬انجام شد.

تصویر


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 11 دی 1385 [06:25 ]
  سالگرد کشف اشعه ایکس
 

امروز ‪ ۱۱‬دی برابر با اول ژانویه ‪ ۲۰۰۷‬است. ‪ ۱۱۱‬سال پیش در چنین روزی، ویلهلم رونتگن فیزیکدان آلمانی، کشف اشعه ایکس را اعلام کرد. رونتگن، در جریان یک آزمایش، اشعه ایکس را در سال ‪ ۱۸۹۵‬کشف کرد. وی در حالی که با یک لوله بدون پنجره آزمایشی را انجام می‌داد، متوجه شد که بلورهای نزدیک لوله درخشیدند.

وی، از آنجا که می‌دانست اشعه‌ای به نام `کاتدی` که قبلا کشف شده بود، از شیشه عبور نمی‌کند و این درخشش، نمی‌تواند اشعه کاتدی باشد، به این نتیجه رسید که این درخشش باید یک نوع اشعه جدید باشد. رونتگن نام این اشعه نامریی را که از نور و اشعه دیگر بسیار متفاوت بود و قابل تشریح هم نبود، اشعه ایکس به معنای `اشعه مجهول` گذاشت.

بعدها دانشمندان نام رونتگن را بر این اشعه نامریی گذاشتند و اکنون نیز بسیاری از دانشمندان از نام اشعه رونتگن بجای اشعه ایکس استفاده می‌کنند. کشف اشعه ایکس توسط رونتگن امکان رادیوگرافی را برای پزشکان فراهم کرد و نخستین رادیوگرافی از انسان هم توسط خانم `برثا ‪ ،`Bertha‬همسر رونتگن در روز ‪ ۲۲‬دسامبر سال ‪ ۱۸۹۵‬انجام شد.

  امتیاز: 0.00