منو
 کاربر Online
1552 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline نیر فارابی اصل 3 ستاره ها ارسال ها: 630   در :  پنج شنبه 07 مهر 1384 [05:58 ]
  می دانید تاج خورشید چیه؟
 

می‌دونید " تاج خورشید " چیه؟

احتمالا تاکنون عکسهایی از یک کسوف کامل خورشید را دیده‌اید . هنگام کسوف بر گرد خورشید تاریک تابش نامنظمی از نور وجود دارد که به این نور " تاج خورشید " می‌گویند.


خورشید را 4 لایه مواد گازی شکل در برگرفته که درون آن را از نظر ما پنهان می‌کند، این چهار لایه از درونی‌ترین تا بیرونی‌ترین لایه عبارتند از :

1- "فتوسفر" یا" کره نور" : همان است که هنگام نگاه کردن به خورشید مشاهده می شود. بیشتر مواقع لکه‌های سیاه بر این سطح نورانی دیده می‌شوند.

2- " لایه معکوس " : که از بخارات گاز تشکیل شده است ، تا چند صد میل به خارج از فتوسفر خورشید امتداد می‌یابد . این لایه هرگز دیده نمی‌شود .اما با وسیله‌ای بنام "سپکتوگراف" قابل مطالعه است.

3-" لایه کروموسفر" یا " کره رنگ " : این لایه حدود نه هزار میل ضخامت دارد و بیشتر از گازهای هیدروژن و هلیم تشکیل شده است.
در زمان کسوف کامل ، این لایه با نور سرخ پررنگ در اطراف صفحه تاریک خورشید می درخشد. از کناره های سرخ این لایه ابرهای شعله‌گون همان مواد تا ارتفاع بسیار زیادی ،گاه حتی تا یک میلیون میل ، به خارج پرتاب می‌شود.
این ابرها را گازهای ساطع از خورشید ( پرومیننس ) می‌نامند و شبیه شعله‌های عظیم آتش است.

4- " تاج " : این لایه که خارجی‌ترین لایه خورشید است از نور و مواد گازی تشکیل شده و دو بخش دارد: "تاج داخلی " که بلافاصله بعد از کروموسفر قرمز قرار دارد و نواری به رنگ زرد کمرنگ است ، و "تاج بیرونی " که به رنگ سفید است و نور قسمت مرئی آن تا میلیونها میل از لبه خورشید امتداد دارد.  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  دوشنبه 11 مهر 1384 [06:52 ]
  > می دانید تاج خورشید چیه؟
 

با سلام

برای مطالعه بیشتر به لینکهای زیر مراجعه نمایید.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  دوشنبه 11 مهر 1384 [07:13 ]
  > می دانید تاج خورشید چیه؟
 

با سلام

برای مطالعه بیشتر به مقالات زیر مراجعه نمایید.


  امتیاز: 0.00