منو
 کاربر Online
1017 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 05 مهر 1384 [11:46 ]
  لیزر در پزشکى
 


لیزرها دستگاههایى هستند که با تولید نوع خاصى از موج نور کار مى‌کنند و اولین بار تئورى آن توسط آلبرت اینشتین مطرح شد و از حدود ۷۰ سال پیش استفاده از آن شروع شد. اولین کاربرد لیزر در پزشکى نیز بر روى پوست جهت درمان ضایعاتى که از لحاظ زیبایى براى افراد مهم بودند ذکر شده است.

img/daneshnameh_up/b/be/092811.jpg


از انواع مختلف لیزر که امروزه در پزشکى کاربرد دارد مى‌توان به لیزرهاى پالسى (PDL) اشاره کرد که براى از بین بردن لکه هاى پوستى ناشى از ضایعات عروقى (Hemangiuma) مصرف پزشکى دارد و یا لیزر روبى (NDYaG) که براى از بین بردن رنگدانه‌ها مانند خالکوبیها کاربرد دارد، از انواع دیگر لیزر هاى پزشکى است. پیشرفت دستگاهها و انواع لیزر هاى مختلف پزشکى بسیار چشمگیر بوده است، بطورى که امروز انواع متنوع و متعددى از آنها وجود دارد که بر حسب طول موجى که ساطع مى‌نمایند و نوع بافتى که آن طول موج را دریافت مى‌کند کارایى متعدد پیدا مى‌کنند و بر همین اساس نیز کاربرد لیزر در پزشکى طبقه بندى مى‌شود. متأسفانه امروز استفاده از لیزر در پزشکى با توجه به درآمد بالاى آن جنبه تجارتى پیدا کرده بطورى که بعضى از افراد غیرمتخصص و سود جو نیز اقدام به استفاده از لیزرهاى پزشکى کرده‌اند که مى‌تواند نه تنها جنبه درمانى براى بیمار نداشته باشد بلکه عوارض جبران ناپذیر جسمى نیز براى بیمار داشته باشد.

درمان با لیزر فقط به یک جلسه محدود نمى شود و ممکن است حتى نیاز به جلسات درمانى متعدد باشد. به عنوان مثال براى درمان خال هاى عنکبوتى قرمز و یا بیمارانى که با ناهنجاریهاى مادر زادى در زمینه بافت عروقى (Hemangiuma) دارند باید جهت درمان مراجعات متعدد داشته باشند. از طرف دیگر استفاده از لیزر در پزشکى که توسط افراد متخصص و متبحر انجام شود در بعضى اوقات مى‌تواند در بعضى از بیماران بدون نیاز به عمل جراحى درمان با لیزر انجام شود. به عنوان نمونه بیمارانى که با تومورهاى خوش خیم در بدن بخصوص نواحى سر و صورت مراجعه مى‌کنند و درمان جراحى باید انجام پذیرد، در صورتى که صحیح استفاده شود مى‌تواند درمان موفقى را براى بیماران انجام داد و عوارض جوشگاه ناشى از جراحى را نیز براى بیمار نداشته باشد.

حتى امروزه لیزرهایى وجود دارند که با ایجاد حرارت کار مى‌کنند و مى توانند خط و خطوطى را که بر روى گونه ها و پیشانى نیز وجود دارد را بردارند و به عبارتى دیگر چروکهاى پوستى ناشى از پیرى پوست صورت تا میزان ۹۰ درصد با این نوع لیزرها قابل از بین رفتن است و مى توان امیدوار بود که در آینده هیچ کس با پوست پیر نمى‌میرد. یکى دیگر از کاربردهاى لیزر در پزشکى از بین بردن ضایعات رنگدانه‌اى که قهوه اى و یا شیر قهوه‌اى است و امروز از لیزر براى از بین بردن خال کوبیها استفاده مى شود که در قدیم با استفاده از نمک و سوزاندن و دستکارى بافت پوست براى از بین بردن آنها اقدام مى‌شد که عوارض خطرناکى نیز داشته است.

در مورد خال کوبیهاى زرد رنگ و قرمز نمى‌توان بطور کامل این ضایعات را با استفاده از لیزر برداشت. آنچه که اهمیت دارد این است که بدانیم چه وقت و براى درمان چه بیمارى باید از لیزر استفاده کنیم و مهمتر از همه اینکه ضریب ایمنى درمانى و نتیجه گیرى مطلوب را با مراجعه به پزشکان متخصص و متبحر بالاتر ببریم. امید است که فرهنگ استفاده از لیزر در پزشکى که امروز استفاده از آن تبدیل به یک پرستیژ بالاى اجتماعى شده است اصلاح شود و همه مردم که جهت استفاده درمانى مراجعه مى‌نمایند با دقت در انتخاب متخصصین مجرب بتوانند نتایج مطلوب درمانى را کسب نمایند، تا دیگر شاهد بروز عوارض ناخواسته و غیر قابل جبران ناشى از استفاده‌هاى غیر تخصصى لیزر جهت درمان نباشیم و درمان با لیزر جایگاه واقعى خود را پیدا کند.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline علی باقریان 1 ستاره ها ارسال ها: 15   در :  پنج شنبه 10 شهریور 1384 [16:00 ]
  لیزر تراپی
 


کاربرد لیزر به عنوان یک ابزار جراحی به صورت آزمایش در اواخر دهه 1960 بررسی شد و بزودی معلوم شد که از پتانسیل واقعا" خوبی برخوردار است، مخصوصا" در چشم پزشکی برای Retinal photocoagulation و در جراحی پوست برای انعقاد عروق پوستی و ضایعات رنگی ، اکثر سیستمهای لیزر قابل استفاده در پزشکی ایجاد اثرات گرمایی تخریبی در نسج تحت تابش می‌نماید (واکنشهای نوری - حرارتی در بافتها). برای کاربردهای نظیر قطع نسج شکافتن و انعقاد خون لیزرهای میلی قوی (سطح بالا 9 بی نظیر هستند. یک نوع جدید و هیجان انگیز از لیزرهای میلی وات (low level) ساخته شده که امکان استفاده از روش جدید و را برای پزشکان بالینی و محققین فراهم ساخته است.

تاثیرات لیزر سطح پایین (low level) آنهایی هستند که تغییر قابل مشاهده‌ای در ساختمان نسج بوجود نمی‌آورند و هیچ افزایش آنی و قابل اندازه گیری در دمای نسج مشاهده نمی‌شود و تنها با فعال کردن واکنشهای بیولوژیکی و نوری اثر می‌کنند (photobioactivative).

در LOW Level Laser Therapy) LLLT) لیزر به نسج مورد نظر با قدرتهای حدود میلی وات (MW) تابانده می‌شود. آزمایشات مستند و متعدد نشان می‌دهند که افزایش دمای آنی در مورد درمان قابل گذشت است. این روش با موفقیت برای درمان دردها ، افزایش ترمیم پیوندهای پوستی ، شتاب بخشیدن به ترمیم زخمها ، جراحتهای غیر قابل ترمیم و برای طب سوزنی با لیزر در انسان و حیوانات بکار می‌رود. این یک روش درمان ایده آل است، چون کاملا ً بی نیاز از حراحی است و لااقل تا امروز هیچ اثر سوء و عوارض منفی به دنبال نداشته است.

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline علی باقریان 1 ستاره ها ارسال ها: 15   در :  یکشنبه 13 شهریور 1384 [10:47 ]
  کاربرد لیزر در دندانپزشکی
 

کاربرد لیزر در دندانپزشکی

ورود تکنولوژی لیزر دز عالم پزشکی به 30 سال قبل بر می گردد؛اما در این دهه اخیر این متد جدید درمان وجراحی ترقی شایان وقابل ملاحضه ای کرده است.نکته پر اهمیتی که باید مورد توجه قرار گیرد ؛این است که انواع مخلف لیزر تاثیرات مختلفی روی بافت می گذارند ویک لیزر به تنهایی نیز می تواند اثرات مختلفی روی بافتهای غیر مشابه بگذارد؛بنابراین خواص درمانی هر نوع سیستم لیزر بسنگی به میزان جدب اشعه تولیده شده توسط بافت و واکنش آن با ترکیبات شیمیایی گوناگون موجود د ریافت دارد.
لیزر Nd-YAG که اشعه آن در طیف مادون قرمز تزدیک منشر مشود ؛ دراای طول موج 1064 نانومتر می باشد. اختلاف عمده این لیزر با لیزر Nd-YAG سابق در Puisation (حالت ضربانی) ان است که به صورت ضربانهای کوتاهی که(1:10000 ثاتیه 100میکرو ثانیه)طول می کشد منتشر می شود.انتخاب این این مدت زمان برای هرPulsation براساس زمان لازم برای استراحت وسرد شدن بافت(Thermal Relexetion time) صورت گرفته است.
د رجراحیهای بافت مخاطی دهان وحلق بسیار حائز اهمیت است که صدمه حرارتی تنها به ناحیه مورد عمل محدود گردد واز گرم کردن بیوده سلولها وبافتها اطراف جلوگیری شود.
لیزر co2 که در مادون قرمز وسطایی (میانی) طیف الکترومغناطیسی منتشر می شود و دارای طول موج 10600 نانومتر می باشد؛مخصوصا" توسط آب جذب می شود و جذب آن بستگی یه رنگ به رنگ بافت ندارد ؛ ا زآنجایی که بافت نرم حاوی 79 تا 95 درصد آب می باشد. این لیزربرای تبخیر بافت مناسب است.بدین جهت استفاده از لیزر co2 به جای تیغ بیستوری دربیمارستانها وکلینیکهای مختلف سراسر دنیا گسترش بسیار یافته ومی یابد هر روز ابتکارات جدیدتری در روشهای بهره گیری از آن در جراحیهای گوناگون بکار کرفته شود.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 06 مهر 1384 [04:44 ]
  > لیزر در پزشکى
 

دورسته کیه قصصاپ های خارجی گوشت را با لی زر میبورند

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 07 مهر 1384 [07:28 ]
  > لیزر در پزشکى
 

کاربرد لیزر در پزشکی

در زمینه پزشکی بیشترین کاربرد لیزرها در جراحی است (جراحی لیزری) اما در بعضی موارد لیزر برای تشخیص نیز به کار می رود. (استفاده بالینی از میکروفلوئورمتر جریان - سرعت سنجی دوپلری برای اندازه گیری سرعت خون - فلوئورسان لیزری - آندوسکوپی نای برای آشکارسازی تومورهای ریوی). در مراحل اولیه در جراحی از باریکه کانونی شده لیزر (اغلب لیزر CO2) به جای چاقوی جراحی معمولی (یا برقی) استفاده می شود. باریکه فروسرخ لیزر CO2 به شدت به وسیله ملکولهای آب موجود در بافت جذب می شود و موجب تبخیر سریع این ملکولها و در نتیجه برش بافت می شود.

برتریهای چاقوی لیزری

برتریهای اصلی چاقوی لیزری را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

  • دقت بسیار زیاد به ویژه هنگامی که باریکه با یک میکروسکوپ مناسب هدایت شود ( جراحی لیزر).
  • امکان عمل در نواحی غیر قابل دسترس.. بنابراین عملا هر ناحیه از بدن را که با یک دستگاه نوری مناسب ( مثلا عدسی ها و آینه ها) قابل مشاهده باشد می توان به وسیله لیزر جراحی کرد.
  • کاهش فوق العاده خونروی در اثر برش رگهای خونی به وسیله باریکه لیزر (قطر رگی حدود 0/5 mm)
  • آسیب رسانی خیلی کم به بافتهای مجاور ( حدود چند میکرومتر)

اشکالات چاقوی لیزری

در مقابل برتریهای اخیر باید اشکالات زیر را هم در نظر داشت:

  • هزینه زیاد و پیچیدگی دستگاه جراحی لیزری
  • سرعت کمتر چاقوی لیزری
  • مشکلات قابلیت اعتماد و ایمنی مربوط به چاقوی لیزری

در چشم بیماران مبتلا به مرض قند استفاده شده است در این مورد باریکه لیزر به وسیله عدسی چشم بر روی شبکیه کانونی می شود. پرتو سبز لیزر به شدت به وسیله گلبول های سرخ جذب می شود و اثر حرارتی حاصل باعث اتصال دوباره شبکیه یا انعقاد رگهای آن می شود. اکنون لیزر استفاده روزافزونی در گوش و حلق و بینی پیدا کرده است. استفاده از لیزر در این شاخه از جراحی جذابیت خاصی دارد. زیرا با اعضایی مانند نای - حلق و گوش میانی سروکار دارد که به علت عدم دسترسی به آن ها جراحی معمولی مشکل است. اغلب در این مورد لیزر همراه با یک میکروسکوپ استفاده می شود. همچنین لیزر برای جراحی داخل دهان نیز مفید است ( برای برداشتن غده های مخاطی ). امتیازات اصلی در اینجا جلوگیری از خونریزی و فقدان لختگی خون و درد پس از عمل جراحی و بهبود سریع بیمار است.

لیزر همچنین اهمیت خود را در بهبود خونریزیهای سنگین در جهاز هاضمه ثابت کرده است. در این حالت باریکه لیزر ( معمولا لیزر نئودمیوم یا آرگون یونی ) به وسیله یک تار نوری مخصوص که در داخل یک آندوسکوپی داخلی قرار گرفته است پرتو لیزر را به ناحیه مورد معالجه هدایت می کند. لیزر همچنین در بیماری زنان مفید است درحالی که اغلب به همراه یک میکروسکوپ استفاده می شود. کاهش قابل ملاحظه درد و لخته شدن خون ارزش مجدد چاقوی لیزری را بیان می کند. در پوست درمانی اغلب از لیزر برای برداشتن خالها و معالجه امراض رگها استفاده می شود. بالاخزه استفاده از لیزرها در جراحی عمومی و جراحی غده امیدوار کننده است.

با تشکر
سارا

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  جمعه 14 اردیبهشت 1386 [20:22 ]
  لیزر نئودمیوم - YAG
 

سلام

لیزر نئودمیوم – YAG) YAG کوتاه شده عبارت Ytttrium- Aluminum- Gantet است) نیز کاربردهای بسیاری در پزشکی دارد و خروجی این لیزر مانند لیزر یاقوت به طور پالسی است و به طور مشابه با یک لوله نورانی پمپ میشود. محیط آن عبارتست از: یتریوم- آلومینیم- گارنت (YAG) که با نیودمیوم آلائیده شده است. طول موج 06/1 میکرومتر (در نزدیکی فرو سرخ) را انتخاب می کند. بازده یک در صدی لیزر نیودمیوم- YAG بسیار بزرگتر از بازده لیزر یاقوت است. در اینجا باید به لیزرهای رنگ (dye lasers) اشاره کنیم. در این لیزرها از یک مایع شامل مولکولهای رنگ استفاده می کنند. چنین مولکولهایی نوارهای جذبی انرژی پهنی در ناحیه مرئی طیف دارند. این لیزرها را می توان با چندین روش پمپ کرد. در حقیقت امروزه روش معمول این است که آنها را با استفاده از لیزر دیگری مثلا یک لیزر آرگون پمپ می کنند. تنظیم این لیزر با تغییر غلظت رنگ در گستره وسیعی از طول موجها امکان پذیر است. لیزرهای رنگ به طور زیادی به عنوان ابزارهای تحقیقاتی بویژه در زمینه پزشکی بکار می رود.

  امتیاز: 0.00