منو
 کاربر Online
1027 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  پنج شنبه 31 شهریور 1384 [08:06 ]
  بحث هفتگي 3: روش آموزش فیزیک در مدارس ایران
 

چی کار کنیم ؟

من میگم اول

*بایستی کتب دبیرستان نقد و بررسی شود.
*اصلاحات لازمه انجام گیرد.
*دبیران ، دوره‌های آموزشی ویژه‌ای ببینند.
*بخش آزمایشگاه مدارس احیا شود.
*نیازهای و مشکلات واقعی دانش آموزان تشخیص داده شود.
*در جهت رفع نیازها و مشکلات برنامه ریزی شود.
*جلسات بحث و بررسی بین دانش آوزان و دبیران در مدارس برگزار شود.
*حالا شبکه رشد چه برنامه‌ای دارد؟
*یک راهش هم برگزاری کارگاههای آموزشی در مدارس هست که شبکه رشد و سرویسهایش معرفی شوند.

راهکارهای پیشنهادی شما چی هست؟

بیایید با یک عزم ملی و بسیج عمومی قدم محکم ، مهم و مثبتی در این راستا برداریم.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 31 شهریور 1384 [15:49 ]
  > روش آموزش فیزیک در مدارس ایران
 

دارا

با سلام راههایی را شما پیشنهاد کردید اگر همه کارهای لازم نباشد بیشک برخی از آنها لازم است.

قانون طلایی اول

استادان ، فرهنگیان و دبیران و آموزگاران را به کمک فرا بخوانید تا نظراتشان را بدهند (مشارکت).

قانون طلایی دوم

نظرات باید جمع بندی شده و چکیدهء آن به شرکت کنندگان ابلاغ شود تا در آن تغییرات نهایی را بوجود آورند (خرد جمعی) و آن باید به وزارت مربوطه تسلیم شده تا آنها تصمیمات اجرایی را درباره‌اش بگیرند، اگر بحث آن به مجلس هم برود گمان نمیکنم که کسی با آن ضدیت کند (مگر عقب ماندگان).

قانون طلایی سوم

استادان و فرهنگیان باید فضاهای لازم برای ساختن آزمایشگاه‌ها , وسایل ایمنی از قبیل دوش , چشم شویه , وسایل اتفاء آتش , قفسه‌ها و لوازم اولیه برای آزمایشگاه را بسته به نوع آزمایشگاه بحث و درباره‌اش تبادل نظر کنند.

قانون طلایی چهارم

دولت هم باید بتواند با توجه به ضابطه‌های لازم آنرا به سازندگان و متخصصین داخلی سفارش دهد و کمبودهای آنرا هم از برون‌مرز تهیه کند.

قانون طلایی پنجم

ایجاد قسمتی در همین سایت برای اعانه کنندگان و اعانه دهندگان چه مالی و چه وسایل آموزشی ضروری بنظر میرسد.

این نهضت باید از جایی شروع شود اگر از بالا اینرا درک نمیکنند از پایینها که قابل درک است! sad

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  پنج شنبه 31 شهریور 1384 [16:04 ]
  > روش آموزش فیزیک در مدارس ایران
 

با سلام

دارا عزيز تلاش علمي ، طرحها و راهکارهای پیشنهادی شما و کلیه فعالیتهایتان در سایت قابل تقدیر هست.

ببخشید من پیام شما را فقط ویرایش دیکته‌ای و نمایشی میکنم.

امیدوارم سایر دوستانت را هم در ساخت و تولید محتوی علمی جذاب برای مردم عزیز ایران زمین دعوت نمایید.

به شخصه از تمام زحماتی که در این راستا میکشید تشکر میکنم.

تازه شما میتوانید یه گروه برون‌مرزی شوید و به فریاد ما جواب دهید.

بازم ممنون از مشارکت شما.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 02 مهر 1384 [05:09 ]
  > روش آموزش فیزیک در مدارس ایران
 

دارا

با تشکر از ویرایش شما و همچنین از حسن نظر و توجه شما آقای خادم

برای شروع این سایت را باید در مدارس تبلیغ کرد که راه آموزگاران و فرهنگیان به آن باز شود, تا نظراتشان را ابراز کنند, اینترنت امروز رسانه‌ای ایده آل برای این کار است, زیرا هموطنان ارجمند فرهنگی ما میتوانند در وقت خودشان با آسودگی و فارغ از هیچ نگرانی و در دورترین نقاط میهنمان نظراتشان را ابراز کنند, حتی اگر تمام نظراتشان در بر گیرندهء همه هدف ها نبود بعنوان تک موردی میشود از آن استفاده کرد.

باید راه فرهنگیان را به این سایت باز کرد. مردم از این نسل فرهنگی ما انتظار دارند و نسل ما نباید در این مورد کوتاهی کند تا پیش وجدان خود شرمنده نباشیم که کاری برای جوانان این آب و خاک انجام ندادیم. اگر این تصمیم گیری ها از این مراحل بگذرند , آنوقت میشود آنرا تسلیم مقامات آموزش و پرورش کرده و از آنها خواست تا برای هر آزمایشگاهی مدلی بسازند تا در نمایشگاهی مورد بررسی فرهنگیان کشور و مردم قرار بگیرد.

فارغ التحصیلان دانشکده های فنی و مدارس فنی کاندیدا های خوبی برای تربیت مربیان و متخصصین آزمایشگاه ها هستند که کار تهیه وسایل ,مالی ,سفارش ,آماده کردن آزمایشگاه در طی روز و نگهداری از وسایل برای گم و گور نشدن را بعهده بگیرند . بعضی از این آزمایشگاه ها ممکن است چند منظوره باشند ,روی هر آزمایش نباید گروه سه نفر بیشتر کار کنند و در حالی که مراحل آزمایش قدم به قدم پیش میرود دبیر کار عملی دانش آموز را زیر نظر میگیرد.

چاپ کتابچه های آزمایشگاهی با خلاصه‌ای از تئوری و نقطه چین در کتاب برای پر کردن جواب آزمایش همراه با واژه های علمی آن باید توسط متخصصین اینکار انجام شود.

سایتی باید تهیه شود که تا فرهنگیان بتوانند سوال ها و کمبود ها و ایرادات خود را با حفظ فضای خصوصی خود خالی از نگرانیها و برداشتها بر طرف کنند تا کمی امکانات آموزش جوانان را با وقفه روبرو نکند.

باید به معلمین و ارزش کار آنان همانند تمام مشاغل دیگر اجتماع احترام گذاشت و به حرفها و درد دلهایشان گوش کرد با این شیوه هاست که جوانان به علوم علاقمند میشوند و در یکی دو دهه میتوان پیشرفت تصاعدی کرد و فرهنگ و تکنولوژی را در جامعه نهادینه کرد.

برای شروع باید زیاد تر از معمول کوشید ولی پس از مدتی که چرخ کار ها شروع به چرخیدن کرد همه چیز در روال طبیعی خود خواهد افتاد. با این کار است که نیروی متخصص بهتری خواهیم داشت و تمام حرفه ها از آن بهره خواهند گرفت.

با درود و تشکر از شما به امید روزی که شاهد ایرانی مترقی و پیشرفته باشیم.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 02 مهر 1384 [05:09 ]
  > روش آموزش فیزیک در مدارس ایران
 

دارا


هنر بر تر از گوهر آمد پدید


برای دیدن پیام مخفی بالای این سطر و در کادر سفید دو بار کلیک کنید
  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  چهارشنبه 06 مهر 1384 [13:38 ]
  > بحث هفتگي 3: روش آموزش فیزیک در مدارس ایران
 


با سلام و خسته نباشید

ضمن تشکر از بحث بسیار جالب و مفید و نظرات ارزشمند همکاران محترم

با توجه به مشارکتی که در بحثهای هفتگی و انجمنها ملاحظه می‌فرمایید، به نظر می رسد برگزاری کارگاههای آموزشی قدم طلایی برای رسیدن به این اهداف باشد. چون با توجه به شرایط موجود ، امکانات ، دسترسی و ارتباط افراد و تبادل نظر همگانی این سایت بهترین مکان برای این منظور باشد. دانش آموزان ، فرهنگیان و ... محترم ، مشکلات ، نظرات ، نیازها ، پیشنهادات و راه کارهای عملی و آموزشی خود را مطرح کرده و با بحث و تبادل نظر به نتایج خوبی رسید، که خود این مشارکتها سند مهمی برای ارجاع به سازمانهای مربوطه بوده و ملاک نیز همین باشد. بسیاری از دانش آموزان و دبیران اصلا اطلاعی از این سایت نداشته و جالب اینجاست که خودشان خیلی خواهان و نیازمند چنین سایتی با محتوی و بار علمی بالا هستند.

آموزش فیزیک


یکی از مشکلات اساسی دانش آموزان و دانشجویان در کشور ما عدم آشنایی عملی و واقعی با مفاهیم و مطالبی است که در دروس نظری می آموزند. این مسأله اغلب باعث می شود که بین دنیای کتاب و درس و دنیای زندگی واقعی فاصله عمیقی وجود داشته باشد. مفاهیم اساسی فیزیک را باید به زبان ساده و از طریق مشاهده به افراد یاد داد. دانش آموزان حتی الامکان باید بدون استفاده از روابط ریاضی و فرمولهای کمی ، توصیف درستی برای مشاهدات داشته باشند. گذر از مرحله مصرف به مرحله تولید تکنولوژی و علم در گرو شکستن سد عظیمی است که بین زندگی روزمره و معارف نظری انباشته شده در ذهن افراد وجود دارد. این کار در گرو تحولی اساسی در نحوه آموزش علوم تجربی از مقطع ابتدایی تا مقاطع عالی است.

  امتیاز: 2.00