منو
 کاربر Online
576 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline پویا نجفی زنجانی 3 ستاره ها ارسال ها: 194   در :  یکشنبه 13 شهریور 1384 [09:58 ]
  عنصر ترموپایل چیست ؟
 

ترموپایل یک قطعه ی الکترونیکی میباشد که با عبور جریان الکتریکی از آن یک طرف آن تا دمای منهای 40 درجه خنک شده و طرف درگر آن به همین نسبت گرم می شود .
اگر بتوان حرارت قسمت گرم شونده ی آن را توسط هیت سینگ ( پره های آلمینیومی که برای پخش کردن حرارت یک سطح استفاده می شود) انتقال داد ، می توان از قسمت سرد آن برای پایین آوردن دمای یک سطح خاص استفاده کرد .
یکی از کاربرد های این قطعه در خنک کردن فرستنده های الکترونیکی لیزر می باشد . از آنجایی که این المان ( ترموپایل) کوچک و کم حجم بوده برای استفاده در فضا های کوچک که نیاز به بازده هی بالا می باشد مناسب است .
این قطعه به راحتی در بازار قطعات الکترونیکی واقع در جمهوری یافت می شود . می توانید آزمایشش کنید . بی نیاز از کمپروسور برای شتاب دادن گاز فرئون می توانید به دماهای خیلی پایین دست پیدا کنید تنها به یک باطری یا منبع تغذیه نیاز دارید.
در رابطه با ساختارش هم توضیح می دهم .

  امتیاز: 1.20     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  یکشنبه 13 شهریور 1384 [10:43 ]
  > عنصر ترموپایل چیست ؟
 

با سلام

مطالب جالبی بود. اگر ممکن هست عکسهایی هم را برایش تهیه کنید.
شما میتوانید از آیکونهای ویرایشی برای ارائه زیبای مطالب خود نیز استفاده نمایید.

با تشکر

  امتیاز: 1.20     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 13 شهریور 1384 [18:01 ]
  > عنصر ترموپایل چیست ؟
 

دارا
چیزی که ترجمه فارسی آن ترموپیل است همان خاصیت ترموالکتریک است که در انگلیسی به پلتیر ایفکت (اثر پلتیر ) شهرت دارد مطالب زیر چگونگی آنرا روشن میکند -
اگر یک سکه مسی و یک سکه نیکلی را جوش نقطه ای کنید بطوری که مقداری از فلز در فلز ادغام شود (توجه کنید که این چسباندن دوفلز نیست) این دو سکه را پس از سرد شدن کامل بین دوانگشت بگیرید و با فندکی زیر آنرا حرارت دهید خواهید دید اگر رطوبت نسبی هوا کمی بالا باشد طرف دیگر سکه خنک خواهد شد و حتی عرق کرده و قطرات آب روی آن شکل خواهد گرفت که علتش آن است که بمحض گرم شدن سکه زیرین حرارت از سکه بالایی ربوده میشود و بجایی میرود که درجه حرارتش به آن نزدیکتر است (درست شبیه ریختن آب بدون شکر و سرد روی چایی شیرین داغ که دیده اید مخلوط نمیشوند ) این خاصیت را اثر پلتیر مینامند(به کسر یا) - در ترموکوپل ها همین نیز اتفاق میافتد ولی چون سطحش کم است و شما روی خواص دیگر آن دقیق شده اید به خاصیت پلتیر توجهی ندارید !
حالا اگر خواستید از این خاصیت استفاده کرده و آنرا بطور عالی بسازید که وقتی یک طرفش را گرم کردید طرف دیگر آب روی آنرا منجمد کند باید شما دهها ترموکوپل را بین دوتیغه مثلا 5 سانتی متر مربع قرار دهید بطوری که همه به هم موازی شده باشند حال اگر برق 5 ولتی با شدت جریان کافی (مصرف برقش نسبتا زیاد است) را به آن وصل کنید و صبر کنید تا داغ شود طرف دیگرش باعث منجمد کردن آب خواهد شد و عکس آن هم صادق است باقرار دان یخ در روی دیگر آن شما میتوانید طرف دیگرش را داغ کنید-در آمریکا یخچالی برای داخل اتومبیل ساخته اند که روی این خاصیت کار میکند و گنجایش 6 بطری نوشابه را دارد و در شوروی سابق هم بخاری های منطقه سیبری برای مواقع قطع سوخت فسیلی از این خاصیت استفاده میکردند که کوچک و بسیار کارآیی (افیشنسی) خوبی داشت در آمریکا هر یک از این قطعات در خرده فروشی حدود بیست دلار است ولی اگر استفاده انبوه از آن شروع شود قیمتش پایین خواهد آمد - بخاری و دستگاه تهویه منزل که روی این خاصیت درست شده اکنون در بعضی خانه های آمریکا هست و پنج تا شش هزار دلار قیمت دارند -تکنولوژی زیاد پیچیده برای تولید لازم ندارد و برای کشور هایی مانند ایران بد نیست قسمت مهم آن فقط طراحی آلیاژ فلز بکار رفته در آن است که با آزمایش میتوان بازده آنرا به حداکثر رساند و آنرا ادامه داد. لینکهای زیر را ببینید.

{http://www.bullnet.co.uk/shops/test/images/peltier7.jpg}

بخاری و یخچال ترمو الکتریک

{http://www.allelectronics.com/cgi-bin/category.cgi?item=PJT-4}

{http://www.allelectronics.com/images/gold/full/PJT-4.jpg}

یخچال ترموالکتریک که سوکت فندک ماشینتان وصل میشود

{http://hert.en.ec21.com/GC00649279/Thermoelectric_cooler_and_warmer_(mini_fridge)series.html}

  امتیاز: 0.60     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline پویا نجفی زنجانی 3 ستاره ها ارسال ها: 194   در :  سه شنبه 15 شهریور 1384 [15:38 ]
  > عنصر ترموپایل چیست ؟
 

جناب دارا کار من را جلا دادند و مطلب را تکمیل کرده و لینک های جالبی قرار دادند .biggrin

  امتیاز: 1.20     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 16 شهریور 1384 [06:48 ]
  > عنصر ترموپایل چیست ؟
 

دارا
اختیار دارید آقای پویا با کاری که من از جنابعالی در مورد رادیو تلسکوپ دیدم اینها با آن قابل مقایسه نیست راستی چرا شما آن مطالب به آن خوبی را اینجا نمیگذارید تا خوانندگان ببینند - اگر این کارتان به ثبت رسیده و اشکال ازبین رفتن کارتان وجود ندارد باز شما میتوانید قسمت هایی را که فن آوری بکار رفته درآن را رو نمیکند بطور آبستره بیان کنید تا لااقل از لحاظ تئوری خوانندگان با آن آشنا شوند -شما لازم نیست تکنولوژی آنرا توضیح دهید . من یکی دو ساعت به کار شما امروز دقیق شدم و آنها را سر کار به مهندسین آمریکایی نشان دادم و کلی با هم بحث کردیم البته با اجازه شما یکی از آنها که مهندس فرم ور است و اوپراتور رادیو آماتور هم هست از آفیس من بیرون نمیرفت و ما ساعت یک و نیم بعدازظهر برای ناهار رفتیم . یکی دیگر از همکاران آمریکایی من قبلا مهندس مایکروویو بود و برای تلویزیون دولتی کار میکرد و ده سال هم برای شرکتی کار کرده که کارشان ساختن کاتد ری تیوب برای ارتش آمریکا بود خودش ارتشی نیست ولی دولت فدرال خریدار تمام تولید کارخانه شان بود و مرا هم برای آشنایی با کارش به آنجا برد کاتد ری تیوب یک اینچی که بر روی موشک قرار میگیرد تا بزرگتر هاش را در آنجا شما میتوانستید ببینید . خلاصه جای شما خالی بود این مهندس اگر محل کار را ترک نکنی تا نیمه شب در آنجا با شما گفتگوی کار های فنی میکند , خیلی اتفاق میافتد که ما در آنجا شب ساعت هشت از سر کار بیرون میاییم .

  امتیاز: 1.20