منو
 کاربر Online
871 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline بابک خسروشاهی 3 ستاره ها ارسال ها: 473   در :  سه شنبه 08 شهریور 1384 [07:18 ]
  سد سیوند
 

سلام

آیا صحت دارد که در صورت آبگیری سد «سیوند» فارس دو سایت جهانی تاریخی پاسارگاد و پرسپولیس و آرامگاه کوروش به زیر آب می رود؟


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline محمد رضا قدوسی 3 ستاره ها ارسال ها: 916   در :  یکشنبه 13 شهریور 1384 [21:04 ]
  >سد سیوند
 

با سلام

من بطور كلي مي دانم كه
يك سدي را در حال ساخت هستند كه
اگر آب گيري شود ،‌ بخش هايي از بقاياي تمدن عيلام ، اگر درست يادم باشد ، به زير آب مي رود .

اما
ظاهرا مسؤولان وقت سازمان ميراث فرهنگي يك هماهنگي كرده اند كه
اولا آب گيري سد به تعويق بيافتند و
ثانيا چند گروه ايراني و خارجي مشغول حفاري و تحقيق هستند .

اما
ظاهرا موضوع به اين سايت ها مربوط نمي شود .


  امتیاز: 0.80     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 15 خرداد 1385 [11:00 ]
  سد سیوند....مروری بر آنچه گذشت
 

فکر میکنم مطلب زیر از خبرگزاری ایلنا باشد البته متاسفانه لینک مطلب را ندارم

امیدوارم قضیه به این حادی نباشد اما از هر چه بگذریم میبینیم که کسانیی که بر مسند میراث فرهنگی نشسته اند علاقه ای به این آثار ندارند این صندلی فقط برایشان سکوی پرتابیست به پستهای بالاتر چه خوب بود کسی مسئول میراث فرهنگی و موزهای ایران بود که حداقل به این آثار علاقه میداشت یکسری از بهترین آثار باستانی ما در لندن است و نیم دیگر قرار است برود زیر آب متاسفانه سازمانهای غیر دولتی هم بقدری تضعیف شده اند که کاری از آنان بر نمی آید . شرم بیشتر اینکه خبرگزاری میراث فرهنگی اکنون در این مورد سکوت اختیار کرده است.

در صورت پایان ساخت سد «سیوند» فارس دو سایت جهانی–تاریخی پاسارگاد و پرسپولیس به زیر آب می رود -
سایت “ایران ما”/آرش سیگارچی – خبر کوتاه اما سخت تکاندهنده است. در روزهای اخیر برخی از کاربران اینترنتی با نگرانی پیامی را رد و بدل می کنند که حکایت دارد چنانچه کار سد «سیوند» در استان فارس - که در آستانه آبگیری است- پایان یابد برای همیشه آرامگاه کورش کبیر ، پادشاه قدرتمند هخامنشی نابود می شود. این خبر را یک منبع مطلع در سازمان میراث فرهنگی نیز اعلام کرده است.

با آبگیری این سد تعدادی از محوطه های باستانی کشف شده و کشف نشده در آب غرق شده و می شوند. این سد در منطقه ی تنگه ی بلاغی و در فاصله ی ۸ کیلومتری پاسارگاد قرار دارد و محل عبور جاده ی شاهی می باشد. در عین حال کارشناسان معتقدند اگر این سد آبگیری کند به غیر از پاسارگاد رطوبت منطقه بر پرسپولیس نیز آسیب می رساند.

در این میان برخی معتقدند آبگیری سد سیوند تا پایان سال جاری علاوه بر نابود کردن تاریخ دو هزار ساله ایران, حیثیت جهانی ایران را نیز در معرض خطر قرار می ‏دهد. پس از گذشت بیش از دو هزار سال هنوز سیستم‌‏های اقتصادی و اجتماعی سنتی مانند گروه‌‏های عشایر در این منطقه حضور دارند و به علت بکر بودن این تنگه و وجود شواهدی که هنوز از گذشته‌‏های دور باقی مانده، می ‏توان تاریخ را تجسم کرد.

شاید بتوان گفت کمتر جایی در کشور وجود دارد که به این شکل تداوم زندگی را می‌‏توان به عینه در آن مشاهده کرد و به این دلیل تنگ بلاغی یکی از اماکن استثنایی کشور محسوب می‌‏شود.

این تنگه اولین جایی است که می‌‏توان در مورد خصوصیات و نحوه زندگی مردم دوره هخامنشی اطلاعاتی به دست آورد که در صورت توسعه کاووش‌‏ها و مطالعات در این منطقه می‌‏توان اطلاعات فراوانی در خصوص مردم هخامنشی کسب کرد.
براساس نظر باستان‌‏شناسان و گیاه‌‏شناسان، به علت بکر بودن تنگ بلاغی ، گیاهانی در این منطقه وجود دارد که در صورت انجام مطالعات کامل بر روی آنها می‌‏توان به نوع گل‌‏ها، درختان و پوشش گیاهی که در باغ‌‏های پاسارگاد در زمان کوروش و داریوش وجود داشته، پی‌ ‏برد.

آغاز ساخت سد

بر اساس شواهد با آبگیری سد سیوند تنگه «بلاغی» به طور کامل به زیر آب خواهد رفت. این سد در 100 کیلومتری شمال شیراز، 50 کیلومتری تخت‌‏ جمشید احداث شده است.
با وجود تمام اهمیتی که این منطقه از نظر تاریخی و فرهنگی برای کشور دارد ، ساخت سد سیوند در دستور کار قرار گرفت. کار ساخت این سد از سال ۱۳۷۱ و در زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی و بدون هماهنگی با سازمان میراث فرهنگی آغاز شد .
نام این سد جدید سیوند(سیبویه) است که در شمال شهر مرودشت (استان فارس) بر روی رودخانه سیوند به روش خاکی احداث خواهد شد.
این سد که کار احداث ان از سال 1371 آغاز شد تاجی به طول 620 متر و ارتفاعی حدود 60 متر خواهد داشت که در ثانیه 5600متر مکعب آب از سرریز آن تخلیه می شود. گنجایش گنجایش کل مخزن 255 میلیون متر مکعب اعلام شده که در پشت سد فضایی معادل12000 هکتار را تحت پوشش آب خواهد برد.

وحشت جهانیان

در شرایطی که فضای سیاسی پیش و پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران همه چیز را تحت تاثیر قرار داده است بسیاری از نهادهای جهانی نست به این موضوع واکنش نشان داده اند. در این مورد روزنامه‌ی انگلیسی گاردین نوشت:« در حالی که بخش‌هایی از بیش از یکصد مرکز باستانی ایران ازجمله بنای پاسارگارد، شهری که از سوی کوروش کبیر ساخته شده است، طی دو سال آتی توسط سیلاب‌های پشت سدها ویران می‌شوند، سازمان ملل از دانشمندان بین‌المللی خواسته است تا آنجا که می‌توانند بر تلاش خود برای ثبت مراکز باستانی ایران بیفزایند. در اثر ساخت یک سد در تنگه‌ی بلاقی، جاده‌ی باشکوه ایران باستان که از تخت جمشید تا پاسارگاد امتداد دارد، ویران خواهد شد. سرعت ساخت این سدها و میزان خرابی‌ای که به بار خواهند آورد، دانشمندان و اعضای سازمان ملل را شک‌زده کرده است.»
این روزنامه یادآور شده است:«باستان شناسان ایرانی در این تنگه ۱۲۹ مرکز باستانی را معین کرده‌اند که شامل کشفیات متعلق به دوران پیش از تاریخ تا آثار به‌جا مانده از دوران سلطنت قاجارها است که در سال ۱۹۲۵ منقرض شده‌اند. وسعت این جاده‌ی سنگ فرش قبلا کشف شده است؛ اما غارها، مسیرهای باستانی، تپه‌های ویژه‌ی دفن مرده‌ها، کانال‌ها و سایر مراکزی که تاکنون کشف نشده‌اند نیز در این سیل از بین خواهند رفت. این در حالی است که تاریخ نشان می‌دهد یک مسیر زیرزمینی نیز ویژه عبور پادشاه وجود داشته است که هنوز کشف نشده است. »

همچنین یونسکو در این باره اعلام کرده است:« امیدوار است کاخ‌ها، باغ‌ها و معبد پایه گذار دوران سلطنتی هخامنشیان در مرکز باستانی پاسارگاد احیا شود. شهر مذکور که سال گذشته در لیست میراث فرهنگی جهانی یونسکو قرار گرفت، کمتر از سه مایل تا انتهای این تنگه فاصله دارد. این مرکز امروزه از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چرا که عده‌ای معتقدند مرکز مذکور پایتخت اولین امپراتور آسیایی بوده است که به گوناگونی فرهنگی مردمش احترام می‌گذارده است.

یونسکو و ایران از باستان شناسان بین‌المللی خواسته‌اند، برای نجات این مرکز وارد عمل شوند.
طبق این درخواست انتظار می‌رود تا ماه آینده هشت تیم از باستان شناسان ایرانی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیا، ژاپنی، لهستانی و سایر ملیت‌ها در ایران گردهم آیند.

در حال حاضر ، یک تیم از باستان شناسان ایرانی و ایتالیایی به سر پرستی علیرضا عسگری برای نجات این مناطق تلاش می کنند آن ها تاکنون توانسته اند در این منطقه چندین محوطه ی باستانی کشف نشده پیدا کنند و در تلاشند تا این مناطق را از غرق شدن نجات دهند . طبق گفته ی این کارشناسان برای نجات پاسارگاد و دیگر مناطق حد اقل ۴ سال فرصت نیاز است . این در حالی است که این سد به احتمال زیاد سال آینده آبگیری خواهد کرد.

درخواست تعویق آبگیری سد

در روز گذشته ، مدیر بنیاد پژوهشی پارس پاسارگاد با اشاره به وضعیت بغرنج این سد در صورت ابگیری گفت:« تا قبل از این که آبگیری سد سیوند آغاز شود ، کلیه تلاش مان را برای انجام کارهای باستان‌‏شناسی و جمع‌‏آوری اطلاعات از این منطقه انجام خواهیم داد و در صورتی که نتوانیم تا قبل از شروع آبگیری اطلاعات کافی را جمع‌‏آوری کنیم ، قطعاً به مراجع رسمی متذکر می‌‏شویم و درخواست تعویق آبگیری سد را ارایه خواهیم کرد.»

محمد حسن طالبیان افزود:« به منظور آغاز عملیات کاووش و جمع‌‏آوری اطلاعات از نحوه زندگی مردم هخامنش ، سال گذشته اقدام به عکس ‏برداری هوایی, تهیه نقشه و فراخوان بین‌‏المللی کردیم و از اسفندماه 83 با حضور 7 گروه بین‌‏المللی خارجی و داخلی شامل موسسه باستان‌‏شناسی دانشگاه تهران, هیات باستان‌‏شناسی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و بنیاد پژوهشی پارس پاسارگاد, دو تیم از کشور آلمان و تیم‌‏هایی از لهستان, ایتالیا, ژاپن و فرانسه عملیات کاووش آغاز شد.»

طالبیان با اشاره به این که فصل دوم کاووش‌‏های باستان‌‏شناسی تنگ بلاغی 15 روز دیگر آغاز خواهد شد, تصریح‌‏کرد: «به محض این که فصل دوم کاووش‌‏ها به اتمام برسد ، رسماً گزارش مفصلی از اطلاعات مربوط به وضعیت تنگه و ارزش‌‏های تاریخی و فرهنگی آن به دولت اعلام خواهیم کرد, تا آگاه شوند با آبگیری سد سیوند چه چیزی را از دست خواهند داد و چه چیزی را به دست خواهند آورد و آنگاه انتخاب را به عهده خود مردم ایران خواهیم گذاشت. »

تعویق فقط تا سال 2006

در شرایط فعلی بسیاری از فعالان در مورد تلاش کرده اند تا دولت را متوجه کنند که اگر این سد شروع به آبگیری کند چه اطلاعاتی مربوط به گذشته به زیر آب می رود . قرار بود این سد فروردین ماه افتتاح شود؛ اما وزارت انرژی افتتاح آن را تا اوایل سال ۲۰۰۶ به تاخیر انداخته است تا باستان شناسان وقت بیشتری برای بررسی این مرکز داشته باشند. این مراکز گنجینه‌ی باارزشی از اطلاعات مربوط به گذشته‌ی ایران را در بطن خود دارند.

  • * *

اگر تا دیروز عمده تلاش فعالان ایرانی برای اثبات این موضوع به جهانیان بود که خلیج فارس همواره خلیج فارس بوده و خواهد بود امروز در داخل کشور عدم وجود تدبیر در بعضی حوزه ها و از جمله حوزه های عمرانی موجب شده تا بار دیگر شخصیت و هویت ایرانی در آستانه تعرض قرار بگیرد .امری مذموم که با سکوت فرزندان ایران مواجه نخواهد شد.

مرعشی، رییس قبلی سازمان میراث فرهنگی:
نمی‌‏توان سدسازی که لازمه تمدن امروز و فردای ایران است را فدای وجود و حفظ آثار تاریخی و باستانی کرد
سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هیچ‌‏گونه مخالفتی با احداث سد سیوند در تنگ بلاغی نداشته و از آبگیری سد جلوگیری نخواهد کرد.
سید حسین مرعشی، رییس سابق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری, درگفت ‌‏و گو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به ساخت و آب‌‏گیری سد سیوند که موجب نابودی تنگ بلاغی که به یادگار مانده از دوران هخامنش بوده و حافظ بخشی از تاریخ و فرهنگ ایران باستان است، گفت: کلیه دره‌‏های ایران محل زندگی مردم قدیم و دوره‌‏هایی است که آثار تمدن قدیم در آنها وجود دارد.
وی، در ادامه افزود: تمدن در ایران 9 هزار سال جریان داشته و همواره در محل‌‏های زیستی ثابت بوده‌‏اند و این نشان می‌‏دهد تمدن‌‏های جدید بر روی تمدن‌‏های قدیمی بنا می‌‏شدند.
مرعشی, در پاسخ به این که ساخت سد سیوند قسمت اعظمی از تمدن ایرانی را از بین خواهد برد، اظهارداشت: نمی‌‏توان سدسازی که لازمه تمدن امروز و فردای ایران است را فدای وجود و حفظ آثار تاریخی و باستانی کرد.
وی، در خصوص وظیفه دولت در حفظ میراث باستانی کشور و ممانعت از تخریب آنها ، تصریح‌‏کرد: براساس مصوبه هیات دولت، همه دستگاه‌‏ها زمانی که در منطقه‌‏ای مطالعات فنی، اقتصادی و محیطی انجام می‌‏دهند، موظفند مستندسازی آثار تاریخی واقع در حوزه طرح‌‏های عمرانی را نیز انجام دهند.
مرعشی، افزود: در حال حاضر، 9 اکیپ از باستان‌‏شناسان خارجی و 2 اکیپ از باستان شناسان داخل مشغول عملیات نجات بخشی در منطقه تنگ بلاغی هستند.
وی، تاکیدکرد: بنابر برنامه‌‏ریزی‌‏های صورت گرفته توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ، سعی خواهد شد هم زمان با آماده شدن سد سیوند برای آبگیری، کلیه اشیا تاریخی از تنگ بلاغی خارج و عملیات نجات بخشی به اتمام برسد.
رییس سابق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، در خصوص فعالیت سازمان برای جلوگیری از ساخت سد، گفت: سازمان میراث فرهنگی از ابتدا با احداث سد سیوند هیچ‌‏گونه مخالفتی نداشته و از آبگیری سد جلوگیری به عمل نخواهد آورد.

کانون مدافعان حقوق بشر از مجریان سد سیوند شکایت می‌‏کند

کانون مدافعان حقوق بشر از مجریان طرح آبگیری سد سیوند به عنوان مخربان میراث فرهنگی ایران اعلام شکایت می‌‏کند.
به گزارش خبرنگار “ایلنا”، اعضا شورای مرکزی کانون مدافعان حقوق بشر در جلسه امروز، دوشنبه، مصوب کرده‌‏اند که در اولین فرصت شکایتی را از مجریان طرح آبگیری سد سیوند به عنوان مخربان میراث فرهنگی ایران به مراجع قضایی تقدیم کنند.
سد سیوند در 100 کیلومتری شمال شهر شیراز و 50 کیلومتری تخت جمشید در شهرستان پاسارگاد احداث شده است و به گفته کارشناسان میراث فرهنگی با آبگیری این سد در پایان سال جاری، تنگه بلاغی از بین می‌‏رود. این تنگه اولین مکان شناسایی خصوصیات و نحوه زندگی مردم در دوره هخامنشیان و انواع گیاهان و درختان زمان کوروش و داریوش است که با آبگیری سد بخشی از میراث فرهنگی ایران از بین می‌‏رود

این هم از بی بی سی است

مهمترین خطری که تنگه بلاغی را تهدید می کند ساخت سد سیوند در نزدیکی این تنگه است که قرار است در سال آینده به بهره برداری برسد که در این صورت بخش اعظمی از این تنگه زیر آب خواهد رفت.

به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی در صورت ساخت این سد، 84 محوطه باستانی از جمله تپه های باستانی پیش از میلاد، کوره های ذوب فلز، غار و سکونت گاه های پیش از میلاد، گورهای سنگی مربوط به دوران فرمانروایان فارس، دو قبرستان دسته جمعی مربوط به دوران اشکانی و بیش از 7 کیلومتر مرز سنگی مربوط به دوران اشکانی به زیر آب خواهد رفت.

بنا به همین گزارش ساخت سد سیوند از سال 1371 در تنگه بلاغی روی رودخانه پلوار و بدون هیچ استعلامی از سازمان میراث فرهنگی شروع شده است. فاصله دهانه اصلی سد تا آثار و سازه های اصلی محوطه پاسارگاد نزدیک به 17 کیلومتر و فاصله خط پایان آبگیری دریاچه تا سازه های اصلی و آرامگاه کوروش حدود 9 کیلومتر است.

همچنین در صورت راه اندازی این سد، بر اثر رطوبت ناشی از آبی که در پشت سد جمع خواهد شد به آرامگاه کورش در پاسارگاد و کاخ اصلی لطمه هائی به این اثر باستانی وارد می شود.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline محمد رضا قدوسی 3 ستاره ها ارسال ها: 916   در :  یکشنبه 01 مرداد 1385 [04:48 ]
  عادت به مسامحه کردن و تنبلی !
 

با سلام

یک سؤال جدی ، آیا باید حتما یک سد بسازند تا ما یادمان بیافتد که
هیچ جای کشورمان را بصورت جدی کاوش نکرده ایم ؟؟؟

چرا این همه گروه های باستان شناس خارجی ، برای بخش های دیگر کشورمان به خدمت نگرفته ایم ؟؟؟؟

اروپایی ها یک سری غارهای پیش از تاریخ دارند که
برای پیدا کردنش وجب به وجب کشورهایشان را می گردند و گشته اند .

حتی ساحل فرانسه ، در عمق آب ، یک غار را یافته اند و غواص فرستاده اند داخل آن غار زیر دریایی و کشفیات مهمی انجام شده .

واقعا ما چرا این قدر خوابیم ؟؟؟؟

  امتیاز: 0.00