منو
 کاربر Online
1440 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  یکشنبه 06 شهریور 1384 [07:55 ]
  انتقال یافته از فیزیک : سرعت گردش ما به دور خورشید
 


در نیمی از کره زمین که شب است مردم سریعتر از نیمی که روز است به دور خورشید می‌گردند.

به دلیل هم جهت بودن چرخش زمین به دور محورش با جهت حرکت انتقالی آن به دور خورشید می‌باشد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline بابک خسروشاهی 3 ستاره ها ارسال ها: 473   در :  یکشنبه 06 شهریور 1384 [08:12 ]
  >سرعت گردش ما به دور خورشید
 

سلام

نکته بسیار جالب بود. اگر امکان داره با عکس توضیح دهید.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 06 شهریور 1384 [14:20 ]
  > سرعت گردش ما به دور خورشید
 

سلام -دارا

سرعت حرکت وضعی:

سرعت گردش زمین به دور خود(حرکت وضعی) 462 متر بر ثانیه یا 1662 کیلومتر در ساعت است این سرعت در خط استوا است نه نقاط دیگر. در نقاط دیگر تند تر است اگر خواستید سرعت زمین در هر نقطه ای از کره زمین و از جمله میهنمان ایران را پیدا کنید کافی است کسینوس درجه عرض جغرافیایی مثلا تهران را در سرعت زمین در خط استوا یا 462متر بر ثانیه ضرب کنید .

هواپیما های جت سرعتشان حدود 1200 کیلو متر در ساعت است اگر این هواپیما روی خط استوا سرعتی برابر 1662 کیلو متر در ساعت داشت و محدودیتی برای حرکتش از قبیل کمبود سوخت , مدت زمان پرواز و غیره نبود اگر در روز بود در همان روز میماند و اگر در شب قرار داشت در شب باقی میماند.

سرعت حرکت انتقالی:

مداری که زمین در روی آن حرکت انتقالی انجام میدهد 940 میلیون کیلومتر است که با محاسبه سال و روز و ساعت و دقیقه و ثانیه بما عددی برابر 29 کیلو متر در ثانیه را میدهد .

خود زمین با خورشید و سیارات دیگر دستگاه خورشیدی (منظومه شمسی که تحفهء عرب هاست ) در مرکز کهکشان حرکتی دیگر دارند و به دور خود میگردند خورشید نسبت به ما ثابت است ولی در کهکشان ما ثابت نیست .

اینها را به خاطر بسپارید.

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 07 شهریور 1384 [05:38 ]
  > سرعت گردش ما به دور خورشید
 

سلام -دارا

آقای مدیر لطفا این انیمیشن را در صفحه بگذارید:

این انیمیشن هر دو حرکت وضعی و انتقالی را نشان میدهد.img/daneshnameh_up/8/8f/Revolution.gif

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دارا 3 ستاره ها ارسال ها: 140   در :  دوشنبه 07 شهریور 1384 [05:38 ]
  > سرعت گردش ما به دور خورشید
 در ضمن آقای آقا پور به باور من این سرعت(وضعی) با آن سرعت(انتقالی) جمع کردنی نیست -برایتان مثالی میزنم تا آنرا تجسم کنید.

اتوبوسی در جاده با سرعت 90 کیلو متر در حرکت است و مگسی داخل اتوبوس با سرعت دو متر در ثانیه از عقب اتوبوس به جلو آن میپرد 2 متر بر ثانیه میشود تقریبا 7 کیلو متر در ساعت اگر خرده هایش را نادیده بگیرید! که این سرعت مگس است, هر چند تحمل پروازی بدین درازی را نداشته باشد -
حال آیا این درست است که بگوییم مگس با سرعت 7 بعلاوهء 90 کیلومتر سرعت اتوبوس که میشود 97 کیلو متر در ساعت حرکت میکرده است ؟میبینید که این درست نیست و همان 7 کیلو متر در ساعت سرعت برای جناب مگس باید بکار برود - شما چه فکر میکنید ؟

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 08 شهریور 1384 [12:34 ]
  > سرعت گردش ما به دور خورشید
 

باسلام آقای خسرو شاهی

واژه فارسی برای کسینوس و سینوس را نباید انتظار داشت که قابل درک برای عامه باشد ولی اگر واژه های زیر را که ساخته ام اگر جا بیفتد برای جوان دانشپژوه ایرانی درکش کمتر از سینوس و کسینوس نیست .

1-در هر سه گوش راستگوشه برهان های زیر بر قرار است:این واژه های فارسی آن است:

سینوس= پایه بر وتر
کسینوس=بنیان بر وتر
تانژانت=پایه بر بنان
کتانژانت=بنیان بر پایه


که در سه گوش راستگوشه پایه یا ارتفاع(ضلع مقابل) است و بنیان یا قاعده(ضلع مجاور) -اگر قابل پسند بود به مسئولین سایت هم آنرا اطلاع دهید تا از آن استفاده کنند.
  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 08 شهریور 1384 [12:47 ]
  > سرعت گردش ما به دور خورشید
 

اینکه زمین هر چه عرض جرافیایش بیشتر میشود حرکتش تند تر است کمی اشتباه بر انگیز است :مثل اینست که بگوییم تکه ای از
زمین تند تر از تکه دیگر حرکت میکند پس باید از زمین مجاور جلو بزند .مثال زیر آنرا روشن میکند :
میله ای را در نظر بگیرید که به فواصل نیم متری طناب های یک متری و دو متری و سه متری به آن بسته اید و گلوله های فلزی در انتهای طناب وصل کرده اید بطوریکه کوچک و بزرگی آنان وزن هر سه طناب را مساوی کند بعبارت دیگر گلوله طناب بلند تر وزن کمتری داشته باشد و بر عکس.
حال این میله را در روی موتوری که آنرا به صورت قائم میگرداند تجسم کنید -سرعت موتور را افزایش دهید تا طناب ها بطور افقی در هوا قرار بگیرد در این حالت فاصلهء متر بر ثانیه ای را که هر طناب طی میکند با هم اختلاف دارند ولی همه با هم میگردند -رابطه کسینوس اینجاست که دخالت پیدا میکند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دارا 3 ستاره ها ارسال ها: 140   در :  سه شنبه 08 شهریور 1384 [12:47 ]
  > سرعت گردش ما به دور خورشید
 

من دارا هستم

آقای خسرو شاهی هیچ نوشته ای به نام من پست نمیشود تا میایم مطلبم را تایپ کنم از انجمن خود بخود لاگ آوت میشوم . مطبی سینوس و کسینوس را چند دقیقه پیش پست کردم.میبینید که نام مرا روی آن نگذاشت.

  امتیاز: 0.00