منو
 کاربر Online
398 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 06 شهریور 1384 [04:15 ]
  فرستندهء رادیویی بسازید
 


با سلام - دارا

دستگاه فرستنده FM یکی از داغترین مدارهای الکترونیکی است که هر کسی که اندکی به الکترونیک آشنا باشد عاشق این وسیله میشود موج FM فرکانس های زیادی دارد ولی آنچه در اینجا مقصود ماست فرکانس FM در رادیوی معمولی است که هر روز در رادیوی ماشینتان به آن گوش میکنید رادیو های آمریکا از 86 مگاهرتز شروع شده و به 108 مگاهرتز خاتمه پیدا میکند و بعد از آن گیرنده های دیگری دارد که مربوط به گزارش هوا و نزدیکترین مکالمات برج کنترل فرودگاه است که قابل شنیدن است , ولی ما با دومی فعلا کاری نداریم و همان اولی است که گفتم داغ است.

این دستگاه در ایران طوری باید تنظیم شود که آنرا از رادیوی FM خانه تان بتوانید بشنوید و چون رادیوهای ایران باندشان با آمریکا فرق دارد یک نقطه اشغال نشده و بدون گفتگو روی آن پیدا کنید و فرستنده تان را آنقدر با یک پیچ گوشتی پلاستیکی یا سرامیکی که برای این کار درست شده تنظیم کنید تا صدای خود یا دوستتان را که دارد به شما کمک میکند را بشنوید! اگر این پیچ گوشتی را گیر نیاوردید یکی از قلم نی تحریر بسازید و هر موقع نوکش خراب شد دوباره نوکش را تازه کنید.

  • اول مطمئن شوید که نوع یک واتی آن در ایران غیر قانونی نیست اگر بود مراحل تقویتی آنرا میتوانید آنقدر کم کنید تا قانونی باشد و به دردسر نیفتید زیرا از این وسیله میشود استفاده های نادرست کرد که خدای نکرده شما دچار زحمت نشوید فرستنده های پیوند شده به این صفحه یکیشان یک واتی است که در شرایط خوب و عدم وجود ساختمان های بلند و فلزی در زمین باز بیش از یک مایل یا 1600 متر برد دارد و با آنتن بلند تر میتواند تا مسافتی بیشتر برود.

  • از سخن پراکنی بیهوده صرف نظر کنید و فقط از آن برای آموزش و یادگیری استفاده کنید .در فرکانس های بالا ساختن مدار قدری تجربه میخواهد و تمام قطعات هر نوسان کننده را باید نزدیک به هم قرار داد تا از خازنی شدن نخواسته جلوگیری شود.

  • اگر شما دقت کنید که یک یا دو پیکو فاراد میتواند فرکانس 100 مگاهرتز را به 110 یا 120 مگا هرتز برساند آنوقت نمیخواهید خازن سرگردان در مدار شما را به زحمت بیندازد . این قطعات خیلی حساسند و با لمس سیم پیچ کوچک 5 دوری عمل مخابره میتواند متوقف شود تا شما انگشتتان را از روی آن بردارید.

چون حاصل کار تقویت یک نوسان کننده چند دسی بل بیشتر نیست , دو یا چند مرحله تقویت لازم است تا تقویت هر مرحله به مرحله دیگر اضافه شده تا فرستنده را دارای قدرت کند و قدرت فرستنده به WAtt آن یا شدت جریانی که از مدار میگذرد بستگی دارد و شما نمیتوانید شدت جریان را خود بخود افزایش دهید مگر اینکه طراحی آنرا تغییر دهید.

هر فرستنده هم یک نوسان کننده برای تولید فرکانس حامل دارد تا شما با تقویت صدای خود آنرا مادوله کنید -دستگاه گیرنده (رادیو)بعد این سیگنال را گرفته و فرکانس حامل را از سیگنال مادوله کننده جدا کرده و آنرا تبدیل به صدا و یا چیز دیگری مثل خاموش روشن کردن کلیدی یا چراغی یا دایود نوری خواهد کرد ولی اینجا آنچه که مد نظر ماست فرستادن صداست - این راکه خوب یاد گرفتید فرستنده های زیر را میتوانید بسازید . ولی در هر یک نکاتی هست که تازه است و باید آنها را فراگرفت.
  1. Very high frequency -VHF transmitter یا (فرستنده VHF)
  2. Ultra high frequency -UHF transmitter یا (فرستنده UHF)
  3. Video -video transmitter یا (فرستنده ویدئو)-
  4. Microwave frequency -Microwave transmitter یا (فرستنده ماکروویو)

برای اینکه این کادر طولانی نشود و من نوشته‌ام را از دست ندهم وقتی این کادر پست شد و توسط مدیر انجمن روی سایت گذاشته شد بقیه اش را ادامه خواهم داد.
فرستنده بدون قسمت صدا:

{http://www.pulsarfm.nl/5traps1w.htm}


فرستنده بدون قسمت صدا 100 میلی واتی
{http://www.pulsarfm.nl/fet100mw.htm}


آسانترین فرستنده برای ساختن:
{http://www.pira.cz/entx1.htm}  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دارا 3 ستاره ها ارسال ها: 140   در :  دوشنبه 07 شهریور 1384 [04:38 ]
  > فرستندهء رادیویی بسازید
 

با سلام -دارا
در سایت زیر یک سایت ایرانی را دیدم که دستگاه فرستنده ای به قدرت یک وات دارد اینرا هم ببینید :

http://www.mashhadkit.com/

من هر موقع مطلبی پست کرده ام بعد از پست متوجه شدم که لاگ آوت شده بودم و نوشته به نام من پست نشد این چه گونه شیوه ایست که اول وارد میشوید بعد از چند دقیقه تایپ کردن سایت شما را بیرون میکند - شاید بد نباشد برای این کاری بکنید -لاگ این کردن بینهایت که برایتان خرجی ندارد - در ضمن ده بار باید امتحان کنی تا بتوانی وارد شوی لطفا این حرفها را هم سانسور نکنید .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دارا 3 ستاره ها ارسال ها: 140   در :  دوشنبه 07 شهریور 1384 [04:38 ]
  > فرستندهء رادیویی بسازید
 

منتظر هستم تا وقتش برسد تا مدار ها را برایتان پست کنم - با وضع فعلی عملی نیست و خیلی تفصیل دارد و پیام هایم پس و پیش میشوند و ارتباط گفتار قطع میشود -یا باید صبر کنم تا نتیجه پستم را ببینم - اینها همه محدودیت ایجاد میکند - منتظر بمانید تا موقع آن برسد . عکس و مدار و همه چیز باید در یک صفحه باشد -لینک کردن برای یکی دو روز خوب است بعد که جای لینک ها عوض شد مطالب دیگر در دسترس نیست و خواننده گیج میشود که این چه لینکی است که کار نمیکند . کار ها را باید تا آنجا که میشود برای جوان دانش آموز آسان کرد تا باری بر یاد گیری او اضافه نشود .

  امتیاز: 0.00