منو
 کاربر Online
911 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فاطمه رحمانی 3 ستاره ها ارسال ها: 55   در :  پنج شنبه 03 شهریور 1384 [12:04 ]
  كشاورزي
 

آیا می‌دانید چرا هنگام روز (وسط ظهر) نباید روی گیاهان آب ریخت و آنها را آبیاری کرد؟


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  شنبه 05 شهریور 1384 [03:43 ]
  Re: كشاورزي
 

آبیاری بی‌موقع در اواسط روز گرم مثل روزهای تابستان و آب پاشی روی برگها باعث مرطوب شدن اتمسفر اطراف گیاه می‌شود و روزنه‌های هوایی برگها باز می‌شوند. تعرق آغاز می‌شود درحالیکه جذب مواد توسط ریشه از خاک صورت نمی‌گیرد.

علاوه بر خشک شدن گیاه در این مواقع ، آب پاشی بی‌موقع بر روی برگها موجب تجمع نور خورشید در روی قطرات آب شده و منجر به سوختن برگهای گیاهان می‌شود.
  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 05 شهریور 1384 [03:54 ]
  Re: كشاورزي
 

با سلام - دارا

اینرا سال هاست ما میشنویم ولی آیا درست است یا نه نیاز به بحث دارد ,افرادی همیشه گفته های منتقل شده از پیشینیان را کلام آخر میدانند و با همان تا پایان عمر زندگی میکنند و عده ای دیگر هم خود تجربه میکنند تا صحت و سقم آنرا کشف کنند.

ممکن است چنین چیزی در مورد چند گیاه صادق باشد که در باره انهم هر چه فکر کردم نتوانستم گیاهی را پیدا کنم که اثر منفی قابل توجه بر روی آنرا دیده باشم .از طرفی چنین تصوری در باره تمام گیاهان به باور من صادق نیست و دیده ام که در گرمای طاقت فرسای میان روز تابستان آب دادن گیاه و حتی پاشیدن آب به روی آن گیاه برای چند دقیقه گیاه را از حالت پلاسیدگی در آورده است , گیاه رز یا گل سرخ را در نظر بگیرید که نیاز زیادی به آفتاب دارد ولی به گرما ی زیاد احتیاج ندارد و دو ماه گرم تابستان را در حال سکون میگذراند تا هوا خنک تر شود آنوقت میبینید که گیاه فعال میشود ولی فعالیتش در هوای مناسب بهار بیشتر است.

در صورتی که گیاه گوجه فرنگی, بادمجان یا فلفل هم به آفتاب زیاد هم به گرما علاقمندند همین گیاه را اگر در جایی بکارید که خرما رشد میکند اگر آنرا در جای نسبتا خنک تری نکارید همین ها هم استرس پیدا میکنند.
گیاه حرا میان آب شور اقیانوس میروید و در وسط گرمای زیاد به آب شور پایش اهمیت نمیدهد , گیاهانی که گرمادوست هستند خیلی هاشان رطوبت زیاد هوا را دوست ندارند در صورتی که عکس آنهم در مورد گیاهان دیگر صادق است , اگر منظورتان بعضی گیاهان یکساله ظریف تر است ممکن است گفته شما خالی از حقیقت نباشد , چون هر چه هوا گرم باشد خاک نسبت به آن خیلی خنک تر است و حتی مانند عایق است اگر شما خاک را مملو از آب بکنید آن خاک خیس داغ تر میشود , نه اینکه درجه حرارتش بالا برود , درجه بالا نمیرود ولی چون جرم خاک بیشتر میشود میتواند مقدار حرارت بیشتری جذب کرده و به ریشه و ساقه منتقل کند که احتمالا برای گیاه علفی و چوبی نشده مناسب نیست , شما هم شرکت کنید تا بیشتر ادامه بدهیم. با تشکر از عنوانی که مطرح کردید.

  • ممنون از توضیحات جالبتان

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  شنبه 05 شهریور 1384 [07:28 ]
  Re: كشاورزي
 

با سلام

دوستان بحث مهمی مطرح شده
اما چند تا سوال

  • آیا نوع گونه گیاهی که از کدام رده باشد مهم نیست؟
  • آیا درختان پهنبرگ بیشترین مشکل را ندارند؟
  • آیا شرایط جوی و منطقه آب و هوایی نیز بر این مساله موثر نیست؟
  • آیا نوع آبیاری و ... نمیتواند موثر باشد؟
  • ...

دوستان این مسائل و مسائل مبهم دیگری در این بحث مطرح است.
شماها لطف کنید رفع ابهام کنید!!

با تشکر

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 06 شهریور 1384 [04:15 ]
  > كشاورزي
 

سلام - دارا

حالا که سوال کشاورزی مطرح شده , آیا کسی میداند که گیاه خانگی* بنفشه آفریقایی که برگ های آبداری دارد برای چه برگ های نزدیک به بدنهء گلدان سفالی موقع رشد و اولین تماس با گلدان پلاسیده شده و در عنفوان رشد و تازگی یکباره از لب گلدان آویزان میشود و میمیرد بدون آنکه زرد شود ؟!

این برای من مدتی معما شده بود تا علتش را پیدا کردم شما هم خوبست بدانید تا چاره ای برایش بکنید , این در گلدان پلاستیکی اتفاق نمیافتد و فقط در گلدان سفالی بدون لعاب به وقوع میپیوندد.
میدانید که چون گیاه خانگی است و چون آفتاب به آن صدمه میزند هیچوقت آنرا در حیاط نمیگذارید و مساله همین جاست چون هر بار که به گادان آب میدهید نمک آب در گلدان میماند و سفال قسمت آخری است که خشک میشود و در نتیجه نمک آب در سفال آنهم نه در داخلش بلکه در بیرون میماند و با هر دفعه آب دادن جمع میشود و پس از حدود یکسال این پلاسیدگی مکرر اتفاق میافتد و صاحب خانه یا به قولی آپارتمان را کافه میکند عکسی از این گل را در پایین خواهم گذاشت تا شما هم آنرا بشناسید.

کاری را که من میکنم شما هم انجام دهید و آن اینست که هر یکی دو ماه بجای بردن گلدان در حیاط و زیر آب نرم باران قرار دادن آن, آنرا در سینک (دستشویی**) آشپزخانه میگذارم و غرق در آبش میکنم تا نمکش شسته شود، این کار مساله را حل کرده است، اگر این زحمت را نمیخواهید از گلدان لعابی استفاده کنید داخلش باید لعابی باشد بیرون مهم نیست ,چون اگر لعابی باشد گلدان آب را جذب نمیکند و در نتیجه نمک در آن نمیماند.
من پنج گل نوع گل یاس هم دارم اگر اطلاعات درباره گل یاس میخواهید در همین صفحه سوال کنید. عکس زیر عکس بنفشه آفریقایی است.

{http://www.fotosearch.com/getcomp.aspx?filepath=D:\content\Comps\IMP\IMP141\African_violet_flower_pot.jpg}

بنفشه آفریقایی (African Violet)

  • از واژه گیاه آپارتمانی خوشم نمیاید این واژه ساخته همین چند سال پیش است گویی این ترکیب قبلا وجود نداشت که این واژهء ترکیبی تازه را ساخته‌اند, مگر گیاه خانگی چه عیبی داشت ؟! معادل آن در انگلیسی هم همان (House Plant) است نه اینکه (Apartment plant)!!!

    • اینهم دوباره از آن واژه هاست چون به دستشویی آشپزخانه ظرف شویی نمیشود گفت !ظرفشویی چیز دیگری است. سالها پیش اولین بار که خمیر ریش به بازار آمد چون مردم هنوز آنرا به خوبی نمیشناختند و تنها چیزی که به آن شباهت داشت و از لوله بیرون میامد خمیر دندان بود , به محض دیدن آن آنرا خمیر دندانِ ریش مینامیدند!!!! ظرف شویه شاید واژه بدی برای سینکِ آشپزخانه نباشد.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فاطمه رحمانی 3 ستاره ها ارسال ها: 55   در :  سه شنبه 08 شهریور 1384 [17:21 ]
  > كشاورزي
 

با تشکر از دوستان عزیز ، هدف از طرح این سوال در بخش فیزیک بیشتر جنبه فیزیکی مسئله بود که در جوابهای دوستان اشاره شده است.
قطره آب روی برگ گیاهان وقتی در برابر تابش مستقیم نور خورشید قرار می‌گیرد مانند یک عدسی عمل کرده و نور خورشید را روی سطح برگ متمرکز می‌کند. در این حالت انرژی نور خورشید در یک نقطه جمع شده و باعث سوختن آن می‌شود و روی برگ لکه‌های قهوه‌ای رنگی ایجاد می‌گردد.

  امتیاز: 0.00