منو
 صفحه های تصادفی
اثر گرمخانه‌ای جو ناهید
پیشرفت دین و تنوع زبان
کثرت گرایی یا پلورالیسم
دعای پیامبر درباره حسنین علیهماالسلام
بلاستومیکوز
رده بندی کمربند ها در جودو
معانی لغوی و اصطلاحی آیه
مرحله ششم : وضعیت تجارت و بازرگانی در اواخر عهد صفویان
پیوستن « عامر بن ابی سلامه » به امام در کربلا
زمینه‌ها و علل آغاز نهضت مشروطه
 کاربر Online
461 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline نیر فارابی اصل 3 ستاره ها ارسال ها: 630   در :  چهارشنبه 02 شهریور 1384 [17:02 ]
  آیا می‌دانید چرا عقربه‌های ساعت در جهت عقربه‌های ساعت کار می‌کنند؟
 

با سلام
آیا می‌دانید چرا عقربه‌های ساعت در جهت عقربه‌های ساعت کار می‌کنند؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 03 شهریور 1384 [04:08 ]
  Re: آیا می‌دانید چرا عقربه‌های ساعت در جهت عقربه‌های ساعت کار می‌کنند؟
 

با سلام - دارا

عقربه‌های ساعت برای این در جهت عقربه ساعت کار میکند که از ابتدا ساعت اینگونه شروع و تکامل یافت. علت آن هم به این خاطر است که هر چه وقت میگذرد زمان اضافه میشود و با این تفکر وقتی انسان به دنیا مینگرد برای نشان دادن ترقی و پیشرفت ، بالا آمدن ، رشد کردن و هر صفت مثبت دیگری از سمبل های بازگو کننده و توصیف کننده آن استفاده میکند. مثلا برای نشان دادن شخصی بی باک و پر قدرت عکس او را در حالی که پای بر شیر نر بر خاک افکنده ای نهاده است تصویر میکند نه اینکه شیر روی او باشد و او پشتش زیر بار او خم شده باشد.

انسان از ابتدا بالا و راست را مثبت میدیده و چپ و پایین را منفی میانگاشته است. همیشه فراز نشانه تعالی است و نشیب نشانه شکست و فروماندگی ، انسانی که رشد مییابد چه رشد جسمی باشد و چه معنوی مدام از صفر دور میشود و بطرف جلو میرود عقب رفتن نشان تعالی و رشد نیست پس میبینید که جلو دوباره مثبت است و عقب رفتن منفی ، بر گردیم به ساعت ، ساعت هم با این تفکر ساخته شده و اصلا همه چیز چنین است و از آن تبعییت میشود هر جا هم انسان غلط شروع کند در مدت کوتاهی ناکارآمدی آن را میبیند و آنرا آنقدر تغییر میدهد تا تکامل یابد. ساعت اختیارا طراحی شده تا کوک آن به طرف راست کوک شود و این پتانسیل را وقتی به چرخ دنده ها منتقل میکند تا توسط آن این پتانسیل را کالیبره (calibrate) و تنظیم کند اول اختیارا آن را انتخاب کرده و بعد جزو فرهنگ و آداب او شده است.

در آمریکا تیپی از آدمها وجود دارند که از چیز های غیر معمول خوششان میاید و وقتی آنرا میبینند دوست دارند یکی از آنها را بخرند و به عنوان چیز نو به دوستانشان نشان دهند خیلی چیزها به این شیوه در بازار هست مثلا فنجانی که دسته اش داخل فنجان است!! و یا ساعتی که بر خلاف جهت معمول میگردد. این یکی را مدتی پیش روی دیوار در دفتر کار یکی از همکارانم دیدم ولی خود او وقتی که میخواست وقت را بداند به ساعت کامپیوترش رجوع میکرد و به ساعت دیواری نگاه نمیکرد! گمان نمیکنم جای دیگری از دنیا اینگونه اشیا نظر مردم را مثل آمریکایی ها جلب کند. اینها عاشق چیز نو هستند اگر شما اتوبوسی ساختید که تنها فرمان آن در عقب اتوبوس باشد اینجا خریدار دارد. لابد در فیلمها دیده‌اید که کاراکتر منفی در فیلم اسلحه‌ای را روی میز میگذارد که به طرف عقب شلیک میکند تا رقیبش آنرا بر دارد و بجای او خود را بکشد! اگر شما هم یکی از این ساعت ها داشتید پس از مدت کوتاهی آنرا کنار میگذاشتید.

ساعت را میشود حتی عمودی ساخت که مثل گرماسنج به طرف بالا حرکت کند و به محض گذشتن از ساعت 12 نیمه شب به پایین بیفتد و دوباره از صفر شروع کند و این کاملا منطقی است. اما اگر آنرا از بالا به پایین به صورت نزولی بسازند بدانید که این ساعت ها را برای کشور آمریکا در نظر گرفته‌اند. اگر روزی شنیدید که در این کشور رودها از دریا به کوهها جاری میشوند تعجب نکنید!


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline نیر فارابی اصل 3 ستاره ها ارسال ها: 630   در :  شنبه 05 شهریور 1384 [08:53 ]
  Re: آیا می‌دانید چرا عقربه‌های ساعت در جهت عقربه‌های ساعت کار می‌کنند؟
 

با سلام
دوست عزیز ، نظراتتان بسیار جالب و مفید بود.
من هم با صحبتهای شما کاملا موافقم، هم در مورد قسمت اول و هم در مورد قسمت دوم سخنانتان.فقط یک نکته کوچک در رابطه با جهت حرکت عقربه‌های ساعت باقی مانده که عرض می‌کنم:

ساعتهای مکانیکی در نیمکره شمالی به وسیله مخترعانی اختراع شدند که سعی می‌کردند مدل حرکت خورشید را در آسمان مد نظر قرار دهند. برای مشاهده خورشید از نیمکره شمالی ، شما باید رو به جنوب بایستید. در این حالت خورشید در سمت چپ شما طلوع می‌کند، از بالای سر شما می‌گذرد و در سمت راست شما غروب می‌کند.از آنجایی که عقربه ساعت‌شمار طوری ساخته شده بود که حرکت خورشید را در آسمان دنبال کند، از چپ به راست ، بر بالای صفحه ساعت ، در جهت عقربه‌های ساعت حرکت می‌کند.

کمی فکر کنید...اگر ساعت در نیمکره جنوبی اختراع شده بود، ممکن بود عقربه‌هایش در خلاف جهت امروزی حرکت کنند.
  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 06 شهریور 1384 [04:15 ]
  > آیا می‌دانید چرا عقربه‌های ساعت در جهت عقربه‌های ساعت کار می‌کنند؟
 

سلام- دارا

اولین ساعت ها کدام بودند؟

اولین ساعت ها ساعت هایی بوده است که امروز به آنها ساعت های آفتابی میگوییم و چینی ها احتمالا اولین سازندگان آن بوده اند. این ساعت بطوریکه عکس آنرا در پایین میبینید مدرن شده ء ساعت های قدیمی است, در ساعت های آفتابی قرنها پیش دایره را به 360 درجه تقسیم میکردند و آنرا در جای مشخصی قرار میدادند ,زیرا محل قرار دادن آن در دقتِ آن اهمیت دارد , ممکن است بین هر ساعت ده درجه کوچک تر را هم علامت میزدند تا ساعت وقت را با دقت مثلا ده دقیقه یا بیشتر و یا کمتر بتواند تعیین کند, چنین ساعتی تا زمانی کار برد داشت که نوری در آسمان وجود داشت تا سایه ای تولید کند , در ساعت عکس زیرین فقط به مدت 14 ساعت وقت را میتوان تشخیص داد که احتمالا از 7 صبح است تا 8 شب چون تا وقتی خورشید بالا نیامده تا سایه ایجاد کند این ساعت کاربردی ندارد.

باز در عکس منطقه درجه بندی نشده روی ساعت زمان تاریکی است که 10 ساعت است , یعنی اینکه وقتی تاریک میشد زیاد مهم نبود چه ساعتی است , برای شبگرد ها هم وقت مهم نبود و مدت نگهبانی پاسدار , دست پاس بخش بود و او بود که تعیین میکرد که چه مدت باید در شب پاسدار پاسداری کند و نگهبان شب هم از جرس استفاده میکرد (حکیم فردوسی : جرس بر کشیده نگهبانِ شب ), پس کم کم دارید متوجه میشوید که چرا ساعت به راست میچرخد و نه به چپ بله در ساعت آفتابی هم سایه به راست میگردد!

اولین کسی که ساعت مکانیکی ساخت کسی بود که در جامعه ای زندگی میکرد که صد ها سال از ساعت آفتابی استفاده کرده بود و این جزو فرهنگش شده بود, این طور نیست که کسی شبی بخوابد و صبح بلند شود و ساعت مکانیکی اختراع کند!! این ساعت حتی در دریا ها نیز بکار رفته بود و بخاطر پایین بودن سطح زمین اولین جایی است که شراره های آفتاب را میشود دید و در مدت 24 ساعت بیشترین وقت را در سطح آب میشود تخمین زد , علاوه بر آن ,در آن زمان ها اسطرلاب داشتند و موقعیت ستارگان و ارتفاع آنرا میتوانستند بگویند , و اهل فن از آن استفاده درست میکردند و فقط در دست عامه نبود , خیلی چیز ها اینطور است بطور مثال چرخ اختراع قرنهاست هر چند از همان ابتدا هم به چپ میچرخید و هم به راست ! باز میتوانم ادامه دهم ولی بیشتر وقتتان را نمیگیریم.

کوشش نکنید آنرا در قران کریم پیدا کنید و یا یک مخترع مسلمان برایش دست و پا کنید که بله مولوی اتم را میشناخته و خود یک پارچه غنی ساز اتم بوده است! در صدر اسلام تکنولوژی وجود داشت ولی مال همان وقت بود و مثلا برای دفاع شهر ها خندقی پر از آب دور تا دور شهر ها میساختند تا کار نفوذ دشمن را در شهر هاشان کند کرده و بدینوسیله از خود دفاع کنند ولی در هیچ کجا نمیتوانید پیدا کنید که در صدر اسلام مثلا هواپیمای چهل شتره میساخته اند.

عرب ها وقتی به ایران حمله کردند به امید غارت ایرانیان و گردآوری غنیمت هجوم آوردند و حتی فلاخن و کلوخ انداز هم نمیتوانستند بسازند و اگر همه شان بیسواد و پابرهنه نبودند بیشترشان بودند و همان قرآن را هم نخوانده بودند و به عدالت هم نه تنها علاقه نداشتند بلکه اصلا از فهم آن عاجز بودند و خلاصه بگویم که بجز مردمی وحشی و خونخوار چیز دیگری نبودند , شعبه سفیر اعراب وقتی برای دیدن سپاه ایران که در مرز گرد آمده بودند آمد پا برهنه بود , کجا بود آن تکنولوژی که اقلا برای او پای افزار(کفش) بسازد حتی وقتی ایرانیان را دید احساس حقارت میکرد و چشم در چشم آنها ندوخت و در همان جایی که ایرانیان صف کشیده بودند تا مراسم نظامی بر پا کنند وارد چادر شد و همان جا پهلوی در بر زمین نشست (حکیم فردوسی:نشست از بر خاک و کسی را ندید _بر ِ پهلوان سپه ننگرید) یعنی اینکه مراسم سان دیدن را اصلا نمیدانست که چه چیزی است!!!


{http://www.fosstone.co.uk/images-big/Oriental-Sundial-close-up.jpg}  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 06 شهریور 1384 [04:15 ]
  > آیا می‌دانید چرا عقربه‌های ساعت در جهت عقربه‌های ساعت کار می‌کنند؟
 

دارا

اینهم یک انیمیشن از ساعت آفتابی

{http://www.nmm.ac.uk/upload/img/sundial-animation4.gif}


  امتیاز: 0.00