منو
 کاربر Online
738 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 01 شهریور 1384 [12:59 ]
  کنترل از دور
 

با سلام - دارا
کنترل از دور در الکترونیک علاقمندان زیادی دارد ولی تا به حال بیشتر اطلاعات در این زمینه در دست تولید کننده های این مدار ها بوده و کمتر در اختیار علاقمندان به کار با آن بوده است بیشتر نوع رادیویی آن مد نظرم است. دلیل اصلی آن به خاطر امواج رادیویی ناخواسته است که ممکن است در مدار های خوب ساخته نشده تولید شود که ممکن است با امواج رادیویی دیگر تداخل پیدا کرده و باندی را کاملا اشغال و یا در مواقع اضطرای بکار برنده آنرا دچار اشکال کند.

برای مثال مکالمات برج کنترل فرودگاه با خلبان هواپیمای در حال پرواز در موقع فرود هواپیما. ولی با آمدن تلفن همراه کنترل از دور کم کم دارد معمولی میشود بطوری که از هر نقطه در جهان میشود لامپ اطاقتان را خاموش و روشن کنید یا از سر کار دستگاه تهویه منزلتان را بکار بیندازید تا وقتی که به خانه میرسید منزلتان خنک باشد و ... .

سایت زیر یک کیت (KIT یعنی بستهء شامل قسمتی یا تمام قطعات لازم برای ساختن چیزی) را آماده کرده است تا علاقمندان را به کنترل از دور مجهز کند.
http://www.electronickits.com/kit/complete/ligh/vemk160.htm
کنترل از دور به انواع زیر خلاصه میشود:
  • نوری - که میتواند مرئی و نامرئی باشد مادون قرمز و لیزری
  • صوتی ، فراصوتی ، رادیویی

کم کم با اینها علاقمندان را آشنا میکنم تا خودتان آنها را بسازید در حال حاضر اشکال پست مستقیم عکس در کادر ارسال است که آقای آقا پور امکانات آنرا فراهم خواهد کرد.
تا عکس مدار را ببینید و سوالات را در همان صفحه مطرح کنید. من کماکان به این سوال نیازمندم تا بدانم امکانات شما در چه حدی است اگر گفتم مداری را به اسیلوسکوپ وصل کنید آیا این امکانات برایتان هست اگر پرسیدم از یک ترانزیستور (2n2222) یا (2N3904) گیر بیاورید جایی دارید که آنرا پیدا کنید. در تهران سابقا پشت شهرداری در آخر خیابان لاله زار میشد تا حدی آنها را پیدا کرد. در شهرستانها اصلا از اینها خبری نبود. الکترونیک بدون تجربه فرد چیز زیادی به شما نمیآموزد اگر کسی از فروشکاه قطعات الکترونیکی چیزی میداند در اینجا پست کند تا بر پایه آن مطالب آموزشی پست شود.

مقاومت - دیود - دیود زنر - چشم الکترونیک - تراشه - خازن - خازن متغییر - میکروفن الکتریت - ترانزیستور -"اس-سی-آر" کریستال - ترانزیستور اثر میدانی- موسفت- رله - اوپتوکاپلر - ترانزیستورهای مخصوص یو اچ اف - ترانزیستور مایکروویو - دیود نوری - تراشه‌های دیجیتالی و خطی و ... اینها قسمتی از قطعات لازم است ولی برای تجربه گر لازم نیست که همه آنها را یکدفعه گیر بیاورد. چند تا از آنها میتواند آزمایشی را به انجام برساند. اگر فروشگاهی قبول کند یک تن از آنها را میشود با قیمتی مناسب خریداری کرد و در اختیار مصرف کننده قرار داد یا فروشگاهی برای وسائل دانشگاهی دایر کرد که همه بتوانند از آن استفاده کنند. خرید اینها با اینکه در خارج از ایران بسیار ارزان است ولی سفارش از خارج پای یک بچه دبیرستانی گران تمام میشود.
این اطلاعات را آقای آقاپور میتوانند کسب کنند و به من هم بگویند اگر دبیرستان ها بودجه داشته باشند میتوانند آنرا از کشور های دیگر سفارش دهند هند یا چین قیمت های مناسبی دارند و از طریق اینترنت هم عملی است. برای سفارش های کوچک از لینک زیر توسط فروشگاه ها میتوانند سفارش دهند که در آمریکاست:

http://www.mouser.com/

از آمریکا سفارشات گران تمام میشود مگر اینکه کمک دولتی برای موسسه آموزشی فراهم باشد
از چین میشود هزار ها قطعه الکترونیک را به قیمت هر ده تا چند ریال خریداری کرد. قطعات ساخت ایران برای کارخانجات مختلف ممکن است در فروشگاهی نباشد ولی آنها میتوانند در به وجود آمدن آن اگر وجود ندارد کمک کنند.تا دانش الکترونیک فقط در انحصار عده کمی نباشد و جوان دانش پژوه در شهر خودش بتواند برای رشد خود امکاناتی داشته باشد تمام اینها با دنبال کردن یک شخص دلسوز و خیّر عملی است تا نام او هم بعنوان بانی و شروع کننده این کار روی آن بماند. فروشگاه های این قطعات را میتوان با تشویق کردن دبیرستان ها و دانشگاه ها به خرید از آنان سر پا نگه داشت تا ورشکست نشوند و کنار نروند. یادتان هست چقدر مغازه گلدوزی و تور و دکمه و سوزن دوزی بود؟ الکترونیک هم باید آنگونه باشد شاید شده و من اطلاع ندارم شما مرا روشن کنید تا من مدار هایی برایتان پست کنم.

http://www.mouser.com/catalog/623/1260.pdf


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  چهارشنبه 02 شهریور 1384 [05:37 ]
  Re: کنترل از دور
 

با سلام

دارا عزیز اگر ممکن هست عکسهایی را یا بفرستید ما بارگذاری کنیم یا اینکه در سایتی معرفی کنید برداریم تا مطلب برای دوستان کاملا مفید واقع شود.

ممنون از حضور پرشور شما

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 05 شهریور 1384 [04:54 ]
  Re: کنترل از دور
 

قلم لیزر - 2-3 میلی وات بیشتر نیست ولی در شب از فاصله 100 متری تمام سطح قرمز تابلوی توقف را مثل چراغ روشن میکند.
با آن میشود به چشم الکتریک چراغ های بلند خیابانها اشعه ای تاباند و چراغ را برای چند دقیقه خاموش کرد.  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 05 شهریور 1384 [04:54 ]
  Re: کنترل از دور
 

با سلام - دارا

درباره این مدار ها ، اگر چیزی پیدا شود بصورت کیت هستند و آنرا رایگان در جایی پست نمیکنند برای همین است که من دوست داشتم مدارهای خودم را بفرستم که چون مشکل سایت و دیدن تصاویر و جای پست کردنشان وجود دارد و من بنا به سلیقه خود قادر نیستم آنها را پست کنم. اگر هم چیزی پست بکنم جنبه تئوری خواهد داشت که همه اش بجز حرف زدن چیز دیگری نیست. و کسی را تشویق به وارد کار عملی شدن نخواهد کرد.

بیش از صد سال از انقلاب مشروطیت گذشته و هنوز همه حرف میزنیم از آموزش و آزمایشگاه و تولید و کارخانه خبری نیست. در کشوری که پزشک و مهندس کار گیر نیاورند و ما اینهمه بیکاره و اینهمه مشکل داشته باشیم مال این بدبختی است که اهل حرف زدنیم و اهل عمل نیستیم. اینقدر استان گرمسیری داریم که برای تولید سبزی گلخانه‌ای ارزان خوب است ولی مرد عمل و مدیرش وجود ندارد که ایران را از مواد غذایی بیناز کند مهندس کشاورزی در اروپا در رساوران کار میکند و در کشور پزشک بیکار است. در عوض همه از تنبلی و بیکاری دنبال حرف های قلنبه سلنبه و سر گرم کردن مردم دور محور دین هستیم و سی سال مردم را درس دین میدهیم ولی زنانمان سر از دوبی در میاورند.

سی سال سخنرانی میکنیم که علی با دست خود در نخلستان نخل میکاشت و مزد خرما میگرفت و اینگونه تعبد میفروشیم ولی نه مدرسه درستی داریم نه خودمان کار میکنیم و باری هم از مشکل مردم که کم نمیکنیم هیچ بلکه دردشان را بیشتر میکنیم و دلشان را بیشتر میسوزانیم و از این عابد نمایی سی ساله هم هنوز درس نگرفته ایم و عقلمان را باز نیافته ایم. ما در الکترونیک به اندازه کشور عربستان و پاکستان و ترکیه هم نیستیم. فقط چند میلیارد دلار از حق این مردم محروم ما در دوبی است که آنها از آن استفاده کنند ولی فرزندان ایران در مدرسه یک آزمایشگاه نداشته باشند تمام خرج هایمان در خارج میلیاردی است ولی در آنجا که باید مردممان از آن نفع ببرند همه اش ارزان و بنجل و بدرد نخور نصیبشان میشود.

اگر میگویید باید خود کفا شویم کو برنامه هاتان شما الان اگر خیز بر ندارید سی سال آینده هم مثل سی سال پیش همهء وقتمان به سخنان پوچ پر از ادعا ها خواهد گذشت و ضررش برای مردممان خواهد ماند - آزادی مان رفت. سطح زندگی مان پایین آم. پول سرانه کشورمان پایین آمد خفقان بیشتر شد. شماها حتی یک مغازه که دانش آموز بتواند مقداری وسایل معمولی برای آزمایش بخرد ندارید شما را چه به صحبت از تعالی کردن؟! این سایت باید سایت آموزشی باشد ببینید که چقدر تفصیلات برایش چیده‌اید. شما این کارها را بدست گروهی از دبیران دبیرستان با عرضه بدهید تا ببینید چه میکنند.

متاسفم که بگویم قشریگری با علم قاطی کردنی نیست و یک سایت علمی باید قلمرو خود را بداند و به چیزهایی که به علم ربطی ندارد وقت مردم را نگیرد.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 05 شهریور 1384 [04:54 ]
  Re: کنترل از دور
 

سلام - دارا

پیوند زیر مدار فرستنده و گیرنده فرا صوتی و قطعات آنرا نشان میدهد -همینطور دزدگیر که با مدار فرا صوتی ساخته شده در این پیوند به چشم میخورد.
  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 05 شهریور 1384 [04:54 ]
  Re: کنترل از دور
 

با سلام - دارا

مدار برای کنترل از دور با استفاده از نور زیر قرمز:


فرستنده:

img/daneshnameh_up/b/b0/irtrans.gif

گیرنده:

عکس پیدا نشد

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 05 شهریور 1384 [04:54 ]
  Re: کنترل از دور
 

سلام-دارا
کنترل از دور با استفاده از قلم لیزر و گیرنده لیزری زیر:

عکس گیرنده:عکس مدار آن:
و تمام اطلاعات دیگر آن در ییوند زیر است اگر مقصود جمله ای یا مطلبی را نمیدانید سوال کنید :  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 07 شهریور 1384 [05:38 ]
  > کنترل از دور
 


مدار های کنترل دور یو اچ اف -زیر قرمز با برد کم برای رد و بدل کردن اطلاعات بین دو کامپیوتر یا کنترل زیر قرمز رباط توسط کامپیوتر یا لپ تاپ را از این سایت گیر بیاورید -
شما تمام پروژه های ساخته شده رباط خود را با این فرستنده و گیرنده ها میتوانید کنترل کنید. یا فرستنده تان را به کامپیوتر خود وصل کنید تا پروژه تان را بی سیم کنترل کند .فرستنده و گیرنده یو اچ اف:

{http://www.rentron.com/PicBasic/best.gif}
لطفا عکس را نشان دهید نه لینک را

عکس گیرستنده (فرستنده و گیرنده با هم) زیر قرمز:

{http://www.rentron.com/images/Air-Bytea.gif}
  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 07 شهریور 1384 [05:38 ]
  > کنترل از دور
 

مدار گیرنده و فرستنده زیر قرمز :
توجه کنید که قطعه گیرنده زیر قرمز یک تراشه است نه یک قطعه تنها (داخلش تقویت کننده دارد) این یکی را من خودم ساخته و امتحان کرده ام -حساس است و از فاصله نسبتا خوب کار میکند و چهار کانال مجزار را با آن میشود سویچ کرد .

http://www.rentron.com/remote_control/Fire-Stick-I.htm

این یکی را میتوانید به درگاه سریال (9 پین) کامپیوترتان وصل کنید تا اطلاعات سریال را بدون سیم بفرستید . عکس آن را ببینید :

{http://www.rentron.com/images/FS-11-5.gif}


تراشهء "پرتو یاب" زیر قرمز : این واژه را من ندیده ام که استفاده شده باشد واژه خوبی برای(Infrared sensor) است .

{http://www.rentron.com/remote_control/detector.gif}
  امتیاز: 0.00