منو
 کاربر Online
415 کاربر online
 : کامپیوتر
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 24 مرداد 1384 [04:14 ]
  روباتیک (1)
 

ترکیب سه علم مکانیک + کامپیوتر + الکترونیک شاخه ی بسیار مهم و پرقدرتی در دنیای فن آوری ایجاد کرده . همین حالا اگر به پیرامون خود نگاه کنید انواع وسایل مختلفی را می بینید که با دانش مکاترونیک ساخته شدند . موس و پرینتر و اسکنر و دوربین دیجیتالی و کی بورد و سی دی درایو و ... .

روباتیک یکی از شاخه های مکاترونیک محسوب می شود .

به طور کلی اگر بخواهیم انواع روبات ها را تقسیم بندی کنیم ( البته شاخه های جزئی دیگر هم وجود دارد )

1 - روبات های مسابقاتی
2- روبات های تحقیقاتی و اکتشافی
3- روبات های صنعتی


انواع روبات های مسابقاتی امروزه ساخته می شود . منظور از انجام چنین فعالییت های افزایش و بالا بردن تکنولوژی و فن آوری های این ضمینه و انتشار دانش روباتیک در بین دانشجوها و مهندسین سراسر دنیا می باشد تا این دانش منحصرا در اختیار بخش خاصی نباشد . مهم ترین قضیه این بخش جنبه ی آموزشی بودن آنها است روبات های فوتبالیست و تعقیب کننده ی خط و لابیرنت و امدادگر از معروف ترین آنها می باشند .

روبات های تحقیقاتی و اکتشافی برای انجام فعالییت های اکتشافی و تحقیقاتی در شرایط خطر ناک و گاز های سمی و شیمیایی و مناطق غیر قابل عبور یا ورود توسط انسان و یا انجام کار های سخت و زیان آور و کلا راحت کردن بعضی از کار ها ساخته و آزمایش می شود
روبات اسپیریت متعلق با سازمان فضایی اروپا که به مریخ فرستاده شد از انواع روبات های اکتشافی محسوب می شود .

روبات صنعتی برای انجام سریع تر و دقیق تر پروسه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد
بارز ترین مثال برای آنها روبات های صنایع خودرو سازی خط مونتاژ خودرو برای جوش کاری و رنگ پاشی . در صنایع الکترونیک هم از انواع دیگری از آنها برای مونتاژ سریع و دقیق قطعات الکترونیک استفاده می شود .


روبات هایی با ساختار ساده و بررسی الگوریتم کاری آنها از جنبه ی آموزشی بالایی برخوردار می باشد و باعث درک بهتر مفاهیم مورد بحث و کسب تجربه و نهایتا موجب نوآوری و ابتکار در قسمت های دیگر می شود.


برای آغاز فعالییت در این ضمینه باید هر فرد به طور تخصصی وارد یکی از رشته های الکترونیک و مکانیک و کامپیوتر شده و مطالب کاربردی آنها را فرا بگیرد . پس تخصص گرایی و تشکیل یک تیم منسجم از شروط اولیه کار است .

مباحثی که در بخش الکترونیک مورد نظر است :

1- اصول الکترونیک آنالوگ + انواع المان های الکترونیک کاربردها و روابط + ابزارهای آزمایشگاه الکترونیک + سیگنال های الکتریکی+ سوئیچ ها + نوسان ساز ها + تایمر ها + تقویت کننده ها + مقایسه گر ها + منابع تغذیه + سنسورها + موتور ها

2- اصول الگوریتم سازی دیجیتال + مدار منطقی و جبر بولی+ بلوک های ساده و مرکب منطقی+ نرم افزار های طراحی شماتیک و pcb + مدار های مخابراتی و کنترل و انتقال اطلاعات + fpga

3- میکروکنترلرها و زبان برنامه نویسی اسمبیلی و c و بیسیک و سیستم ها واسطه بین دنیای بیرون و pc و انواع پورت های داخلی و خارجی و چگونگی کنترل آنها بانرم افزار های ویژوآل دیتا بیس و نمایش و رسم دوبدی و سه بدی و انتقال و ذخیره سازی

4- پردازش دیجیتال سیگنال ها (dsp ) الگوریتم سازی نرم افزاری و ساخت فیلتر های مختلف


اگر فرصتی بود من به ترتیب در بخش های بعدی مطالب بخش الکترونیک را به طور خلاصه
ذکر میکنم .
پویا نجفی زنجانی

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 25 مرداد 1384 [08:13 ]
  > روباتیک (1)
 

این طور که من سایت رشد را بررسی کردم تمام مدار ها و سیستم های الکترونیکی تماما از سایت ها ی مختلف کپی شده اما در بخش روباتیک کپی نداریم و بااستفاده از ابزار ها و قطعات موجود در بازار ایران تمام کارهایمان را انجام می دهیم . فقط بدیش اینه که نمی توانیم عکس ارسال کنیم من هم حال نامه نگاری و درخواست و خواهش و از اینا ندارم .

اگر کسی می تونه کاری کنه که بتونیم عکس را به راحتی ارسال کنیم .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 28 دی 1384 [09:07 ]
  > روباتیک (1)
 

damet garm baraye tahghigham az matlabet estefade kabiggrinrdam

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 14 آبان 1385 [06:01 ]
  روباتیک
 

سلام من فوق لیسانس هوش مصنوعی دارم اما متاسفانه روی ربات کار نکردیم ولی خیلی دوست دارم کار کنم.
لطفا شماره تماستونو برام میل کنید: nasser_khaleqhi@comp.iust.ac.ir

  امتیاز: 0.00