منو
 صفحه های تصادفی
زندگینامه آرتورادینگتون
بازی
انقلاب علمی
پریودنتیت
عقاید مخالفین منطق و پاسخ های داده شده به آن
پی یردو فرما
ویلیام هرشل
درخت خنجری
غشائی
نظریه ابرریسمان
 کاربر Online
563 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline علی باقریان 1 ستاره ها ارسال ها: 15   در :  پنج شنبه 13 مرداد 1384 [16:39 ]
  امواج فرابنفش
 

مطالبی جدید از امواج فرابنفش

امواج فرابنفش موجب برافروختگی و تولید ویتامین پوست میشوند و مقدار زیاد آنها مخصوصا برای چشمها خطرناک است.

امواج فرابنفش باعث میشود که دندانها و ناخنها ، رنگهای فلورسانس پارچه ها که در مواد شوینده شسته میشوند مهتابی شوند. این اجسام با بازتاباندن انرژی که بصورت پرتوهای فرابنفش جذب میکنند نورانی میشوند.

پوست تخم مرغ تازه بر اثر تابش پرتوهای فرابنفش سرخ و پوست تخم مرغ فاسد بنفش دیده میشود.

لامپهای فرابنفش که برای اهداف علمی و پزشکی به کار میروند حاوی بخار جیوه هستند و هنگامی که جریان الکتریکی از آنها عبور میکند نور فرابنفش تابش میکنند.
  امتیاز: 0.80     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  شنبه 15 مرداد 1384 [16:11 ]
  > امواج فرابنفش
 

همکار ارجمند مطالب جذاب و شیرینی ارائه دادید.

بازم منتظر ارائه مطالب مفید و ارزنده از طرف شما هستیم.

با تشکر

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 01 شهریور 1384 [04:25 ]
  Re: امواج فرابنفش
 

با سلام - دارا

وقتی یک اشعه نور سفید به منشوری بر خورد کند منشور آن نور را به اجزا سازنده آن که رنگین کمانی از همه رنگها هستند تجزیه میکند بطوری در طرف خروجی منشور این رنگها را میبینید ولی آیا فکر کرده اید که مثلا بعد از رنگ بنفش و فرا بنفش رنگ ها تمام میشوند. شاید بهتر است بگوییم رنگهای مرئی تا جایی ادامه مییابد که چشم بتواند آن طول موج را ببیند و در همه کس یکسان نیست. برای امتحان منشوری را مقابل پنجره جنوبی اطاقتان قرار دهید حدود ساعت 10 صبح که آفتاب نسبتا بالا آمده است به دیوار مقابل پنجره نگاه کنید تا رنگها را ببینید اما پهنای ناحیه بنفش را توجه کنید و عکسی درشت از آن با یک دوربین دیجیتال بگیرید کارت فلاش دوربین را در کامپیوتر بگذارید و عکس را روی مانیتور بیاورید میبینید که دوربین قسمت بنفش و حتی قرمز را پهن تر از چشم شما میبیند با اینکه دوربین طیف دیدش از چشم ما بیشتر است باز همه نور بیرون آمده را نمیبیند.
در حقیقت نور فرا بنفشی که در عکس کم یا اصلا دیده نمیشود از خروجی منشور بیرون میاید ولی مرئی نیست این نور اگر چندین مایل ضخامت داشت بخاطر رنگ کمش آبی آسمانی دیده میشود و این همان رنگ آسمان است برای فیلتر کردن این اشعه کافی است که از فیلتر رنک آبی کم یا زرد کمرنگ یا نارنجی مخصوص استفاده کرد که هر یک برای طیف های مختلف فرابنفش خوب هستند اشعه فرابنفش را اگر فیلتر نکنید از عکسهایی که از فضای باز بزرگی میگیرید دیده میشوند و آن بصورت آبی کم رنگی است که همه عکس را میپوشاند.

نور فرابنفش خواصی دارد که نور های دیگر یا ندارند یا کمتر دارند. در شرق آمریکا رستوران ها همه باید زیر آب ها ، کانال های هوا و غیره را با توری بپوشانند تا موش ها و موش های صحرایی شبها وارد آشپزخانه نشوند و روی این امر مراکز بهداشت حساسند آنها موقع بازرسی از این مکان ها چراغ های رستوران را خاموش میکنند تا تاریک شود دراین موقع چراغی با اشعه فرابنفش روشن میکنند و به بازرسی میپردازند. چون موش دید ضعیفی دارد برای پیدا کردن مسیر در تاریکی تنش را به دیوار میچسباند اگر رستوران موش داشته باشد چربی تن موش در این نور بخوبی در فاصله چند سانتیمتری کاشی دیوار دیده میشود واین نوع رستوران ها باید مسئله شان را به متخصصین این کار بسپارند تا محل ورود این جانوران موذی را ببندند. اینهم از خاصیت نور فرا بنفش در خدمت بهداشت در ضمن دستگاه های فرابنفش گندزدایی خانگی آب شهر وجود دارد که آب مصرفی از مقابل نور قوی فرابنفش میگذرد تا باکتری های آن کشته شود.

اگر یک دیود نوری فرابنفش دارید آنرا به مولدی که برای 2 ولت تنظیم شده وصل کنید مواظب باشید کاتد و آند آنرا رعایت کنید و بد نیست یک مقاومت 470 اهمی هم سر راه یکی از این قطب ها سری کنید معمولا آند آنرا روی یک عینک فتوکرومیک بتابانید تا نقطه سیاه به وجود آمده در روی عینک را ببینید. عینک فتوکرومیک عینکی است که در مقابل نور فرابنفش (Ultra violet) رنگش تیره میشود تا از چشم محافظت کند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 05 شهریور 1384 [03:54 ]
  Re: امواج فرابنفش
 

با سلام -دارا
آیا میدانید که وقتی میخواهند قسمتی از دندان آسیب دیده را تراشیده و تکه ی پورسیلنی را به آن بچسبانند این چسب با تاباندن نور فرا بنفش بمدت چند ثانیه سخت میشود
همینطور شکاف و خللی که در فلزات در اثر کار بوجود میاید و باعث شکستکی آن از آن ناحیه میشود در نور معمولی دیده نمیشود و لی در اشعه فرا بنفش نمایان است؟
آیا میدانید که برای تراشه های" ای پرام "پنجره دار که برای خاطره الکترونیک از آن استفاده میشد و هنوز هم کمی کار برد دارد برای زدودن خاطره قبلی و آماده کردنش برای برنامه تازه باید یک ساعت در نور فرا بنفش قرار میگرفت؟

آیا میدانید که در اسپکترم امواج نور, پرتو فرا بنفش زیر باند پرتو ایکس قرار دارد و در مرز این دو اشعه خواص کمی از یکدیگر را دارند ؟

  امتیاز: 0.00