منو
 کاربر Online
1727 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 13 تیر 1384 [16:00 ]
  بچه ها یاری کنید
 

سلام
من یک کار تحقیقاتی می خواستم با امواج مایکروویو انجام دهم اما به یک سری اطلاعات باحال که با زبان قابل فهم ارائه شده باشه نیاز دارم neutral

به یابنده مژدگانی هم میدم lol


خلاصه لطفتون از سر ما کم نشه

پویا نجفی زنجانی
najafi_z@roshd.ir  امتیاز: 3.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline احمد شکیب 2 ستاره ها ارسال ها: 33   در :  سه شنبه 14 تیر 1384 [10:34 ]
  > بچه ها یاری کنید
 

شما می تونید در همین سایت سرچ کنید یا به سایت هوپا (www.hupaa.com) مراجعه کنید.

  امتیاز: 3.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  چهارشنبه 15 تیر 1384 [16:34 ]
  > بچه ها یاری کنید
 

در بخش فیزیک به بخش فیزیک امواج مراجعه کنید و با جستجو نیز مقالاتی خواهید یافت. البته در این زمینه مباحث جدیدی هم مطرح خواهیم کرد.

  امتیاز: 3.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 01 شهریور 1384 [05:25 ]
  Re: بچه ها یاری کنید
 

با سلام - دارا
امواج رادیویی مایکرو ویو از فرکانس یک گیگا هرتز (10 به توان 9) شروع شده و تا صد گیگا هرتز (10 به توان 11)ادامه دارد.
اگر یک نوسان کننده بخواهیم بسازیم که در حد مایکروویو بتواند نوسان کند باید بازده این نوسان کننده از چند میلی وات بیشتر نباشد و گرنه نیاز به حفاظ مخصوص است.
با مهندسی که روی برج های مایکروویو کار میکرد صحبت میکردم میگفت وقتی نیاز به کار روی برج باشد فرستنده را خاموش میکنند تا کسی که به بالای برج صعود میکند در خطر برخورد با این اشعه قرار نگیرد.
میگفت بسیار اتفاق میافتد که پرندگانی که به این محوطه با موج قوی نزدیک میشوند در حال پخته شده از آسمان میافتند!!

برای ساختن یک نوسان کننده مایکروویو شما نیاز به یک ترانزیستور میاکروویو دارید که بتواند در حدود یک تا دو مگاهرتز نوسان کند اگر این ترانزیستور ظرفیت خازنی خیلی پایین (چند پیکو فاراد) نداشته باشد در آن فرکانس ها نمیتواند نوسان کند. بهترین نوسان کننده یک دستی یا گوشی تلفن بدون سیم است. چون ساختن این نوسان کننده با اینکه چند قطعه بیشتر ندارد نیاز به تجربه دارد آنرا اگر در موردش جدی نیستید خلاصه وار توضیح میدهم. قطعات باید بر بستری از ورقه مسی ساخته شود تا زمین مدار در همه مدار جاری باشد تا خواص خازنی سرگردان و نخواسته ء ناحیه ای تولید نشود توجه کنید که همه این مدار 5 سانتیمتر در پنج سانتی متر بیشتر نیست. اگر بتوانید فرکانس آنرا با یک خازن کم ظرفیت چند پیکو فارادی تنظیم کنید، میشود آنرا روی تلفن بدون سیم شنید. همان طوری که وقتی از این تلفن استفاده میکنید و غذایتان داخل فر مایکروویو است صدای آن را میتوانید بشنوید.

بهترین نوسان کننده مایکروویو همان خود دستگاه مایکروویو است که کار با آنرا اصلا برای شما توصیه نمیکنم چون 1000 تا 2000 وات نیروی آن است و در چشم به هم زدنی خدای نکرده اگر باعث سوختگی درونی شخص نشود قطعا باعث آب مروارید دائمی چشم خواهد شد بدون اینکه بتوانید اشعه را ببینید. در واقع وقتی جلوی این فر میایستید تمام انرژی پشت شیشه است و اگر آن پرده سوراخ سوراخ در مقابلش نبود همه اشعه به شما اصابت میکرد اگر اندازه دایره ها قدری بزرگتر از طول موج این اشعه بود همین دوباره پیش میامد برای اینست که به خاطر کمی بزرگتر بودن طول موج از آن سوراخ نمیتواند خارج شود هر چند مقداری ناچیز همیشه بیرون میاید. حتی میشود همان موج را که بسیار قوی است با صدا یا موسیقی مدوله کرد (مدولاسیون). این کار به یک سیم پیچ کوچک(کویل) و آمپلی فایر در خارج از فر عملی است ولی همان طور که گفتم به خطرش نمیارزد مگر اینکه در لابراتوار در حضور افردی آشنا انجام شود. این اشعه به قدری قوی است که الکترون های جسم داخل آن را به حرکت در آورده و بدین وسیله آنرا گرم میکند یا جوش میاورد.

اگر لامپ 220 ولتی سوخته ولی نشکسته ای را در داخل فر بگذارید و درش را ببندید و 3-4 ثانیه آنرا روشن کنید نور قوی فرا بنفش از آن بیرون خواهد آمد بیش از سه ثانیه نگذارید بماند چون ممکن است در اثر گرم شدن بشکند و بساط شما را کثیف کند. همینطور پیاز خرد شده ریزی را داخل آن بگذارید و آنرا روشن کنید تا ببینید که گاز متصاعد شده با ایجاد جرقه هایی میسوزند. در نوسان کننده های مایکروویو طول سیمهای مدار خیلی کوتاه و در حد میلیمتر هستند زیرا همه چیز در این فرکانس ها مانند خازن عمل میکنند. و نیرو به جای اینکه داخل سیم ها باشد در سطح آن جریان دارد بنابراین اگر سطوح سیم های لخت کثیف یا اکسیده باشد ممکن است شرایط نا خواستهای را ایجاد کند.

این هم از مایکرو ویو اگر سوالی داشتید و آگاهی و تجربه من اجازه داد در خدمت هستم.  امتیاز: 3.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  سه شنبه 01 شهریور 1384 [05:54 ]
  Re: بچه ها یاری کنید
 

با سلام

دوست بزرگوار از اینکه ما نامه‌های شما را ویرایش میکنیم، ما را ببخشید.

ما برای اینکه مطالب مفید و علمی شما راحتتر مورد استفاده کاربران و مخاطبان واقع شود و
براحتی مطالعه کنند و برخی نکات مبهم برایشان باز شود نامه‌هایتان را ویرایش جزئی میکنیم.


  امتیاز: 3.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 02 شهریور 1384 [05:24 ]
  Re: بچه ها یاری کنید
 

آقای خادم با سلام - اشکالی ندارد - من که سریع تایپ میکنم بعد از اینکه نوشته هایم را میخوانم متوجه میشوم که نیاز به ادیت دارد و بعضی جا هایش گنگ است شما زحمت کشیدید که اینکار را کردید - با اینکه من امروز صبح لاگ این کردم و سایت مرا شناخت بعد از ظهر که امتحان کردم مرا بعنوان عضو نشناخت. این بود که مثل سابق به طور ناشناس وارد شدم. از شما دوباره متشکرم که این کار را کردید.

  امتیاز: 3.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 02 شهریور 1384 [05:24 ]
  Re: بچه ها یاری کنید
 

فراموش کردم که لینک موتور ثقلی را پست کنم آنرا در زیر ببینید:

ضمنا این سایت اختراعات جالب دیگری مانن بخاری و موتور بدون سوخت و... دارد.

http://www.fuellesspower.com/fuelless_enginePhoto.htm

  امتیاز: 3.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  چهارشنبه 02 شهریور 1384 [05:54 ]
  Re: بچه ها یاری کنید
 

با سلام

همکار محترم اگر ممکن هست در مورد موتور بدون سوخت بیشتر توضیح دهید.

ممنون

  امتیاز: 3.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 02 شهریور 1384 [14:34 ]
  Re: بچه ها یاری کنید
 

با سلام - دارا

من خودم این طراحی را از نزدیک ندیده‌ام ولی این شرکت کوچک افکار نوی که میتواند پرورده و کامل گردد را در قالب پلان های چاپ شده و بدون وسایل کاربری بفروش میرساند. احتمالا موتور بی سوخت کمی کامل شدهء موتور گراویتی یا موتور ثقلی است که به نیروی ثقل که از مرکز کره زمین به جسم وارد میشود حرکت میکند در این موتور ساده که در لینک زیر آنرا خواهید دید شیوه ء نوی ای است که بکار رفته تا وقتی حرکت موتور شروع شد بدون ایستادن یا کند شدن ادامه بیابد و آن بخاطر گویچه های داخل استوانه است که به خاطر وضعیت گریز از مرکز در شرایطی قرار میگیرند در یک طرف آن گویچه ها نزدیک به مرکز و در طرف مقابل دور از مرکز دایره اند و بسته به جهت چرخش وضعیت عکس پیدا میکنند و همینطور بقیه گوی ها خود را با نیروی گریز از مرکز تنظیم میکنندتا در نقطی مناسبی قرار گیرند بدین ترتیب حرکت ادامه مییابد.

این شرکت میگوید که دینام تولید کننده برق و چیز های دیگری بدون نیاز به هیچ سوخت یا انرژی (البته بدیهی است بجز نیاز به نیروی جاذبه زمین) ساخته است وقتی این نوع کارها پرورده و پخته شوند میتوانند در در خدمت انسانها قرار گیرند و بازدهی با ارزش داشته باشند. این تا اینجا رسالت خالق آنست گو اینکه خودش هم کاربردهایی برایش یافته است. استفاده های بیشتر با نبوغ و توجه افراد دیگری که آنرا میبینند میتواند پیدا شود.

به انیمیشن این صفحه به دقت توجه کنید تا وضعیت گویچه ها را ببینید یا اگر نرم افزاری مانند (Paint shop pro) دارید میتوانید فریم های آنرا نه در حرکت بلکه یکی یکی ببینید. از دکمه (PAUSE) در طرف راست کیبوردتان و ریفرش صفحه هم میتوانید استفاده کنید تا فریم ها را نگهداشته و در آن دقت کنید.


img/daneshnameh_up/3/34/Gravity7.gifبرای دستیابی به اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

  امتیاز: 3.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 03 شهریور 1384 [05:08 ]
  Re: بچه ها یاری کنید
 

دارا

اگر خودتان میخواهید این آزمایش را انجام دهید بدون تحمل مخارج اضافی میتوانید از یک بولبرینگ دور انداختنی که گویچه‌هایش را در آورده‌اید و میتواند داخل نی نوشیدن قرار بگیرد استفاده کنید.
برای پره‌ها هم میتوانید از سیم مسی شماره 12-14 جامد (نه چند رشته‌ای) که در سیم کشی ساختمان بکار میرود استفاده کنید. میشود یک مترش را از سیمکش ها به قیمت ارزان خرید. از نی هم برای استوانه استفاده کنید تا سبک باشد.
از تیلهء شیشه‌ای (گویچه) که کودکان با آن بازی میکنند هم میشود استفاده کرد منتها استوانه را با کاغذ پاکت خواربار که کاغذ محکمی است و سریش (چسب) و یک چوب استوانه‌ای که کمی بزرگتر از قطر تیله است را به عنوان قالب استفاده کرده و نوار کاغذ آغشته به چسب را دور آن بپیچید و بگذارید خوب خشک شود تا محکم گردد. نگذارید چسب با چوب که آنرا به عنوان قالب بکار میبرید تماس پیدا کند وگرنه کاغذ به چوب میچسبد. پس از خشک شدن لوله بوجود آمده را از چوب جدا کرده و به قطعات 4-5 سانتیمتری ببرید و پس از گذاشته تیله در آن سرش را با همان شیوه کاغذ و چسب ببندید و به ستاره مسی لحیم شده با چسب فوری یا چسب حرارتی (چسبی که لوله‌ای است و داخل ابزار تپانچه مانند قرار میگیرد و به برق وصل میشود ) وصل کنید و روی پایه مناسبی قرار دهید تا با آن آزمایش کنید.

اگر خواستید بهترش را بسازید از استوانه‌های پلاستیکی که داروخانه ها دارند میتوانید استفاده کنید. سرنج پلاستیکی یکبار مصرف هم برای استوانه ایدهء بدی نیست. کوشش کنید به غیر از تیله و یا گویچه بقیه چیز ها سبک باشد تا فرآیند موتور را به ماکزیمم خود برسانید تا بار اضافی را تحمل نکند مگر اینکه بخواهید آنرا بزرگ بسازید.

موفق باشید

  امتیاز: 3.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 03 شهریور 1384 [05:08 ]
  Re: بچه ها یاری کنید
 

سلام - دارا

امروز هم برای علاقمندان به الکترونیک و مخصوصا مایکروویو یک پروژه الکترونیک دارم. آنرا برای آزمایش ساخته ام و زیاد نگران زیبایی آن نبودم. چنانکه قبلا اشاره کردم که باید آنرا روی ورقه مسی ساخت در اینجا عکس آنرا پست میکنم تا آنرا به چشم ببینید هدفم از ساختن آن نوسان کننده مایکروویو 2 گیگاهرتزی بود ولی هماهنگ اصلی آن با وسایلی که در اختیار داشتم از 1.7 مگاهرتز بالاتر نرفت.

اگر ترانزیستور آنرا خارج کرده و با ترانزیستور های دیگر امتحان میکردم شاید به 2 گیگاهرتز میرسید. اگر شما 20 ترانزیستور بگیرید لزوما همه آنها از نظر خاصیت خازنی یکی نیستند. آنرا باید در مدار بگذارید و اختلافش را ببینید. البته همه را با یک هدف میسازند ولی نتیجه کار کاملا یکی نیست و اختلافات کمی باهم دارد. ترانزیستور ها در نوسان کننده های با فرکانس کم از این نظر اشکالی ندارند. نگران کپی رایت نباشید این عکسها را خودم گرفته‌ام.  امتیاز: 3.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  پنج شنبه 03 شهریور 1384 [06:40 ]
  Re: بچه ها یاری کنید
 

با سلام

همکار محترم مثل عکس گذاشته شده در نامه موتور بدون سوخت آدرس عکس را تو سایتهای دیگر برای ما ارسال کنید.
ما عکس را در گالری بارکود کرده و در نامه شما خواهیم آورد.

با تشکر

  امتیاز: 3.00