منو
 کاربر Online
510 کاربر online
 : عمومی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline بابک خسروشاهی 3 ستاره ها ارسال ها: 473   در :  چهارشنبه 17 فروردین 1384 [08:02 ]
  کنترل دستگاهها با مغز
 

برای نخستین بار در جهان یک تراشه کامپیوتری در مغز یک مرد معلول در آمریکا کار گذاشته شده است که می تواند افکار او را بخواند. متیونیگل، 25 ساله، در سال 2001 در یک حمله خیابانی از گردن به پایین فلج و به صندلی چرخدار محدود شد.
به گزارش بی بی سی، پزشکان تابستان گذشته در بیمارستان «نیوانگلند ساینای» در ماساچوست این تراشه را در سر او کار گذاشتند که به او امکان داده است برخی وسایل خانه را با فکر کردن کنترل کند. این تراشه افکار او را می خواند و آنها را برای رمز گشایی به یک کامپیوتر می فرستد.

کنترل حرکتی

او به لطف این دستگاه و نرم افزارهایی که به وسایل خانگی اش وصل شده است می تواند با فکر کردن تلوزیون را روشن و خاموش کند، کانال ها را عوض یا صدا را کم و زیاد کند. دانشمندان از سال ها قبل سرگرم طراحی و توسعه سیستمی بودند که به معلولان امکان دهد وسایل خانگی را با مغزشان کنترل کنند. مطالعات نشان داده است که میمون ها می توانند یک کامپیوتر را به کمک الکترود هایی که در مغزشان کاشته می شود کنترل کنند.

موارد مشابه

اخیرا چهار نفر، که دو نفر از آنها افراد نیمه معلول در صندلی چرخدار بودند، با به سر کردن کلاهی مجهز به 64 الکترود که امواج مغزی را دریافت می کرد، موفق شدند مکان نمای کامپیوتر (cursor) را حرکت دهند. تراشه ای که برای نیگل ساخته شده و دروازه مغز نام دارد تقریبا شامل 100 الکترود به باریکی موی سر است که در عمق یک میلیمتری بخشی از مغز که مسئول کنترل حرکت است، کار گذاشته شد. اطلاعات جمع آوری شده توسط الکترود ها به کامپیوتری که علائم مغزی را تحلیل می کند منتقل می شود. این علائم برای به حرکت در آوردن مکان نما ترجمه و تفسیر می شوند و به کاربر امکان می دهد با فکر کردن، وسایلی مانند رایانه شخصی را کنترل کند.

پروفسور جان داناهیو، عصب شناس در دانشگاه براون در «رود آیلند» یکی از دانشمندانی است که در ساخت این دستگاه که تولید شرکت «سایبر کینتیک» است، دست داشته است. وی می گوید: صفحه کامپیوتری در واقع مثل یک دستگاه کنترل از راه دور تلوزیون است. کاربر تنها کافی است که مکان نما را ( با فکر کردن) روی یکی از گزینه ها ببرد و این معادل همان کلیک کردن روی آن گزینه است.

راه آینده

آقای نیگل همچنین قادر است از فکرش برای حرکت دادن یک دست مصنوعی و یک بازوی روبانیک برای گرفتن شیرینی از دست یک نفر و قرار دادن آن در دست دیگر استفاده کند.

پروفسور داناهیو امیدوار است که سرانجام کاشتنی هائی مانند این به مردم فلج امکان دهد که قدرت استفاده از اعضای حود را بازیابی کنند. هدف بلند مدت، طراحی جعبه ای به اندازه تلفن همراه است که توسط باطری کار کرده ، و بصورت الکتریکی عضلات بیمار را به حرکت در آورد. این هدف سختی است. حرکت ساده ای که ما انجام می دهیم، در واقع منتج از سیگنالهای پیچیده الکتریکی است که بازسازی آنها بسیار سخت خواهد بود. دکتر ریچارد آپز، یک نوردینزیولوژیست از دانشگاه بریستول انگلستان می گوید:
میلیونها نورون در مغز با حرکت در ارتباطند. تراشه مغز فقط به تعداد کمی از اینها وصل می شوند.


اما او می گوید: کار بی نهایت هیجان انگیزی است. واقعاً جالب توجه است آنها تحقیقات را یک پله جلو برده اندتا نفع آشکاری برای بیمارانی که قادر به حرکت نیستند داشته باشد. به نظر می رسد که آنها رخنه ای در سخت ترین مرحله و چالش انگیزترین گام برای انجام حرکات دست ایجاد کرده اند. حالا توانایی گرفتن یک چیز، قدمی بزرگ رو به جلو است، او می گوید ممکن است بعد از آن بتوان با پیشرفت کار به حرکات ظریف تر دست نیز دست یافت.

  امتیاز: 0.00