منو
 کاربر Online
2050 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline احمد شکیب 2 ستاره ها ارسال ها: 33   در :  جمعه 28 اسفند 1383 [18:41 ]
  حرکت دایره ای
 

1)هنگامی که کره یا استوانه ای را از نقطه ثابت در سطح شیبدار رها کنیم ، استوانه به سمت پایین شتاب می گیره . راستای شتاب و سرعت نقاط واقع بر گره به کدام جهت هستند؟؟
می دانیم که در این حرکت استوانه دارای دو سرعت در انتقالی و چرخشی است آیا این دو باهم برابرند یا خیر؟؟
2)می دانیم که کره زمین دارای دو حرکت گردشی و چرخشی است . البته حرت تقدیمی نیز دارد. اگر فرض کنیم که مدار زمین دایره باشد سرعت انتقالی(گردشی) زمین 30کیلومتر بر ثانیه و سرعت چرخشی 1670 کیلومتر بر ساعت باشد ، فردی که در روی کره زمین قرار دارد، کدام سرعت را می گیرد( انتقالی یا گردشی) البته مرجع یا ناظر را فرض کردیم که در خورشید باشد. ؟؟ در کدام راستا؟؟


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  چهارشنبه 17 فروردین 1384 [13:37 ]
  > حرکت دایره ای
 

هنگامی که یک کره یا استوانه را از نقطه ثابت روی سطح شیبدار رها کنیم، شتاب حاصل از برآیند نیروها در جهت حرکت جسم در امتداد سطح و به طرف پایین بر آن وارد می‌شود. این شتاب شامل شتاب انتقالی و مماسی است.

شتاب انتقالی که همان شتاب مرکز جرم است. ولی شتاب مماسی که در اثر دوران و تغییر جهت سرعت ایجاد می‌شود جهتش به سمت مرکز کره است.

سرعت نیز شامل سرعت انتقالی (مرکز جرم) در راستای حرکت است اما سرعت مماسی در جهت مماس بر کره بوده و جهت آن بسته به دوران کره هر لحضه تغییر می‌کند.

سرعت انتقالی (خطی) و سرعت چرخشی (زاویه‌ای) باهم برابر نبوده ولی باهم متناسبند که در این حالت اگر v سرعت خطی ، r شعاع کره و ω سرعت زاویه‌ای باشد رابطه بین سرعنها به صورت v = r ω خواهد بود.


  امتیاز: 0.00