منو
 کاربر Online
458 کاربر online
 : عمومی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 07 اسفند 1383 [19:43 ]
  > سیستم ماوس
 


ورود کاربر:

رمز ورود:


مرا به یاد داشته باش
من کلمه عبورم را فراموش کردم

جستجو در:
تمام سایت صفحات دانشنامه گالری های تصویر تصاویر فایلها انجمن
در متن منو خانه
تماس با ما
آمار سیستم
طبقه بندی ها
دانشنامه
خانه دانشنامه
آخرین تغییرات
رتبه بندی ها
فهرست صفحات
صفحات یتیم
زمین تمرین

انجمن
انجمن ها را فهرست کن
رتبه بندی ها

نظرسنجی ها
نظرسنجی ها را فهرست کن

گالری تصویر
کتابخانه ها
رتبه بندی ها

کتابخانه فایل
کتابخانه ها را فهرست کن
رتبه بندی ها

پیام کوتاه
منوی من کاربر Online 27 کاربر online پنجره پیام admin, : "تماس با ما": سوال و پاسخ خود را در "انجمن پرسش و پاسخ" بیابید!
admin, : "فرهنگ شهروندی" را مطالعه کنید.
admin, : برای ایجاد یا ویرایش مقالات به "صفحه چگونه میتوانید عضو شوید؟"، مراجعه کنید.
مهدیار نوید, : با شرکت در نظرسنجی ها در بهبود شبکه خودتان سهیم باشید
admin, : برای مشاهده دستورات جدید به "چگونه یک صفحه را ویرایش کنید؟ " مراجعه کنید.
بیشتر بخوان… سیستم ماوس
(cached) علوم > علو م رایانه > سخت افزار

آنچه به اینجا پیوند دارد... مقالات در دست تهیه خادم ساختمان ماوس مقالات تست نشده خادم
تاریخچه بحث درباره این صفحه
عنوان سیستم ماوس
پیوندسریع
صورتک ها

توجه برچسب های HTML در داخل توضیحات مجاز نیستند

توضیح
عکس پیدا نشد
ماوس از کلمه انگلیسی (Mouse) یعنی موش گرفته شده است و به خاطر شکل ظاهری آن به این نام خوانده می‌شود. یکی از ابزارهای ورودی اطلاعات که امروز مورد استفاده قرار می‌گیرد ماوس است که بکارگیری آن استفاده از برنامه‌ها را آسان کرده است. امروزه کار با رایانه بدون استفاده از ماوس ، اگر غیر ممکن نباشد بسیار مشکل است و در مواردی برنامه‌هایی وجود دارد که اگر ماوس وجود نداشته باشد استفاده از آن برنامه غیر ممکن می‌گردد.


انواع ماوس از نظر عملکرد فیزیکی
اگر عملکرد فیزیکی ماوس در مد نظر باشد باید بگوییم که ماوس به دو صورت ارایه شده است که عبارتند از ماوس نوری - مکانیکی و ماوس نوری. در هر دو نوع مزبور عملکرد بخشهای داخلی ماوس بسیار ساده است.

ماوس الکترومغناطیسی
در ماوس نوع نوری - مکانیکی که متداول است نوعی گوی لاستیکی محکم که از پوسته پایینی ماوس بیرون آمده است بر روی سطحی صاف می‌غلطد. هر نوع سطح صافی که اصطکاک لازم را ایجاد کند، خوب عمل خواهد کرد. حرکت گوی مزبور موجب به حرکت در آمدن دو استوانه گرد خواهد شد. استوانه‌های مزبور نسبت به یکدیگر عمود می‌باشند. صفحه کوچکی که چرخ شاخص نام دارد. به یکی از انتهای هر یک از آنها متصل شده است بر روی این چرخ سوراخهایی وجود دارد. به این ترتیب با چرخش مزبور نور دیود نورانی موجود در یک سکت آن به صورت منقطع از سوراخها عبور کرده ، به سمت دیگر می‌تابد.

در سمت دیگر چرخ نور تابیده شده با استفاده از قطعه فوتوالکتریکی آشکار شده و به جریان الکتریکی تبدیل می‌گردد. بنابراین اطلاعات بدست آمده از چرخش گوی از دو عدد تشکیل شده است. یعنی نشان دهنده تعداد پالسهای ایجاد شده در اثر چرخش استوانه‌های افقی و عمودی در واحد زمان می‌باشد.

ماوس نوری
ماوسهای نوری نیز همین اطلاعات (یعنی تعداد پالسهای افقی و عمودی در واحد زمان) را ایجاد می‌کنند اما عملکرد آنها متفاوت است. در ماوس نوری ، نور به پد می‌تابد که در بعضی از ماوسهای نوری باید بر روی پد مخصوصی حرکت کند. که بر روی آن شبکه‌هایی از خطهای متقاطع با اختلاف رنگ مشخص وچود دارد. نوعی سنسور نوری که در ماوس وجود دارد. حرکت پرتو نوری نسبت به شبکه مزبور را حس می‌کند. ماوس نوری دقیق‌تر می‌باشند. در نتیجه می‌توان آنرا بطور دقیق بر روی محل خاصی از صفحه نمایش (یعنی پیکسل) مورد نظر قرار داد.

پروتکل ماوس
چهار پروتکل برای ایجاد ارتباط بین ماوس در کامپیوتر وجود دارد. که در واقع چهار سازنده بزرگ ماوس یعنی میکروسافت ، آی‌بی‌ام - ligiteh و Mouse System croporation مربوط می‌شود. پروتکل مربوط به آی‌بی‌ام را پروتکل OS/2 نیز می‌گویند. بطور کلی همه این پروتکلها تقریبا اطلاعات مشابهی را ارایه می‌دهند. اطلاعات مزبور تعداد پالسهای الکتریکی ایجاد شده در اثر حرکت استوانه‌های افقی و عمودی نسبت به آخرین گزارش و نیز کلید فشار داده شده را شامل می‌شوند. تنها تفاوت آنها در قالب‌بندی اطلاعات ارائه شده می‌باشد.

ماوس اطلاعات را با استفاده از قالب‌بندی خاص به کامپیوتر ارسال می‌کند که بسته داده‌های ماوس (Mouse data Raket) نامیده می‌شود. پروتکل میکروسافت مبتنی بر دو کلید بوده ، و از بسته‌های داده‌های سه بایتی تشکیل شده است. در شکل حاضر بسته داده‌های میکروسافت نشان داده شده است. عددی که در ست راست X قرار دارد از بیتهایی تشکیل شده است، که بسته به شماره نامگذاری شده‌اند. یعنی از X-7 (آخرین بیت سمت چپ) تا x-0 (آخرین بیت از سمت راست) در مورد Y نیز هیمن ‌طور است. بیتهای مختلف به این مقادیر به دلیل مختلف پراکنده شده‌اند. و در بیش از یک بایت قرار گرفته‌اند. این مقادیر تعداد پالسهای افقی و عمودی نسبت به آخرین گزارش ارسالی به کامپیوتر را نشان می‌دهد.

اگر عدد مربوط به X منفی باشد نشان دهنده این است که ماوس به سمت راست حرکت کرده است عدد منفی برای Y نیز نشان دهنده حرکت ماوس به سمت پایین می‌باشد. آخرین بیت سمت چپ موجود در بسته داده‌ها مورد استفاده قرار نگرفته است. در نهایت این که اگر دکمه‌های سمت راست یا چپ فشار داده شوند، بیتهای موجود در انتهای سمت راست و چپ در سطح منطقی 1 قرار می‌گیرند. در غیر این‌ صورت در سطح منطقی صفر خواهند گرفت.


پروتکل MSC سه دکمه‌ای بوده و از بسته‌های داده‌های 5 بایتی استفاده می‌کند. پروتکل Logitech سه دکمه‌ای می‌باشد. اما از بسته‌های داده‌های 4 بایتی استفاده می‌کند. پروتکل PS/2 با استفاده از بسته‌های داده‌های سه بایتی هم ماوس دو دکمه ، و هم ماوسهای 3 دکمه‌ای را کنترل می‌کند. ماوس 5 دکمه‌ای شرکت MSC از بسته داده‌های 8 بایتی استفاده می‌کند. که برای کامپیوترهای استاندارد بسیار زیاد است.

رابط‌های ماوس
انواع مختلفی از رابط فیزیکی بین ماوس و کامپیوتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماوس متوالی به درگاه سریال متصل می‌شود. که با دریافت هر بسته داده‌ها از ماوس وقفه‌ای ایجاد می‌شود. که خط آن به درگاه مورد استفاده بستگی دارد. در این حالت برنامه راه‌انداز ماوس می‌تواند بسته داده‌ها را مورد پردازش قرار داده و جزئیاتی مانند جهت ، سرعت حرکت را تشخیص دهد و یا جای کلید را تشخیص دهد. «ماوس گذرگاه» همراه با کارت کنترلگر ارائه می‌شود. که در شیار گسترش قرار می‌گیرد. اما از سایر جنبه‌ها درست مانند ماوس متوالی است. بنابراین ماوسهای مبتنی بر گذرگاه به یک شیار گسترش و یک وقفه احتیاج دارند.

امروزه بسیاری از کامپیوترها با درگاه اختصاصی برای ماوس ارائه می‌شوند. درگاه مزبور که از نوع PS/2 می‌باشد به کنترلگر صفحه کلید متصل است. این درگاه بدون استفاده از شیارهای گسترش یا درگاههای متوالی انواع خاصی از ماوسها را بپذیرد. علاوه بر این ماوسهای مزبور از خط وقفه IRQ12 استفاده می‌کنند. درنتیجه خط وقفه مورد استفاده وسیله‌های جانبی متوالی را اشغال نمی‌کنند. بعضی از ماوسها از درگاه سریال بعضی دیگر به درگاه PS/2 وصل می‌شوند. اما بعضی دیگر از هر دو درگاه وصل می‌شوند.

تفکیک پذیری
مشخصه دیگر ماوس تفکیک پذیری است که به تعداد پالسهای ایجاد شده در هر اینچ از مسیر اطلاق می‌گردد. تفکیک پذیری معمول 400-300 نقطه بر اینچ است. البته اختلاف تفکیک پذیری فقط به تعداد پالسهای ایجاد شده هنگام طی مسیر مشابه با یکدیگر اختلاف دارد. بعضی اگر ماوس فاصله زیادی را طی کند سرعت حرکت اشاره‌گر آن بیشتر خواهد بود.

پس تفکیک پذیری بیشتر نشان دهنده کاهش فاصله بین مرحله حرکت نمی‌باشد. بلکه نشان ‌دهنده این است که با اعمال حرکتی اندک به ماوس ، اشاره‌گر آن ، فاصله بیشتری را طی خواهد کرد. و همچنین توجه داشته ‌باشیم که برنامه راه‌انداز ماوس می‌تواند هرکاری که مورد نظر باشد بر روی تعداد پالسهای الکتریکی شمارش شده توسط ماوس انجام دهد. بنابراین ممکن است تفکیک‌پذیری بالای ماوس نادیده گرفته شود.

مباحث مرتبط با عنوان
برنامه راه‌انداز ماوس
پالس الکتریکی
درگاه سریال
دیود نوری
ساختمان ماوس
سلول فوتوالکتریک
سنسور نوری
ماوس نوری
ماوس الکترومغناطیسی
ایجاد شده توسط: حسین خادم آخرین اصلاحات: سه شنبه 27 بهمن, 1383 13:12:04 توسط حسین خادم تعداد بازدید ها: 27
زمان اجرا: 0.99 ثانیه حافظه مصرفی: 6.91 مگا بایت تعداد پرس و جوی گرفته شده از بانک اطلاعاتی: 51 GZIP فعال بار سرویس دهنده: 0.98


  امتیاز: 0.00