منو
 کاربر Online
666 کاربر online
 : عمومی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline احمد رزاقی 3 ستاره ها ارسال ها: 44   در :  شنبه 26 دی 1383 [18:45 ]
  هویگنس با موفقیت بر سطح فمر زحل تیتان فرود امد
 

ساعت به وقت مرکزی ایران ۱۰:۰۵ - شنبه
موفقیت قطعی هویگنس در حالی که نخستین تصاویر از سطح و جو تایتان منتشر شده اند ، شن اوکیف رییس ناسا در پیامی به آژانس فضایی اروپا موفقیت این ماموریت را تبریک گفت .
اوکیف در این پیام گفت در حالیی که به نظر می رسد ماموریت هویگنس با موفقیت کامل همراه بوده است ، ما تبریکات خود را به تیم این ماموریت تقدیم می کنیم و خوشحالیم که ناسا نیز در این پروژه اکتشافِ بی نظیر سهمی بر عهده داشته است.
در همین حال مقامات ESA اعلام کرده اند به غیر از ۲ تصویرِی که تا کنون منتشر شده است تصوُر و داده دیگری را تا ساعت ۱۳:۳۰ امروز منتشر نخواهند کرد و تصاویر و داده ها یتکمیلی در این ساعت اعلام خواهد شد .
گفتنی است روند کند اطلاع رسانی ESA در انتشار داده ها که بر خلاف رویه معمول NASA ارزیابی می شود با انتقاد رسانه ای مواجه شده است.


ساعت به وقت مرکزی ایران ۲۳:36
و اینک تایتان
سرانجام نخستین تصاویر از سطح تایتان منتشر شد ، نخستین تصویر سیاه و سفید از فاصله ۶۰ کیلومتری سطح گرفته شده و نشان از کانالها و محوطه تیره ای دارد که شاید دریایی از هیدور کربنها باشد .
بشر لحظه ای تاریخی را سپری می کند.
ساعت به وقت مرکزی ایران ۲۰:55
اولین داده علمی – دما در حین فرود
نخستین داده ها از ماموریت هویگنس اعلام شد ، بنابر اعلام تیم علمی ماموریت در کنفرانس خبری ، دمای درون کاوشگر در حین فرود و در ارتفاع ۵۰ کیلومتری سطح ۲۵ درجه سانتیگراد بوده که در حین فرود در حال کاهش بوده است.
همینطور در این کنفرانس اعلام شد کانال ارتباطی A همانطور که پیش بینی می شد مسدود شده اما اطلاعات از طریق کانال B در حال دریافت است.
ساعت به وقت مرکزی ایران ۲۰:40
اطلاعات تله متری نشان از موفقیت ماموریت در ارسال داده ها دارد – در انتظار نخستین تصاویر
دقایقی پیش مسولان آژانس فضایی اروپا در نشستی خبری اعلام کردند دریافت اطلاعات هویگنس از کاسینی کماکان و در حدود ۲ ساعت بیش از زمان پیش بینی شده ادامه دارد.
کلودیو سولازو که از او به عنوان پرستار کاوشگر هویگنس یاد می شود در گفتگو با خبرنگاران افزود . بسته های اولیه داده ها که مربوط به تله متری هویگنس بود در میان شور و هیجان و فریاد حاضران در اتاق فرمان به دست ما رسیده و تحلیل داده ها ی مربوط به اثر دوپلری سیگنالها نشان از موفقیت کامل ماموریت تا ارتفاع ۱۵ کیلومتری سطح دارد ضمن اینکه از فرود موفق هویگنس نیز اطمینان کامل داریم.
وی این روز را روزی فراموش نشدنی در تاریخ اکتشافات فضایی نامید و اضافه کرد مطمئنیم ماموریت فوق العاده ای را سپری کرده ایم و اکنون بی تاب دریافت کامل اطلاعات و و پردازش ان و انتشار نخستین داده های اماده شده هستیم به گفته او اولین بسته اطلاعاتی مورد نظر امشب منتشر خواهد شد.
مدیر عملیات ESA نیز از وضع عالی هر ۶ ابزار علمی هویگنس و داده های با ارزشی خبر داد که این کاوشگر به زمین فرستاده اگرچه هنوز از ماهیت آن اطلاعی نداریم
ساعت به وقت مرکزی ایران ۲۰:00
بی تابی در اتاق فرمان
در حالی که اطلاعات رسیده از کاوشگر هویگنس از سلامت فرود خبر می دهد دانشمندان و مردم علاقمند در سرراسر جهان آخرین ساعات دریافت داده ها را با هیجان زاید الوصفی سپری می کنند .
مدینا گرادی یکی از دانشمندان حاضر در مرکز فرمان در آلمان ساعتی پیش در گفتگویی اختصاصی با BBC از شور زاید الوصف این مکان روایت کرد. در حالی که ماموریت در واقع به پایان رسیده ، دانشمندانی که بیش از ۷ سال در انتظار دریافت داده های هویگنس بودند آخرین لحظات انتظار را با بی تابی ویژه ای سپری می کنند.
تا کمتر از یک ساعت دیگر اولین بسته های اطلاعاتی و احتمالا نخستین تصاویر پاناراما که در ارتفاعات بالا از سطح تیتتن تهیه شده است منتشر خواهد شد
ساعت به وقت مرکزی ایران ۱۹:00
دریافت داده های هویگنس آغاز شد
دقایقی پیش خبرگزاریهای علمی اعلام کردند بسته های اطلاعاتی هویگنس از سوی زمین در حال دریافت است . بدین ترتیب به نظر می رسد ماموریت ماجراحویانه هویگنس با موفقیت کامل روبرو بوده است .
هنوز جزییات بیشتر این خبر اعلام نشده است اما دانشمندان منتظر دریافت بسته های اطلاعاتیو آغاز تحلیل آنها هستند ، پیش بینی می شئود حدود ساعت ۲۱ به وقت مرکزی ایران نخستین تصاویر از این ماموریت اعجاب انگیر که نخستین نگاه بشر به پشت ابرهای راز آلود این قمر خواهد بود منتشر شود. نوز معلوم نیست نخستین منطره پیش روی دانشمندان و مردم زمین از سطح تیتان چگونه سرزمینی را به نامیش خواهد گذاشت. ساعت به وقت مرکزی ایران ۱۷:55
رویا به حقیقت پیوست : هویگنس با موفقیت بر سطح تیتان نشست
دقایقی پیش ریس آژانس فضایی اروپا اعلام کرد :«ما سیگنالهایی حاکی از فرود موفق هویگنس بر سطح تیتان دریافت کرده ایم »
بدین ترتیب رویا به حقیقت پیوست و کاوشگر هویگنس با موفقیت بر سطح قمر اعجاب انگیز منظومه شمسی فرود آمد تا فصل جدیدی از دانش ما گشوده شود . قرار است در کمتر از ۲ ساعت دیگر نخستین تصاویر ارسالی از سوی هویگنس منتشر شود .
در حال حاضر داده های مربوط به کاوشگر هویگنس به طور منظم از طریق کاسینی به سوی زمین ارسال می شود و طبق اعلام تا ساعت ۱۹ امروز ( به وقت مرکزی اروپا ) تمامی داده ها گردآوری و در اختیار دانشمندان قرار خواهد گرفت.
مدیر این ماموریت شنیدن این سیگنال را به مانند شنیدن صدای گریه نوزادی داست که ما را از زنده بودن او مطمئن می شسازد تاساعاتی دیگر اطلاعات بیشتری در باره ماموریت موفق هویگنس منتشر خواهد شد.
ساعت به وقت مرکزی ایران ۱۶:40
خبرها نشان از موفقیت هویگنس دارد - سیگنالهای جدید موفقیت را تایید می کند
دقایقی پیش نخستین کنفرانس خبری مسولان ارشد ماموریت در خصوص کاوشگر هویگنس در حالی برگزار شد که مطابق برنامه زمان بندی اعلام شده هم اکنون هویگنس به کاوش خود بر سطح تیتان باید خاتمه داده باشد
در این کنفرانس خبری مدیر پروژه ضمن تبریک به مردم جهان به دلیل دریافت نخستین سیگنال در حین ورود هویگنس به جو تیتان ،از این پروژه به عنوان همکاری بشری در راه شناخت جهان یاد کرد و افزود امشب شبی است که رویای ما در کشف دنیایی دور به حقیقت خواهد پیوست.
معاون ریاست ناسا نیز در این مراسم ضمن یادآوری همکاری بین المللی که میان ۱۹ کشور و ۳ آژانس فضایی برای این پروژه انجام شده بود از ان به عنوان یکی از مهمترین پروژه های فضایی بشر نام برد در ادامه مدیر ماموریت هویگنس اعلام کرد:
براساسا خبرهایی که هم اینک منتشر شده سیگنالهای تایید کننده دیگری توسط رصدخانه های رادیویی زمین ثبت شده که نشان می دهد هویگنس توانسته است چترهای نجات خود را با موفقیت باز کرده و از عهده بخش اصلی از مراحل فرود برآید
با این گفته موجی از هیاهو جمع خبرنگاران علمی رسانه ها را در بر گرفت و در ادامه کلودیو سولازو ،مدیر عملیات هویگنس با ابراز رضایت از شنیدن این اخبار برنامه سعات آینده را اعلام کرد
به گفته کلودیو سولازو اگرچه خبرها تا این لحظه فوق العاده خوب بوده است اما باید تا آخرین ساعت امشب برای گرفتن جشن صبر کرد.چراکه نخستین بسته اطلاعاتی شامل تله متریهای جوی ساعت ۱۶:۲۲ به وقت محلی دریافت خواهند شد و بعد از آن ساعت ۱۷:۱۵ خبرهای مربوط به فرود به زمین خواهد رسید و سرانجام ساعت ۱۹ تمام اطلاعات به دست آمده و در اختیار دانشمندان قرار می گیردت ظرف کوتاهترین زمان منتشر شود ، از جمله بی نظیر ترین این اطلاعت تصاویری است که هویگنس در حین فرود خود تهیه کرده است.
نجوم در ساعات آینده پوشش خود از روند رویدادهای مربوط به هویگنس را ادامه خواهد
ساعت به وقت مرکزی ایران ۱۵:03
ادامه کاوش دور از چشم اتاق کنترل
هویگنس به عملیات فرود خود در حالی ادامه می دهد که از دسترس کنترل اعضا اتقا کنترل خارج است و دور از شم انا به عملیات خودکار خود ادامه می دهد . به دلیل فاصله دور دست زحل امکان ارتباط همزمان وجود دندار اما طبق برنامه هم اکنون این کاوشگر باید از سردترین لایه جوی تیتان گذشته باشد و نمونه برداری از جو توسط طیف سنج کارماتوگرافی تا دقایقی دیگر آغاز شود . از لحظاتی پیش تصویر برداری از سطح تیتان آغاز شده است و احتمالا نخستین تصاویر و داده ها تا پایان وقت امروز متشر خواهد شد.
در همین حال شنیده شدن سیگنالهایی از هویگنس که توسط کاسینی به زمین رله می شود نشان از ان دارد که حداقل هویگنس زنده است و به فعالیت خود ادامه می دهد .
مطابق برنامه اعلام شده ساعت ۱۶:۰۴ علایم فرود هویگنس بر سطح تیتان باید دریاقت شود و این بدان معنی است که مطابق این برنامه در این ساعت هویگنس باید بر سطح تیتان فرود آمده باشد.
هم اکنون باید هر 6ابزارعلمی هویگنس فعالیت خود را آغاز کرده اند.
سرنوشت کاوشگر ۶۰۵ میلیون یورویی هروپایی هویگنس تا ساعاتی دیگر مشخص خواهد شد.
قابل ذکر است تا ساعتی دیگر نخستین کنفرانس خبری از سوی مرکز کنترل برگزار خواهد شد
ساعت به وقت مرکزی ایران ۱۵:03
ادامه کاوش دور از چشم اتاق کنترل
هویگنس به عملیات فرود خود در حالی ادامه می دهد که از دسترس کنترل اعضا اتقا کنترل خارج است و دور از شم انا به عملیات خودکار خود ادامه می دهد . به دلیل فاصله دور دست زحل امکان ارتباط همزمان وجود دندار اما طبق برنامه هم اکنون این کاوشگر باید از سردترین لایه جوی تیتان گذشته باشد و نمونه برداری از جو توسط طیف سنج کارماتوگرافی تا دقایقی دیگر آغاز شود . از لحظاتی پیش تصویر برداری از سطح تیتان آغاز شده است و احتمالا نخستین تصاویر و داده ها تا پایان وقت امروز متشر خواهد شد.
در همین حال شنیده شدن سیگنالهایی از هویگنس که توسط کاسینی به زمین رله می شود نشان از ان دارد که حداقل هویگنس زنده است و به فعالیت خود ادامه می دهد .
مطابق برنامه اعلام شده ساعت ۱۶:۰۴ علایم فرود هویگنس بر سطح تیتان باید دریاقت شود و این بدان معنی است که مطابق این برنامه در این ساعت هویگنس باید بر سطح تیتان فرود آمده باشد.
هم اکنون باید هر 6ابزارعلمی هویگنس فعالیت خود را آغاز کرده اند.
سرنوشت کاوشگر ۶۰۵ میلیون یورویی هروپایی هویگنس تا ساعاتی دیگر مشخص خواهد شد.
ساعت به وقت مرکزی ایران : ۱۴:39
تایید اتاق فرمان و آغاز به کار حسگرها
آژانس فضایی اروپا ESA اعلام کرد بر اساس برنامه ریزی انجام شده هم اکنون چتر نجات اصلی رها شده و عملیات علمی ابزارهای بررسی کننده جوی و همینطور تصاویر مختلف آغاز شده است و حسگرهای هویگنس کار خود را آغاز کرده اند .
از این پس بر اساس شرایط جوی موجود در تایتان ، هویگنس به طور اتوماتیک و هوشمند مراحل فرود را در دست خواهد گرفت.
دقایقی پیش کی ازمدیران مرکز علوم انگلستان در گفتگو با خبر BBC اعلام کرد اخبار رسیده از اتاق فرمان نشان از وضعیت مناسب ماموریت تا این لحظه دارد.
ساعت به وقت مرکزی ایران : ۱۴:03
اولین علایم از هویگنس !
رادیو تلسکوپی برروی زمین توانست علامت ظعیفی از هنگام فرود هویگنس را دریافت کند. این سیگنال نشان دهنده ان است که هویگنس تا این لحظه سالم بوده و مرحله سخت ورود به جو فوقانی را با موفقیت سپری کند
این سگنال فاقد هر نوع داده علمی است و فقط نشانه ای از فعالیت هویگنس اسا که با رله از کاسینی به زمین رسیده است
با دریافت این سیگنال موجی از شادی و هیجان اتاق کنترل ماموریت را در بر گرفته است.

ساعت به وقت مرکزی ایران : ۱۳:50
باز شدن چتر نجات اولیه و آغاز ارسال داده ها به کاسینی
بنا بر اعلام آژانس فضایی اروپا ESA ساعت ۱۳:۴۶ به وقت مرکزی ایران چتر نجات اولیه هویگنس باز شده (زمان بر اساس دریافت سیگنال ) و ۱ دقیقه بعد ارسال داده ها به کاسینی آغاز خواهد شد .
چتر اولیه در حد.د ارتفاع ۱۸۰ کیلومتری سطح باز خواهد شد و قطری معادل ۶/۲ متر خواهد داشت . این چتر لایه فاقانی را جدا خواهد کرد.درارتفاع ۱۶۰ کیلومتری سپر حرارتی جدا خواهد شد و نخستین ابزار علمی هویگنس کار خود را آغاز خواهد کرد.
دانشمندان در انتظار دریافت علایم تایید هستند
آسمان شب فردا شب – شنبه – و از ساعت ۱۶:۳۰ به مدت یک ساعت آخرین اخبار این رویداد را پوشش خواهد داد

ساعت به وقت مرکزی ایران : ۱۳:26
هویگنس بیدار شد
در حال حاضر و بنا بر اعلام آژانس فضایی اروپا ESA فضاپیمای هویگنس در حال بیدار قرار دارد و خود را برای برحورد با لایه فوقانی جو تیتان آماده می کند زمان بیداری هویگنس بر مبنای سیگنال دریافتی (فاصله زمانی زمین – زحل ۶۷ دقیقه است) ساعت ۱۳:۲۱ به وقت محلی ایران گزارش شده است.
در حال حاضر این فضاپیما خود را برای ورود به جو فوقانی تیتان در ساعت ۱۳:43(برمبنای دریافت سیگنال ) آماده می کند و به عبارت دیگر در حال حاضر هویگنس برخورد با جو فوقانی را آغاز کرده است.
دانشمندان در انتظار دریافت سیگنالها از هویگنس هستند.


صدای تیتان:

فایل 1 1,58 MB فایل 2 1,57 MBصفحه مربوط به هویگنس در سایت اسا http://www.esa.int/SPECIALS/Cassini-Huygens/index.html

صفحه مربوط به هویگنس و کاسینی در سایت ناسا http://saturn.jpl.nasa.gov

صفحه مربوط به هویگنس در سایت نجوم http://www.nojum.ir/news/news.asp?newsid=472


  امتیاز: 0.00