منو
 صفحه های تصادفی
طلایه داران دولت صفوی
پراکندگی رادرفورد
فیزیولوژی هوانوردی
زمان مطلق
ابوبکر
تساهل و تسامح
رشته معلم فنی سرامیک
post_translational control
تراشکار درجه 1 CNC
دودمان چهارم پادشاهی در ممفیس
 کاربر Online
1293 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline دبیر گروه نجوم 3 ستاره ها ارسال ها: 1615   در :  دوشنبه 21 خرداد 1397 [05:12 ]
  تعیین سمت قبله در تاریخ 24 تیر 1397
 

قبله یابی و تعیین سمت قبله از مباحث بنیادین علم هیئت و نجوم اسلامی است و دانستن جهت قبله دربسیاری از عبادات امری ضرور است.
یکی از شیوه های دقیق جهت یابی قبله، استفاده از سایه شاخص به هنگام ظهر مکه معظمه، در تاریخ 24 تیر می باشد. براین پایه، می توان با استفاده از یک شاخص و تعیین سایه همان شاخص، در این روز، و در زمان معین، مجددا سمت دقیق قبله در هر مکانی اعم از مدرسه، منزل، محل کار و یا... را در نیمکره شمالی به سادگی یافت. مکه معظمه، که قبله مسلمانان در آن واقع است، در طول جغرافیایی 39 درجه و 54 دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی 21 درجه و 27 دقیقه شمالی قرار دارد. در روز 24 تیر هر سال، میل خورشید ( فاصله مرکز خورشید تا استوای سماوی ) با عرض جغرافیایی مکه برابر می شود یا به عبارت دیگر، در هنگام ظهر شرعی، خورشید، درست در سمت الراس مکه قرار می گیرد. در نتیجه، شاخص در مکه معظمه سایه نخواهد داشت و لذا در هر مکانی که قرار داشته باشید،‌ خلاف سایه شما،‌ سمت صحیح قبله را نشان می دهد. برای آن که این عمل به دقت انجام پذیرد، می توانید از یک وسیله عمود بر زمین ( نخ یا میله ) استفاده کنید و خلاف جهت سایه آن را در این روز از سال در هنگام ظهر مکه (ساعت 13 و 57 دقیقه روز 24 تیر به وقت ایران ) مشخص کنید. به این ترتیب جهت صحیح قبله مسلمانان در محل خود را به دست آورده اید.
دبیر گروه نجوم

  امتیاز: 0.00